OTP-vezér: nagy az érdeklődés az állami támogatások iránt, vízválasztó lesz a 2021-es év a bankszektornak

OTP-vezér: nagy az érdeklődés az állami támogatások iránt, vízválasztó lesz a 2021-es év a bankszektornak

Fotó: Facebook/OTP Bank Romania

Az idei év nehéz, a jövő esztendő még nehezebb lesz – hangsúlyozta Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója egy szerda délelőtti online sajtóbeszélgetésen, amelynek témáját a bankszektor által a koronavírus-világjárvány idején tapasztalt kihívások képezték. Szó esett arról, hogy folyamatosan „tanul magyarul” a bank ügyfélszolgálata, mint ahogy a román gazdaság várható alakulásáról is.

Bálint Eszter

2020. november 11., 14:372020. november 11., 14:37

2020. november 11., 17:202020. november 11., 17:20

„Mint a Gömböc, megtaláltuk, és fenntartjuk az egyensúlyt” – illusztrálta a világhírű magyar találmánnyal az OTP romániai helyzetét a vezérigazgató, elismerve egyúttal, hogy

márciusban, amikor már látszott, hogy világjárvány készül kirobbanni, ő maga is megijedt. Ám végül – húzta alá – nem volt szükség a fejlesztési terveiket tartalmazó Apolló program felülvizsgálatára,

egyelőre minden sínen van, és tartható a célkitűzés, amely szerint 2024 végére meglesz az 5 százalékos piaci részesedés.

Állami támogatással, vagy anélkül, segítenék a bajbajutottakat

Mint Fatér felidézte, a járvány begyűrűzést követően az első a kollégák biztonsága volt, másodsorban pedig az ügyfeleikről próbáltak gondoskodni. Még az állami hitelmoratórium előtt kidolgoztak egy saját mentőcsomagot, ám egyelőre azt látják, hogy az ügyfelek döntő többsége jól megbirkózott a járvánnyal, nincsenek nagy fizetési problémák, összesen 10 százalékuk szorult arra, hogy felfüggessze a hiteltörlesztést, és közülük is többen vannak, akiknek helyrebillent az anyagi helyzetük, és már le is mondtak a moratóriumról.

A 2021-es év viszont mindenképp vízválasztó lesz a bankszektor számára, hiszen egyelőre nem lehet tudni, hogy folytatódik-e, és amennyiben igen, miként az állami hitelmoratórium.

„Mi készen állunk arra, hogy akik a későbbiekben is fizetési nehézségekkel küzdenek, azok továbbra is kapjanak védőernyőt. Reméljük, hogy lesz folytatás, de ha nem, akkor januártól valamiféle szabályozott megoldást találunk” – jelentette ki Fatér Gyula.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy még mindig jelentkezhetnek a kis- és közepes vállalkozások az különböző állami támogatási programokra, mint például az ügyfeleik körében igen nagy népszerűségnek örvendő IMM Invest programra, az OTP pedig közülük is a legkisebbekre összpontosít, külön összeget is félretettek a megsegítésükre. A vezérigazgató jelezte, az IMM Invest nekik kiutalt első keretét már meg is kellett emelni, olyan komoly az érdeklődés nem csak a már meglévő ügyfeleik körében, hanem újak is érkeztek hozzájuk.

A terjeszkedésben az akvizíció csak hab a tortán

Ami illeszkedik is az OTP Románia célkitűzéseibe, hiszen az ötévesre kigondolt Apolló programnak épp az a célja, hogy terjeszkedjenek az itteni piacon. Mint Fatér rámutatott, a térség más országaiban jelentősebb szeletet tudhat magáénak az OTP, míg Romániában ugyan a tíz legnagyobb bank között vannak – kilencedikek a maguk 2,5 százalékos piaci részesedésével –, de hangsúlyosan a cél, hogy még jobban megvessék a lábukat. Az ötéves tervben megjelölt 5 százalékos szelet pedig meglátása szerint elérhető, hiszen a koronavírus-járvány begyűrűzése ellenére is sikerül első évben hozniuk a félszázalékos bővülést.

