Pörög a piac, de alacsonyabb fordulatszámon – Szakértők szerint a kijárási korlátozások lassították az ingatlanok adásvételét

Pörög a piac, de alacsonyabb fordulatszámon – Szakértők szerint a kijárási korlátozások lassították az ingatlanok adásvételét

Mint a gombák eső után. Nagyvárad számos pontján zajlanak ingatlanfejlesztések, és a lakások többsége már elkészülte előtt gazdára talál

Fotó: Korter.ro

A tavalyi rekordévet követően idén is szárnyal Kolozsvár, Nagyszeben és Nagyvárad ingatlanpiaca egy felmérés szerint. A Krónikának nyilatkozó szakemberek enyhén árnyalják a képet, ami ránézésre is túl szépnek tűnik ahhoz, hogy valós legyen olyan körülmények között, hogy a szükségállapot idején konkrétan leálltak a tranzakciók.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. augusztus 29., 17:012020. augusztus 29., 17:01

Rekordot döntött az ingatlanpiac az elmúlt évben Kolozsváron, Nagyszebenben, valamint Nagyváradon. A növekedés üteme 6 és 95 százalék között alakult, ráadásul az idei esztendő első hét hónapjában is jelentősen nőttek a lakásértékesítések az előző év azonos időszakához viszonyítva – von mérleget friss elemzésében az SVN Romania ingatlan-tanácsadó cég.

Idézet
Az erdélyi ingatlanpiac az elmúlt harminc év legjobb pillanatait éli, rekordot dönt az átadott lakások száma, több a tranzakció, és az árak is pozitív trenden vannak 2019-hez képest”

– emeli ki az elemzés, amelyet a tanácsadó cég közleménye szerint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által nyilvánosságra hozott adatsorok alapján készítettek.

Kolozsvár a listavezető, Szeben a nyomában

Az erdélyi és partiumi térség legaktívabb ingatlanpiaca továbbra is a kolozsvári, országos viszonylatban is csak a jóval nagyobb Bukarest–Ilfov régió előzi meg.

A kincses városban és közvetlen környékén a tavaly 7557 lakás készült el, ami 6 százalékos növekedést jelent 2018-hoz mérten.

És az elemzés szerint a trend idén sem változott, hiába gördített ezer akadályt a fejlődés útjába a koronavírus-járvány: 2020 első hét hónapjában 25,5 százalékkal több adásvételi szerződést kötöttek meg az Országos Földhivatal (ANCPI) adatai szerint, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Erdély második legnagyobb piaca Nagyszebené olyan körülmények között, hogy az elmúlt tizenhárom évben több lakás épült a városban, mint például a lényegesen nagyobb Brassóban. Az elemzés szerint pedig a 2019-es év újabb rekordokat hozott: csaknem 2700 új lakást adtak használatba a városban és környékén, ami 18,2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. De idén se hagyta magát az ingatlanpiac: a tranzakciók száma 24,5 százalékkal múlta fölül a tavaly regisztrált adatokat.

Nagyváradon a leglátványosabb a fejlődés

Igazi „ingatlanpiaci bumm” jellemzi eközben Nagyváradot: a Körös-parti városban néhány éve úgy nőnek ki a társasházak a város különböző pontjain, mint eső után a gombák. 2019-ben pedig az átadott lakások száma elérte a 2161-et, ami éppen a kétszerese az előző évi szintnek.

Idézet
A nagyváradi lakáspiac a fejlődés teljében van, egyre nő az új tervek száma. Kereslet létezik, és ha valakinek van egy jól kigondolt terve, akkor kielégítő eredményt fog elérni, a lakások átadásáig azok 70 százaléka gazdára is talál.

A város erőteljes fejlődésen megy át az ipar terén, miközben említésre méltó turisztikai célponttá válik, az általános növekedési kilátások közepes és hosszú távon is emelkedő trenden vannak” – idézi az SVN Transilvania ügyvezetőjét a tanácsadó cég elemzése.

A dokumentum ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy mivel a váradi lakáspiac viszonylag kisméretű a romániai nagyvárosokhoz mérve, a tranzakciók számát jelentősen befolyásolja, hogy egyik vagy másik hónapban hány lakás készül el. Az elemzés szerint ezért fordulhatott elő, hogy 2020 első hónapjában 5,7 százalékkal visszaesett a tranzakciók száma 2019 azonos időszakához viszonyítva.

A kincses városban a valóság árnyaltabb

Árnyalták a felmérés adatait a lapunk által megszólaltatott ingatlanközvetítők, aláhúzva, hogy az idei év első hét hónapjában a valós adásvételek száma már csak azért sem szárnyalhatta túl az elmúlt év azonos időszakát, mert

a kijárási korlátozások idején gyakorlatilag lenullázódott a piac, a potenciális vásárlóknak nem lehetett megmutatni az ingatlanokat, ennek következményeként semmi nem cserélt gazdát.

