Pörög a piac, de alacsonyabb fordulatszámon – Szakértők szerint a kijárási korlátozások lassították az ingatlanok adásvételét

Mint a gombák eső után. Nagyvárad számos pontján zajlanak ingatlanfejlesztések, és a lakások többsége már elkészülte előtt gazdára talál •  Fotó: Korter.ro

Mint a gombák eső után. Nagyvárad számos pontján zajlanak ingatlanfejlesztések, és a lakások többsége már elkészülte előtt gazdára talál

Fotó: Korter.ro

A tavalyi rekordévet követően idén is szárnyal Kolozsvár, Nagyszeben és Nagyvárad ingatlanpiaca egy felmérés szerint. A Krónikának nyilatkozó szakemberek enyhén árnyalják a képet, ami ránézésre is túl szépnek tűnik ahhoz, hogy valós legyen olyan körülmények között, hogy a szükségállapot idején konkrétan leálltak a tranzakciók.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. augusztus 29., 17:012020. augusztus 29., 17:01

Rekordot döntött az ingatlanpiac az elmúlt évben Kolozsváron, Nagyszebenben, valamint Nagyváradon. A növekedés üteme 6 és 95 százalék között alakult, ráadásul az idei esztendő első hét hónapjában is jelentősen nőttek a lakásértékesítések az előző év azonos időszakához viszonyítva – von mérleget friss elemzésében az SVN Romania ingatlan-tanácsadó cég.

Idézet
Az erdélyi ingatlanpiac az elmúlt harminc év legjobb pillanatait éli, rekordot dönt az átadott lakások száma, több a tranzakció, és az árak is pozitív trenden vannak 2019-hez képest”

– emeli ki az elemzés, amelyet a tanácsadó cég közleménye szerint az Országos Statisztikai Intézet (INS) által nyilvánosságra hozott adatsorok alapján készítettek.

Kolozsvár a listavezető, Szeben a nyomában

Az erdélyi és partiumi térség legaktívabb ingatlanpiaca továbbra is a kolozsvári, országos viszonylatban is csak a jóval nagyobb Bukarest–Ilfov régió előzi meg.

A kincses városban és közvetlen környékén a tavaly 7557 lakás készült el, ami 6 százalékos növekedést jelent 2018-hoz mérten.

És az elemzés szerint a trend idén sem változott, hiába gördített ezer akadályt a fejlődés útjába a koronavírus-járvány: 2020 első hét hónapjában 25,5 százalékkal több adásvételi szerződést kötöttek meg az Országos Földhivatal (ANCPI) adatai szerint, mint a tavalyi év azonos időszakában.

Erdély második legnagyobb piaca Nagyszebené olyan körülmények között, hogy az elmúlt tizenhárom évben több lakás épült a városban, mint például a lényegesen nagyobb Brassóban. Az elemzés szerint pedig a 2019-es év újabb rekordokat hozott: csaknem 2700 új lakást adtak használatba a városban és környékén, ami 18,2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet. De idén se hagyta magát az ingatlanpiac: a tranzakciók száma 24,5 százalékkal múlta fölül a tavaly regisztrált adatokat.

Nagyváradon a leglátványosabb a fejlődés

Igazi „ingatlanpiaci bumm” jellemzi eközben Nagyváradot: a Körös-parti városban néhány éve úgy nőnek ki a társasházak a város különböző pontjain, mint eső után a gombák. 2019-ben pedig az átadott lakások száma elérte a 2161-et, ami éppen a kétszerese az előző évi szintnek.

Idézet
A nagyváradi lakáspiac a fejlődés teljében van, egyre nő az új tervek száma. Kereslet létezik, és ha valakinek van egy jól kigondolt terve, akkor kielégítő eredményt fog elérni, a lakások átadásáig azok 70 százaléka gazdára is talál.

A város erőteljes fejlődésen megy át az ipar terén, miközben említésre méltó turisztikai célponttá válik, az általános növekedési kilátások közepes és hosszú távon is emelkedő trenden vannak” – idézi az SVN Transilvania ügyvezetőjét a tanácsadó cég elemzése.

A dokumentum ugyanakkor arra is ráirányítja a figyelmet, hogy mivel a váradi lakáspiac viszonylag kisméretű a romániai nagyvárosokhoz mérve, a tranzakciók számát jelentősen befolyásolja, hogy egyik vagy másik hónapban hány lakás készül el. Az elemzés szerint ezért fordulhatott elő, hogy 2020 első hónapjában 5,7 százalékkal visszaesett a tranzakciók száma 2019 azonos időszakához viszonyítva.

A kincses városban a valóság árnyaltabb

Árnyalták a felmérés adatait a lapunk által megszólaltatott ingatlanközvetítők, aláhúzva, hogy az idei év első hét hónapjában a valós adásvételek száma már csak azért sem szárnyalhatta túl az elmúlt év azonos időszakát, mert

a kijárási korlátozások idején gyakorlatilag lenullázódott a piac, a potenciális vásárlóknak nem lehetett megmutatni az ingatlanokat, ennek következményeként semmi nem cserélt gazdát.

Ugyanakkor városonként változik, hogy a következőkben megtorpanásra vagy további fellendülésre számítanak.

