2012. január 12., 07:332012. január 12., 07:33
A járművek környezetszennyezési adójáról szóló törvény egyébként január 10-én, kedden jelent meg a Hivatalos Közlönyben, és vonatkozó rendelkezések értelmében január 13-án fog életbe lépni, és mivel a kormány jóváhagyta az alkalmazási módszertant, ettől az időponttól már alkalmazhatóak is a módosított előírások. Az új jogszabály azokra a gépkocsikra alkalmazandó, amelyeket a tulajdonosok 2012. január 13. után jegyeznek be.
Amint arról korábban beszámoltunk, az új törvény értelmében azok az autótulajdonosok, akik 2008. július elseje után nagyobb adót fizettek, mint a jelenlegi rendszer alapján meghatározott érték, kérhetik az államtól a különbözet visszafizetését. A kéréshez csatolniuk kell az adó kifizetését igazoló okiratokat (nyugta, fizetési utalvány, számlakivonat), valamint az autó törzskönyvének és bejegyzési igazolásának másolatát. Az utóbbi két dokumentumot (törzskönyv és bejegyzési igazolás) eredetiben is fel kell mutatni. A kérést a pénzügyi hivatal 45 napon belül bírálja el. A különbözet értékét a kérvényező felveheti az államkincstárnál a pénzügyi hivatal által kiadott bizonylattal, vagy kérheti a pénzügyi hivataltól, hogy utalják azt egy általa megadott bankszámlára.
Az új jogszabály 25 százalékkal csökkenti a gépjárművekre fizetendő környezetvédelmi illetéket. A környezetvédelmi adót egy alkalommal kell kifizetni az új vagy használt gépkocsikra első romániai bejegyzésük alkalmával, attól függetlenül, hogy hazai vagy külföldi gyártmányúak, és azokra a járművekre is ki kell fizetni, amelyeket 2007 előtt jegyeztek be, de még nem fizettek utánuk ilyen adót. A 2007 előtt beírt autók esetében az adót eladás esetén a vásárlónak kell kifizetnie. A járművek környezetszennyezési adójának kiszámítási módja egységes. Az illetéket objektív kritériumok alapján számítják ki (a motor típusa, hengerűrtartalma, szén-dioxid-kibocsátása, környezetszennyezési foka), és figyelembe veszik a jármű elértéktelenedési folyamatát. Január 13-ától a Környezetvédelmi Alap honlapján (www.afm.ro) megtekinthető lesz az illeték kiszámítási módszertana.
A szaktárca közlése szerint a gépkocsi-regisztrációs adóból a Környezetvédelmi Alap több környezetvédelemmel kapcsolatos programot finanszíroz, ilyen például a roncsautó-, a roncstraktor-, a Zöld Ház program, de ebből kerülnek ki az erdősítésre, a parkosításra, a gyenge minőségű mezőgazdasági területek javítására, a vízprogramokra, csatornázásra, regenerálódó energiaforrások használatára, levegőminőség ellenőrzésére, kerékpárutak építésére fordított pénzösszegek is.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.