Fotó: A szerző felvétele
2012. március 14., 08:342012. március 14., 08:34
Tavaly már 4,2 millió lejes nyereséggel zárták az évet, a forgalmuk 33,2 millió lej volt, 92,6 ezer lejt fizettek be az államkaszszába, és nincs adósságuk – tájékoztatott az igazgató. Az elmúlt években az ökoágyneművel törtek be az európai piacra, az elmúlt év végén megszerezték a biovászon előállításához szükséges technológiát, majd a szükséges bizonylatokat.
Iszakovics elmondta, az ökotermék minősítés a felhasznált kémiai anyagokra, festékekre vonatkozik, azonban a biotermék esetében olyan gyapotot használnak, amelyet nem kezeltek növényvédő szerekkel, rovarirtókkal. Az alapanyagot Kirgizisztánból importálják, ahol megfonják, majd Sepsiszentgyörgyön szövik a vásznat és varrják az ágyneműt. Ugyanakkor nemcsak a vászon, a színezők, hanem a cérna, a gumipánt is meg kell hogy feleljen a paramétereknek, különben elveszítik a biominősítést.
A sepsiszentgyörgyi gyár egyébként termékei 94 százalékát külföldön értékesíti: tavaly 12 millió négyzetméter vásznat szőttek, ennek 30 százaléka biotermék, a többi is elfogadott ökológiailag. Az igazgató elmondta, ezek a vásznak sokkal egészségesebbek, mint a hasonló, különféle mérgező kémiai anyagokkal kezeltek, és 15 százalékkal drágábbak. Miközben azonban külföldön egyre nagyobb a kereslet irántuk, a hazai piacon még nincs érdeklődés. A székely szövőgyár 1879-ben indult, a kilencvenes években még közel kétezer alkalmazottat foglalkoztatott, a gyárban jelenleg 420-an dolgoznak, ám az igazgató szerint nehezen találnak megfelelő szakembert, a 70 éves esztergályosukat sincs, aki helyettesítse, továbbá más megyéből alkalmaztak négy textilmérnököt. Éppen ezért támogatnák, ha ősztől újraindulna a textilprofilú szakiskola – szögezte le az igazgató.
A Krónika kérdésére az igazgató elmondta, a nyereséget a termelés korszerűsítésére fordítják vissza, ezért nem költenek az egykori leányotthon vagy az étkezde jelenleg üresen, elhanyagoltan álló épületére. Hozzátette: a leányotthon épületét eladnák. Azt egyébként korábban a helyi önkormányzat is felmérte, végül azonban az adásvétel elmaradt. A gyár területén az ingatlanok nagy részét raktárként használják, nem adnak el épületet, mert a tevékenység bővítését tervezik, tudtuk most meg.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.