Az igazgató kiemelte: miközben Romániában az elmúlt időszakban nagyjából 200 bankfiók bezárt, ők nyitottak egyet Bukarestben, és még az év végéig szeretnének megnyitni egy regionális központot Temesváron.

Galéria

Fatér Gyula

Fotó: OTP Bank Románia

Újságírói kérdésre válaszolva jelezte, a jövőben is évi két-három fiók nyitásával, és a meglevők bővítésével számolnak.

A Krónika kérdésére, hogy a terjeszkedés részeként vannak-e akvizíciós terveik is, Fatér Gyula leszögezte: vannak, de nagyon nagy a különbség a két évvel ezelőtti tervekhez képest. Akkor ezek voltak az alaptervek, most megfordult, „és ha nincs akvizíció, akkor is hozzuk a piaci részesedést”.

„Ha van lehetőség a piacon, ajánlatot teszünk, és ha összejön, megvesszük, de ez csak a hab a tortán. Idén is volt hasonló kaland, ami nem jött össze, a vevő nem adta el végül a terméket, amire számítottunk. Ha van ilyen, megnézzük: ha összejön, sokkal jobb, ha nem, akkor megyünk előre” – tette hozzá, utalva arra, hogy a spanyol BBVA csoport végül idén úgy döntött, hogy nem adja el az érdekeltségébe tartozó Garanti Bank Romániát, amire az OTP Románia is pályázott.

Még jobban megtanul magyarul az ügyfélszolgálat

A beruházások terén ugyanakkor nagy hangsúly tevődik a kollégákra is. Fatér azt mondja, hogy amióta másfél éve az OTP Románia élén van, 200 új kollégát vettek fel, akik közül amúgy ötvenen beszélnek magyarul.

Idézet
És még mindig nem vagyunk azon a szinten, hogy azokat az ügyfeleket, akik magyarul bankolnának, teljes mértékben kiszolgáljuk. Őszintén elismerem, ebben még fejlődnünk kell, és ezt meg is tesszük”

– ígérte az igazgató. Kitért arra is, hogy Sepsiszentgyörgyön létrehoztak egy call-centert, ahol öt kolléga magyarul beszél, így a betelefonálók tudnak magyarul értekezni, ezt a hubot pedig szeretnék tovább bővíteni. „Azt szeretnénk, ha bárki a tetszése szerinti nyelven kapjon kiszolgálást” – szögezte le Fatér Gyula.

Nincs rossz helyzetben a román gazdaság, de lehetnek gondok

A román gazdaság várható alakulását firtató kérdésre a pénzügyi szakember úgy vélekedett, nincs rossz helyzetben. „Összességében a román helyzetnél azt látjuk, hogy az idei visszaesés kisebb, mint a régió átlaga, azt látjuk, hogy a költségvetési deficit és más problémák ellenére idén a román gazdaság eredménye relatíve nem lesz rossz. Azt várjuk, hogy jövőre, amikor létrejön egy többségi kormány, nem lesznek gondok” – mondta Fatér.

Ami gondot jelenthet, az a nyugdíjak emelése által a költségvetésre gyakorolt nyomás.

„Ha most nem lenne Covid-helyzet, akkor nagyon aggódva figyelnénk a költségvetési számokat. Most viszont senki sem aggódik a büdzsé miatt, mivel minden ország elengedte a gyeplőt, nem hagyják el a befektetők azokat az országokat, ahol nő a hiány, mert nem lenne, ahová menni. Ám ha visszatérünk a normális kerékvágásba, a 3 százalék fölötti deficit minimum rosszalló pillantást vált ki, és komoly lépésekre lesz szükség. Azt gondolom, ez még két év” – fogalmazott Fatér Gyula, aki szerint az új európai uniós költségvetési ciklus új forrásokat tud hozni. És ha drasztikusan javul a lehívás hatékonysága – márpedig tud –, akkor ezekkel a pénzekkel lehet növelni a költségvetés mozgásterét.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot