Fotó: Facebook/Virgil Popescu
Az orosz állami Gazprom vállalat manipulálta a földgázpiacot Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint, aki úgy látja, amíg Európa függ az orosz gáztól, nem csökkennek vissza az árak a 2021-es szintre.
2022. május 12., 09:022022. május 12., 09:02
Mint ismeretes, a legfrissebb statisztikák szerint Romániában 85 százalékkal drágult a földgáz egy év leforgása alatt. Ennek kapcsán a tárcavezető a Digi 24 hírtelevízió szerda esti műsorában emlékeztetett, a növekedés gyakorlatilag a tavalyi év második felében, nagyjából szeptember környékén gyorsult fel.
az oroszok csökkentették az Európának szállított mennyiséget, nem növelték a keresletet, nem növelték a szállított gáz mennyiségét, nagy mennyiséget átirányítottak Ázsiába” – sorolta Popescu, aki szerint mindezt Moszkva „azért gondolta ki, hogy növelje az árakat, gondot okozzon Európának, mint az Ukrajna ellene háború első szakasza”.
„Úgy hiszem, hogy Európa 2026–2027. előtt függetlenedik az orosz gáztól, mivel már világos a politika európai szinten, hogy fel kell gyorsítani a függetlenedést” – mondta a miniszter.
A gázimportőr országok többsége már rubelszámlát nyitott, és ez nem sérti a Moszkvával szembeni szankciókat Mario Draghi olasz kormányfő szerint, aki a Joe Biden amerikai elnökkel tartott találkozója után nyilatkozott a sajtónak Washingtonban szerdán.
A piac szabályai egyszerűek: ha nagyobb a kínálat a keresletnél, akkor nyilvánvalóan csökken a gáz ára. A piacot véleményem szerint a Gazprom manipulálta. Jelen pillanatban nincs elég gáz a piacon, a piac pedig nagyon érzékeny, mindenre reagál. Amíg függünk az orosz gáztól, nem hiszem, hogy az árak visszatérnek a 2021. áprilisi szintre, amikor csend volt a piacon” – összegzett Virgil Popescu.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
Lassan itt a fűtési szezon, a földgáz ára pedig emelkedni kezdett Európában – a drágulást a közel-keleti feszültségek táplálja. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter azonban igyekszik nyugtatni a kedélyeket.
szóljon hozzá!