A kincses városban és közvetlen környékén a tavaly 7557 lakás készült el, ami 6 százalékos növekedést jelent 2018-hoz mérten •  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

A kincses városban és közvetlen környékén a tavaly 7557 lakás készült el, ami 6 százalékos növekedést jelent 2018-hoz mérten

Fotó: Rostás Szabolcs

Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője a Krónika megkeresésére azt mondta: valószínűleg a földhivatal adataiban megmutatkozó idei hatalmas növekedés annak a következménye, hogy a 2018–2019-es tranzakciókat most véglegesítették. „A kijárási korlátozások idején egyetlen adásvétel sem valósult meg, de már az év elején, a járvány kitörése előtt is észlelhető volt egy lassulás, tehát a gyakorlat nem igazolja az adatokban mutatkozó növekedést” – mutatott rá az ingatlanpiaci szakember. Hozzátette:

Kolozsváron jellemző viszont, hogy az új építésű ingatlanokat már a tervezőasztalról eladják,

tehát eltelik egy-két év, amíg az elkészül, telekkönyvezik, véglegesítik az átadást, és az megjelenik a szakhatóság nyilvántartásában. Elmondása szerint Kolozsváron az építkezések nem álltak le, de minden téren érződik a megtorpanás, és az sem kizárt, hogy visszaesik a forgalom az ingatlanpiacon, adásvételi rekordra biztosan nem számítanak.

A Körös-parti város valóban szárnyal

Nagyváradon eközben valóban szárnyal az ingatlanpiac, igaz, a kijárási korlátozások idején ott sem voltak adásvételek – értékelt a Krónika megkeresésére György-Csáki István, a helyi Imobihor ingatlanügynökség vezetője. Mint részletezte, az elmúlt hetekben meglepő fellendülés tapasztalható, rengeteg az érdeklődő, a potenciális vásárló, minden típusú ingatlanra van kereslet, és a közjegyzők visszajelzései szerint több tranzakciót nyélbe is ütöttek.

Idézet
Váradon szinte minden utcasarkon zajlik egy ingatlanfejlesztés, és a lakások többsége az építkezés befejezése előtt már gazdára talál. Nagyon sok panellakás épül, és megvan rájuk a kereslet”

– ecsetelte György-Csáki István.

Arra is ráirányította a figyelmünket, hogy Nagyváradon is egyre többen vásárolnak befektetési céllal ingatlant, és például Airbnb rendszerben adják ki. Akinek van megtakarítása, már nem tartja a bankban, inkább befekteti, hiszen bármekkora összeget kap, ha kiadja az ingatlant, az extra bevételt jelent. Ugyanakkor az is vonzza a befektetőket, hogy az ingatlanfejlesztők többsége olcsóbban adja a lakást, ha azt annak befejezése előtt vagy még a tervezés fázisában kifizetik, tehát mire elkészül az ingatlan, növekszik az értéke.

A vállalkozó tapasztalatai szerint amúgy minden típusú ingatlanra van igény Nagyváradon, általában a vásárló büdzséje határozza meg, hogy mit keres. „Mindig a legolcsóbb ingatlan talál a leggyorsabban gazdára, mert arra van a legtöbb potenciális vásárló.

Idézet
Nagyon sok embernek van 10 ezer eurója, de már kevesebben rendelkeznek 100 ezer euróval, és még kevesebben ennél többel. Vagyis a potenciális vevők száma fordítottan arányos az árral”

– részletezte György-Csáki István.

Tény viszont, hogy a napokban egy 300 ezer eurós ház is gazdát cserélt. Hozzáfűzte: az olcsó telkeket is keresik, hiszen sokan tartanak attól, hogy elhúzódik a járvány, és ha nem is akarnak építkezni, de bebiztosítanak egy lehetőséget a panelből való kivonulásra.

A vásárlókat különben megnyugtatta, hogy az árak nem estek vissza, tehát a befektetés nem jár kockázattal, nem értéktelenedik el. Az üzletember úgy látja,

csak a koronavírus-járvány esetleges második hulláma tudja megállítani a nagyváradi ingatlanpiacot.

„Ha újabb korlátozások, kijárási tilalom lép életbe, annak beláthatatlan következményei lehetnek, ám ha ez nem következik be, és az élet visszatér a rendes kerékvágásba, a közeljövőben nem tetőzik a kereslet” – fogalmazta meg György-Csáki István.

Felidézte: 2008-ban egy felújítatlan kétszobás panellakás 50 ezer euróba került, most is hozzávetőleg ennyi, viszont a jövedelmek szinte megnégyszereződtek. Jelenleg Nagyváradon egy panellakás hasznos területére számítva átlag ezer euróba kerül egy négyzetméter, tehát egy 50 négyzetméteres panellakás 50 ezer euró, ami változhat az emelet, a korszerűsítések vagy a környék függvényében. A családi házak esetében sokkal több a változó, nehezebb átlagolni, de a város határain belül 100 ezer euró alatt nem lehet elfogadható házat vásárolni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés

Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.

Lefölözné az állam a magánnyugdíjakat is, de elkerülhető a pluszadófizetés
2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 13., vasárnap

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek

Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban