Fotó: OMV
Még hatályba sem lépett az üzemanyagok extra jövedéki adója, máris 13 banival többet kell fizetnünk egy liter üzemanyagért, mint egy héttel korábban.
2017. szeptember 07., 17:052017. szeptember 07., 17:05
Öt munkanap alatt harmadszor emelte csütörtökön üzemanyagárait a Romániában piacvezető OMV Petrom csoport a kőolajár nemzetközi piaci alakulása miatt – hívta fel a figyelmet az Economica.net gazdasági hírportál.
Egy bukaresti töltőállomásnál, ami a portál újságírója szerint a legolcsóbbnak számít a román fővárosban, a standard benzin literenkénti ára 4,74 lej, a standard gázolajépedig 4,69 lej volt csütörtökön, a délelőtti órákban. Ezt megelőzően hétfőn literenként 4 banival drágítottak, múlt pénteken pedig literenként 5 banival emelték meg az árakat, ami azt jelenti, hogy kevesebb mint egy hét leforgása alatt 13 banival többet kell fizetni minden liter üzemanyag után.
az USA kőolajfinomító kapacitásának negyede leállt ugyanis, miután Texas államon végigsöpört az elmúlt ötven év legerősebb hurrikánja. Ennek nyomán a benzin ára egyetlen nap alatt 10 százalékkal drágult, a kőolajár pedig 3 százalékkal lett magasabb.
Az Egyesült Államokban a benzin ára meghaladta a gallononkénti 2 dollárt, ami kétéves csúcsnak számít. Ilyen körülmények között, a kereslet kielégítése érdekében egyre nagyobb mennyiségű üzemanyag megy az amerikai kontinensre az európai finomítókból, ami pedig az itteni árakra is nyomást gyakorol.
A romániai sofőrök ugyanakkor egy héten belül európai társaiknál még rosszabb helyzetbe kerülhetnek,
ami nagy valószínűséggel megmutatkozik majd a töltőállomásoknál gyakorolt árakban is. A kormány azonban arról biztosította a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) képviselőit, hogy az extra jövedéki adó kivetésével nem nő az üzemanyagok ára.
A tiltakozással és külföldi tankolással fenyegetőző fuvarozókat ugyanakkor egyúttal arról is biztosította, hogy amennyiben mégis drágulna az üzemanyag, úgy a közúti személy- és teherszállító cégek számára az állam megtéríti majd az extra jövedéki adó értékét.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!