OTP-vezér: nagy az érdeklődés az állami támogatások iránt, vízválasztó lesz a 2021-es év a bankszektornak

•  Fotó: Facebook/OTP Bank Romania

Fotó: Facebook/OTP Bank Romania

Az idei év nehéz, a jövő esztendő még nehezebb lesz – hangsúlyozta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója egy szerda délelőtti online sajtóbeszélgetésen, amelynek témáját a bankszektor által a koronavírus-világjárvány idején tapasztalt kihívások képezték. Szó esett arról, hogy folyamatosan „tanul magyarul” a bank ügyfélszolgálata, mint ahogy a román gazdaság várható alakulásáról is.

Bálint Eszter

2020. november 11., 14:372020. november 11., 14:37

2020. november 11., 17:202020. november 11., 17:20

„Mint a Gömböc, megtaláltuk, és fenntartjuk az egyensúlyt” – illusztrálta a világhírű magyar találmánnyal az OTP romániai helyzetét a vezérigazgató, elismerve egyúttal, hogy

márciusban, amikor már látszott, hogy világjárvány készül kirobbanni, ő maga is megijedt. Ám végül – húzta alá – nem volt szükség a fejlesztési terveiket tartalmazó Apolló program felülvizsgálatára,

egyelőre minden sínen van, és tartható a célkitűzés, amely szerint 2024 végére meglesz az 5 százalékos piaci részesedés.

Állami támogatással, vagy anélkül, segítenék a bajbajutottakat

Mint Fatér felidézte, a járvány begyűrűzést követően az első a kollégák biztonsága volt, másodsorban pedig az ügyfeleikről próbáltak gondoskodni. Még az állami hitelmoratórium előtt kidolgoztak egy saját mentőcsomagot, ám egyelőre azt látják, hogy az ügyfelek döntő többsége jól megbirkózott a járvánnyal, nincsenek nagy fizetési problémák, összesen 10 százalékuk szorult arra, hogy felfüggessze a hiteltörlesztést, és közülük is többen vannak, akiknek helyrebillent az anyagi helyzetük, és már le is mondtak a moratóriumról.

A 2021-es év viszont mindenképp vízválasztó lesz a bankszektor számára, hiszen egyelőre nem lehet tudni, hogy folytatódik-e, és amennyiben igen, miként az állami hitelmoratórium.

„Mi készen állunk arra, hogy akik a későbbiekben is fizetési nehézségekkel küzdenek, azok továbbra is kapjanak védőernyőt. Reméljük, hogy lesz folytatás, de ha nem, akkor januártól valamiféle szabályozott megoldást találunk” – jelentette ki Fatér Gyula.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy még mindig jelentkezhetnek a kis- és közepes vállalkozások az különböző állami támogatási programokra, mint például az ügyfeleik körében igen nagy népszerűségnek örvendő IMM Invest programra, az OTP pedig közülük is a legkisebbekre összpontosít, külön összeget is félretettek a megsegítésükre. A vezérigazgató jelezte, az IMM Invest nekik kiutalt első keretét már meg is kellett emelni, olyan komoly az érdeklődés nem csak a már meglévő ügyfeleik körében, hanem újak is érkeztek hozzájuk.

A terjeszkedésben az akvizíció csak hab a tortán

Ami illeszkedik is az OTP Románia célkitűzéseibe, hiszen az ötévesre kigondolt Apolló programnak épp az a célja, hogy terjeszkedjenek az itteni piacon. Mint Fatér rámutatott, a térség más országaiban jelentősebb szeletet tudhat magáénak az OTP, míg Romániában ugyan a tíz legnagyobb bank között vannak – kilencedikek a maguk 2,5 százalékos piaci részesedésével –, de hangsúlyosan a cél, hogy még jobban megvessék a lábukat. Az ötéves tervben megjelölt 5 százalékos szelet pedig meglátása szerint elérhető, hiszen a koronavírus-járvány begyűrűzése ellenére is sikerül első évben hozniuk a félszázalékos bővülést.

