A 2018 második hónapjában jegyzett 4,3 százalékról márciusban 5 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS). Legnagyobb mértékben a zöldség és a gyümölcs drágult.
2018. április 12., 11:232018. április 12., 11:23
2018. április 12., 11:242018. április 12., 11:24
Az INS szerint 2017 márciusához képest az élelmiszerek 4,01 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű iparcikkek 6,57 százalékkal drágultak, a szolgáltatások pedig 2,9 százalékkal kerültek többe. Legutóbb 2013 júniusában regisztráltak ilyen magas inflációt, akkor 5,3 százalék volt az értéke.
Az Agerpres hírügynökség emlékeztet, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) februárban emelte 2018-as inflációs előrejelzését, a korábban közölt 3,2 százalékról 3,5 százalékkra. 2019 végére 3,1 százalékos fogyasztói árnövekedést jósol a jegybank. Egyébként a statisztikai hivatal szerint a zöldség és a gyümölcs drágult a legnagyobb mértékben márciusban az egy hónappal korábban regisztrált árakhoz képest.
Az intézet adatai szerint a gyümölcsök és gyümölcskonzervek 3,32 százalékkal, a zöldségek és zöldségkonzervek 2,21 százalékkal kerültek többe márciusban, mint egy hónappal korábban. Ezen belül a legnagyobb drágulást a friss gyümölcsöknél regisztrálták (+3,93 százalék), a zöldségfélék közül a krumpliért kell februárhoz képest a legtöbbet fizetnünk (+2,67%). Másfelől voltak olyan élelmiszerek, amelyek olcsóbbak lettek, például a tojás (-5,71%), vagy a cukor (-0,38%).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!