Fotó: Facebook/Virgil Popescu
Az orosz állami Gazprom vállalat manipulálta a földgázpiacot Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint, aki úgy látja, amíg Európa függ az orosz gáztól, nem csökkennek vissza az árak a 2021-es szintre.
2022. május 12., 09:022022. május 12., 09:02
Mint ismeretes, a legfrissebb statisztikák szerint Romániában 85 százalékkal drágult a földgáz egy év leforgása alatt. Ennek kapcsán a tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában emlékeztetett, a növekedés gyakorlatilag a tavalyi év második felében, nagyjából szeptember környékén gyorsult fel.
az oroszok csökkentették az Európának szállított mennyiséget, nem növelték a keresletet, nem növelték a szállított gáz mennyiségét, nagy mennyiséget átirányítottak Ázsiába” – sorolta Popescu, aki szerint mindezt Moszkva „azért gondolta ki, hogy növelje az árakat, gondot okozzon Európának, mint az Ukrajna ellene háború első szakasza”.
„Úgy hiszem, hogy Európa 2026–2027. előtt függetlenedik az orosz gáztól, mivel már világos a politika európai szinten, hogy fel kell gyorsítani a függetlenedést” – mondta a miniszter.
A gázimportőr országok többsége már rubelszámlát nyitott, és ez nem sérti a Moszkvával szembeni szankciókat Mario Draghi olasz kormányfő szerint, aki a Joe Biden amerikai elnökkel tartott találkozója után nyilatkozott a sajtónak Washingtonban szerdán.
A piac szabályai egyszerűek: ha nagyobb a kínálat a keresletnél, akkor nyilvánvalóan csökken a gáz ára. A piacot véleményem szerint a Gazprom manipulálta. Jelen pillanatban nincs elég gáz a piacon, a piac pedig nagyon érzékeny, mindenre reagál. Amíg függünk az orosz gáztól, nem hiszem, hogy az árak visszatérnek a 2021. áprilisi szintre, amikor csend volt a piacon” – összegzett Virgil Popescu.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
szóljon hozzá!