Az igazgató kiemelte: miközben Romániában az elmúlt időszakban nagyjából 200 bankfiók bezárt, ők nyitottak egyet Bukarestben, és még az év végéig szeretnének megnyitni egy regionális központot Temesváron.

Fatér Gyula •  Fotó: OTP Bank Románia Galéria

Fatér Gyula

Fotó: OTP Bank Románia

Újságírói kérdésre válaszolva jelezte, a jövőben is évi két-három fiók nyitásával, és a meglevők bővítésével számolnak.

A Krónika kérdésére, hogy a terjeszkedés részeként vannak-e akvizíciós terveik is, Fatér Gyula leszögezte: vannak, de nagyon nagy a különbség a két évvel ezelőtti tervekhez képest. Akkor ezek voltak az alaptervek, most megfordult, „és ha nincs akvizíció, akkor is hozzuk a piaci részesedést”.

„Ha van lehetőség a piacon, ajánlatot teszünk, és ha összejön, megvesszük, de ez csak a hab a tortán. Idén is volt hasonló kaland, ami nem jött össze, a vevő nem adta el végül a terméket, amire számítottunk. Ha van ilyen, megnézzük: ha összejön, sokkal jobb, ha nem, akkor megyünk előre” – tette hozzá, utalva arra, hogy a spanyol BBVA csoport végül idén úgy döntött, hogy nem adja el az érdekeltségébe tartozó Garanti Bank Romániát, amire az OTP Románia is pályázott.

Még jobban megtanul magyarul az ügyfélszolgálat

A beruházások terén ugyanakkor nagy hangsúly tevődik a kollégákra is. Fatér azt mondja, hogy amióta másfél éve az OTP Románia élén van, 200 új kollégát vettek fel, akik közül amúgy ötvenen beszélnek magyarul.

Idézet
És még mindig nem vagyunk azon a szinten, hogy azokat az ügyfeleket, akik magyarul bankolnának, teljes mértékben kiszolgáljuk. Őszintén elismerem, ebben még fejlődnünk kell, és ezt meg is tesszük”

– ígérte az igazgató. Kitért arra is, hogy Sepsiszentgyörgyön létrehoztak egy call-centert, ahol öt kolléga magyarul beszél, így a betelefonálók tudnak magyarul értekezni, ezt a hubot pedig szeretnék tovább bővíteni. „Azt szeretnénk, ha bárki a tetszése szerinti nyelven kapjon kiszolgálást” – szögezte le Fatér Gyula.

Nincs rossz helyzetben a román gazdaság, de lehetnek gondok

A román gazdaság várható alakulását firtató kérdésre a pénzügyi szakember úgy vélekedett, nincs rossz helyzetben. „Összességében a román helyzetnél azt látjuk, hogy az idei visszaesés kisebb, mint a régió átlaga, azt látjuk, hogy a költségvetési deficit és más problémák ellenére idén a román gazdaság eredménye relatíve nem lesz rossz. Azt várjuk, hogy jövőre, amikor létrejön egy többségi kormány, nem lesznek gondok” – mondta Fatér.

Ami gondot jelenthet, az a nyugdíjak emelése által a költségvetésre gyakorolt nyomás.

„Ha most nem lenne Covid-helyzet, akkor nagyon aggódva figyelnénk a költségvetési számokat. Most viszont senki sem aggódik a büdzsé miatt, mivel minden ország elengedte a gyeplőt, nem hagyják el a befektetők azokat az országokat, ahol nő a hiány, mert nem lenne, ahová menni. Ám ha visszatérünk a normális kerékvágásba, a 3 százalék fölötti deficit minimum rosszalló pillantást vált ki, és komoly lépésekre lesz szükség. Azt gondolom, ez még két év” – fogalmazott Fatér Gyula, aki szerint az új európai uniós költségvetési ciklus új forrásokat tud hozni. És ha drasztikusan javul a lehívás hatékonysága – márpedig tud –, akkor ezekkel a pénzekkel lehet növelni a költségvetés mozgásterét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament