2010. szeptember 22., 10:242010. szeptember 22., 10:24
Az olasz pénzügyõrség lefoglalt 23 millió eurót, amely a bank egyik számláján volt. Több mint egy éve olyan hírek kaptak lábra, hogy az olasz nyomozóhatóságok vizsgálják a vatikáni bank több millió euró értékû tranzakcióit, hogy nem pénzmosás rejlik-e mögöttük.
A vatikáni államtitkárság által kiadott közleményben a Szentszék „tanácstalanságát és csodálkozását fejezi ki, figyelembe véve azt a tényt, hogy a (pénzmosás elleni 2007-es törvény alapján) szükséges adatok már elérhetõk az olasz jegybank illetékes szolgálata számára, és hasonló mûveletek vannak folyamatban más olasz hitelintézetek esetében”.
A Vatikán, mint azt hatóságai már többször megismételték, határozottan azt akarja, hogy az IOR pénzügyi mûveletei teljesen átláthatóak legyenek. Az IOR-nál egy évvel ezelõtt hajtottak végre vezércserét: ekkor került az elnöki székbe Ettore Gotti Tedeschi, aki a pénzügyi etika szakértõje, s éppen azért esett rá a választás, hogy rendet teremtsen a bank számláinak dzsungelében.
A pénzmosás elleni olasz törvény arra kötelezi a bankokat, hogy minden pénzügyi tranzakciónál adja meg a megbízó nevét, valamint a mûvelet célját és jellegét. Az IOR 1982-ben részese volt egy nagy pénzügyi botránynak: belekeveredett a Banco Ambrosiano, az akkori legnagyobb olasz magánbank csalárd csõdjébe.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.