Vasilescu: nem a semmittevést, hanem a munkavállalást ösztönözzük
Fotó: Psd.ro
Nagyobb hangsúlyt kíván fektetni a foglalkoztatás felpörgetésére a román kormány, amely havi ötszáz eurós támogatást készül nyújtani a munkanélkülieket és szociális segélyből élőket alkalmazó munkáltatóknak.
2018. június 20., 14:522018. június 20., 14:52
2018. június 20., 14:542018. június 20., 14:54
„Változtatunk a minisztérium eddigi szemléletén, és nem fogjuk támogatni többé azokat, akik képesek lennének dolgozni, de nem akarnak” – jelentette be Lia Olguţa Vasilescu. A munkaügyi miniszter bemutatott egy kormányrendelet-tervezetet, amellyel az üzleti szféra ama képviselőit kívánja támogatásban részesíteni, akik részt kívánnak venni a közeljövőben a foglalkoztatásban.
A Vasilescu tárcája által kidolgozott dokumentum alapján az állam havi 2 250 lejt (500 eurót) folyósítana azoknak a munkáltatóknak, akik munkanélkülieket és szociális segélyből élőket alkalmaznak.
A támogatás bármilyen oktatási intézmény fiatal végzőseinek, továbbá hátrányos helyzetű és nyugdíjazás előtt álló személyeknek az alkalmazása esetén is igényelhető lesz. Vasilescu közölte, a munkáltató természetesen az állam által biztosított juttatásnál magasabb fizetést is folyósíthat az új alkalmazottaknak, szerinte ugyanis az a cél, hogy a romániai bérek megközelítsék a nyugat-európai országokét, és ezáltal megálljon a romániai munkaerő külföldre vándorlása. A munkaügyi miniszter hozzátette, az állam a tavalyi évhez képest megkétszerezi a munkáltatóknak nyújtott szubvenciókat, és azt reméli, hogy tovább csökken a szerinte „történelmi minimumot” jelentő szinten, 4,6 százalékon lévő munkanélküliség aránya.
A balliberális koalíció már korábban, az egységes bérezési jogszabály kidolgozásakor beharangozta, hogy növelné a foglalkoztatást, ezzel egy időben pedig kevésbé kíván bőkezűnek mutatkozni az állami segélyek osztogatása terén. Mindez nem véletlen, hiszen a román állam jelenleg mintegy 160 millió eurót folyósít havonta különböző szociális juttatások formájában mintegy 1,7 millió igénylés alapján, mivel ezek a támogatások többnyire a családokat célozzák, a kedvezményezettek köre mintegy 3,5 millió személyre rúg. Több mint félmillióan részesülnek például családtámogatásban és garantált minimálbérben, mintegy hétszázezren pedig fűtéspótlékra jogosultak.
Lia Olguța Vasilescu különben már korábban úgy nyilatkozott: nem a „semmittevést”, hanem a munkavállalást kívánják ösztönözzi, a nagyobb foglalkoztatás révén ugyanis jelentős tehertől szabadul az állam, hiszen nem fizet annyi munkanélküli és szociális segélyt. „Ezentúl el kell felejteni a garmadával osztogatott állami hozzájárulásokat” – jelentette ki a munkaügyi miniszter.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!