Fotó: Facebook/Virgil Popescu
Az orosz állami Gazprom vállalat manipulálta a földgázpiacot Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint, aki úgy látja, amíg Európa függ az orosz gáztól, nem csökkennek vissza az árak a 2021-es szintre.
2022. május 12., 09:022022. május 12., 09:02
Mint ismeretes, a legfrissebb statisztikák szerint Romániában 85 százalékkal drágult a földgáz egy év leforgása alatt. Ennek kapcsán a tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában emlékeztetett, a növekedés gyakorlatilag a tavalyi év második felében, nagyjából szeptember környékén gyorsult fel.
az oroszok csökkentették az Európának szállított mennyiséget, nem növelték a keresletet, nem növelték a szállított gáz mennyiségét, nagy mennyiséget átirányítottak Ázsiába” – sorolta Popescu, aki szerint mindezt Moszkva „azért gondolta ki, hogy növelje az árakat, gondot okozzon Európának, mint az Ukrajna ellene háború első szakasza”.
„Úgy hiszem, hogy Európa 2026–2027. előtt függetlenedik az orosz gáztól, mivel már világos a politika európai szinten, hogy fel kell gyorsítani a függetlenedést” – mondta a miniszter.
A gázimportőr országok többsége már rubelszámlát nyitott, és ez nem sérti a Moszkvával szembeni szankciókat Mario Draghi olasz kormányfő szerint, aki a Joe Biden amerikai elnökkel tartott találkozója után nyilatkozott a sajtónak Washingtonban szerdán.
A piac szabályai egyszerűek: ha nagyobb a kínálat a keresletnél, akkor nyilvánvalóan csökken a gáz ára. A piacot véleményem szerint a Gazprom manipulálta. Jelen pillanatban nincs elég gáz a piacon, a piac pedig nagyon érzékeny, mindenre reagál. Amíg függünk az orosz gáztól, nem hiszem, hogy az árak visszatérnek a 2021. áprilisi szintre, amikor csend volt a piacon” – összegzett Virgil Popescu.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!