Ugyanakkor városonként változik, hogy a következőkben megtorpanásra vagy további fellendülésre számítanak.

Galéria

A kincses városban és közvetlen környékén a tavaly 7557 lakás készült el, ami 6 százalékos növekedést jelent 2018-hoz mérten

Fotó: Rostás Szabolcs

Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője a Krónika megkeresésére azt mondta: valószínűleg a földhivatal adataiban megmutatkozó idei hatalmas növekedés annak a következménye, hogy a 2018–2019-es tranzakciókat most véglegesítették. „A kijárási korlátozások idején egyetlen adásvétel sem valósult meg, de már az év elején, a járvány kitörése előtt is észlelhető volt egy lassulás, tehát a gyakorlat nem igazolja az adatokban mutatkozó növekedést” – mutatott rá az ingatlanpiaci szakember. Hozzátette:

Kolozsváron jellemző viszont, hogy az új építésű ingatlanokat már a tervezőasztalról eladják,

tehát eltelik egy-két év, amíg az elkészül, telekkönyvezik, véglegesítik az átadást, és az megjelenik a szakhatóság nyilvántartásában. Elmondása szerint Kolozsváron az építkezések nem álltak le, de minden téren érződik a megtorpanás, és az sem kizárt, hogy visszaesik a forgalom az ingatlanpiacon, adásvételi rekordra biztosan nem számítanak.

A Körös-parti város valóban szárnyal

Nagyváradon eközben valóban szárnyal az ingatlanpiac, igaz, a kijárási korlátozások idején ott sem voltak adásvételek – értékelt a Krónika megkeresésére György-Csáki István, a helyi Imobihor ingatlanügynökség vezetője. Mint részletezte, az elmúlt hetekben meglepő fellendülés tapasztalható, rengeteg az érdeklődő, a potenciális vásárló, minden típusú ingatlanra van kereslet, és a közjegyzők visszajelzései szerint több tranzakciót nyélbe is ütöttek.

Idézet
Váradon szinte minden utcasarkon zajlik egy ingatlanfejlesztés, és a lakások többsége az építkezés befejezése előtt már gazdára talál. Nagyon sok panellakás épül, és megvan rájuk a kereslet”

– ecsetelte György-Csáki István.

Arra is ráirányította a figyelmünket, hogy Nagyváradon is egyre többen vásárolnak befektetési céllal ingatlant, és például Airbnb rendszerben adják ki. Akinek van megtakarítása, már nem tartja a bankban, inkább befekteti, hiszen bármekkora összeget kap, ha kiadja az ingatlant, az extra bevételt jelent. Ugyanakkor az is vonzza a befektetőket, hogy az ingatlanfejlesztők többsége olcsóbban adja a lakást, ha azt annak befejezése előtt vagy még a tervezés fázisában kifizetik, tehát mire elkészül az ingatlan, növekszik az értéke.

A vállalkozó tapasztalatai szerint amúgy minden típusú ingatlanra van igény Nagyváradon, általában a vásárló büdzséje határozza meg, hogy mit keres. „Mindig a legolcsóbb ingatlan talál a leggyorsabban gazdára, mert arra van a legtöbb potenciális vásárló.

Idézet
Nagyon sok embernek van 10 ezer eurója, de már kevesebben rendelkeznek 100 ezer euróval, és még kevesebben ennél többel. Vagyis a potenciális vevők száma fordítottan arányos az árral”

– részletezte György-Csáki István.

Tény viszont, hogy a napokban egy 300 ezer eurós ház is gazdát cserélt. Hozzáfűzte: az olcsó telkeket is keresik, hiszen sokan tartanak attól, hogy elhúzódik a járvány, és ha nem is akarnak építkezni, de bebiztosítanak egy lehetőséget a panelből való kivonulásra.

A vásárlókat különben megnyugtatta, hogy az árak nem estek vissza, tehát a befektetés nem jár kockázattal, nem értéktelenedik el. Az üzletember úgy látja,

csak a koronavírus-járvány esetleges második hulláma tudja megállítani a nagyváradi ingatlanpiacot.

„Ha újabb korlátozások, kijárási tilalom lép életbe, annak beláthatatlan következményei lehetnek, ám ha ez nem következik be, és az élet visszatér a rendes kerékvágásba, a közeljövőben nem tetőzik a kereslet” – fogalmazta meg György-Csáki István.

Felidézte: 2008-ban egy felújítatlan kétszobás panellakás 50 ezer euróba került, most is hozzávetőleg ennyi, viszont a jövedelmek szinte megnégyszereződtek. Jelenleg Nagyváradon egy panellakás hasznos területére számítva átlag ezer euróba kerül egy négyzetméter, tehát egy 50 négyzetméteres panellakás 50 ezer euró, ami változhat az emelet, a korszerűsítések vagy a környék függvényében. A családi házak esetében sokkal több a változó, nehezebb átlagolni, de a város határain belül 100 ezer euró alatt nem lehet elfogadható házat vásárolni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés