A legkelendőbb elektromos autónak a Renault bizonyult
Fotó: Pinti Attila
Úgy tűnik, nem kell aggódniuk azoknak, akik idén szeretnék újra váltani régi autójukat, és ehhez állami támogatást remélnek, mint ahogy azoknak sem, akik hibrid vagy elektromos autó vásárlásához szeretnének kormányzati segítséget. Ludovic Orban kormányfő ígéri, idén is folytatódnak a roncsprogramok. Szakértők szerint amúgy a programnak köszönhetően bővült 50 százalékkal a „zöld” autó értékesítése.
2020. január 08., 10:312020. január 08., 10:31
2020. január 08., 11:112020. január 08., 11:11
Az idén is finanszírozni fogja a kormány a Roncsautó- és Roncsautó Plusz programot, amelyek valószínűleg márciusban rajtolnak el újra – jelentette be Ludovic Orban kormányfő. „Világos, hogy szükség van erre az impulzusra, főleg a romániai gyártók számára. A gépjárműipar jelentős százalékkal járul hozzá a bruttó hazai termékhez (GDP). Ugyanakkor nagyban hozzájárul Románia exportjához is, tehát szükség van erre az ösztönzésre a belföldi termelés növelése érdekében” – fogalmazta meg a miniszterelnök a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjúban.
A számok különben valóban azt mutatják, hogy nagy sikere van a programoknak, szakértők szerint pedig az állami támogatás nélkül korántsem találna gazdára annyi környezetkímélő autó. Mint ismeretes, a Roncsautó Plusz program az elektromos és hibridautók vásárlását finanszírozza. A programhoz való hozzáférés nem függ attól, hogy a vásárló leadott-e egy használt autót, de a klasszikus roncsprogram keretében kínált kiselejtezési díj összevonható a Roncsautó Plusz kiterjesztés által biztosított ökoértékjeggyel.
A tavaly például úgy működött, hogy ha a kérelmező törölt a forgalomból egy nyolc évnél régebbi járművet, és úgy döntött, hogy új elektromos autót vásárol, egy 6500 lejes selejtezési díjra és a 45 000 lejes ökoértékjegyre volt jogosult. Ugyanez érvényes plug-in hibrid jármű megvásárlása esetén, amikor a vásárló mind a 6 500 lej kiselejtezési díjat, mind pedig a 20 000 lej értékű ökoértékjegyet megkapta.
A Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) legfrissebb adatai pedig azt mutatják, hogy
Az összes eladott új gépjármű számához viszonyítva a környezetkímélő járművek aránya 3,8 százalék, míg a tavalyi első 11 hónapban 2,8 százalékra volt tehető.
A hivatalos statisztikák szerint a január és november közötti időszakban értékesített környezetkímélő autók közül 4260 – azaz 34,4 százalékkal több, mint a tavalyi első tizenegy hónapban – hibrid meghajtású volt, 1402 tisztán elektromos autó (+150,4 százalékos növekedés tavalyhoz képest), 353 pedig plug-in típusú autó (+22,6 százalék).
A legkelendőbb elektromos autónak a Renault bizonyult, amelyből 378-at adtak el januártól novemberig, ezt a Nissan követi 375 darabbal, majd BMW (214), a Volkswagen (203), a Smart (161), a Jaguar (34), az Audi (18) és a Mercedes-Benz (3) következik a sorban. A hibridautók piacát továbbra is a Toyota vezeti 3624 eladott járművel, a második helyen a Lexus áll 226 darabbal, majd a Suzuki (109), a Ford (88), a Honda (79), a Kia (67), a Hyundai (64) és a Land Rover (3) jön. A plug-in típusú járművek közül a Mitsubishi volt a legkelendőbb 133 eladott darabbal, amelyet a Volvo (74 darab), a BMW (50), a Land Rover (38), a Porsche (35), a Mercedes-Benz (10), a Toyota (9) és a Mini (4) követ.
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
szóljon hozzá!