Fotó: Tamás Gyopár
Kétmillió euróra van még szükség a Nagybányai Nemzetközi Repülőtér felújítási munkálatainak véglegesítéséhez. Az összeg a logisztikát és biztonságot szolgáló felszerelésekhez szükséges – közölte szerdán az Agerpres hírügynökséggel a légikikötő igazgatója, Dorin Buda.
2017. április 05., 16:352017. április 05., 16:35
Mint részletezte: befejezték, és egy hete át is adták a meghosszabbított és felújított kifutópályát, de további kétmillió euróra volna szükség ahhoz, hogy a reptér környékét biztonságossá tegyék, és a gépek biztonságát elősegítő műszaki felszereléseket is beszerezzék. „Elméletileg a repülőtér két hónapon belül megnyílhat, de a beruházásokat folytatnunk kell, mert a vonatkozó szabályzatok köteleznek rá. A reptér infrastruktúrája és logisztikai berendezéseinek nagy része a 90-es évekből való, tehát újakra, a jelenlegi elvárásoknak megfelelőkre kell cserélni őket\" – magyarázta Buda. A légikikötő vezetője azt is elmondta: a helyzetről tájékoztatta a Máramaros megyei közgyűlést, és reménykedik abban, hogy megoldást találnak a finanszírozásra.
A múlt héten lezárult munkafolyamat részeként különben a reptér leszállópályáját 380 méterrel meghosszabbították, ehhez egy közeli folyót elterelték medréből, a kifutóhoz pedig bekötőutakat építettek. A munkálatok összköltsége 11 millió eurót tett ki, amit egy megállapodás alapján a kivitelező cég és a Máramaros megyei önkormányzat fedezett, utólag pedig állami, megyei és európai uniós alapokból fogják törleszteni. A légikikötőt másfél éve zárták be, az utasok azóta a szatmárnémeti és kolozsvári repteret veszik igénybe.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.