Fotó: A szerző felvétele
2009. május 15., 10:002009. május 15., 10:00
„2005. június 1-jén nyitottuk meg az irodát, és azóta nyilvántartjuk, hogy hányan fordulnak hozzánk, melyik államból érkeznek a látogatók, és természetesen nem tolakodóan, de megpróbáljuk azt is kideríteni, hogy mennyi ideig maradnak térségünkben, és mire kíváncsiak, hogy felmérhessük az érdeklődést” – tájékoztatott Ujvári Jenő irodavezető. Mint mondta, a központhoz kizárólag azok fordulnak, akik egyénileg, családostól érkeznek Marosvásárhelyre. A csoportosan kirándulókat ugyanis idegenvezetők kalauzolják a városban, a megyében.
A központ kimutatása szerint 2005-től 61 országból származó turista fordult meg az intézményben, a legtöbben Magyarországról érkeztek, de olyan távoli államokból is fogadtak látogatókat, mint Szudán, Panama, Venezuela vagy éppen Bolívia. A Magyarországról érkező érdeklődők száma évről évre folyamatosan növekedik, tavaly számuk meghaladta a 830-at. Megtudtuk, 2008-ban összesen 4828 személynek adtak felvilágosítást, míg az első esztendőben számuk alig haladta meg a 2600-at. Az országok köre is bővült. A csúcs minden évben augusztusra esett, ilyenkor akár 1300-an is betérnek ide.
„A látogatók száma akkor ugrott meg jelentősen, amikor a Wizz Air cég beindította a marosvásárhelyi járatait. Így városunk Nagy-Britannia, Németország, Spanyolország számos városával, továbbá Budapesttel is közvetlen kapcsolatba került. Akkor megkétszereződött a hozzánk betérők, nálunk érdeklődők száma” – részletezte az irodavezető. Szomorúan tette azonban hozzá, hogy amint a légitársaság átköltöztette járatait a kolozsvári repülőtérre, mindjárt megcsappant a forgalom. Ezekből az adatokból kiindulva Ujvári úgy látja, nagyon jót tenne a Maros megyei idegenforgalomnak, ha az önkormányzat egy másik, szintén fapados járatokat üzemeltető társaságot csalogatna a térségbe. Információink szerint erről már folynak is a tárgyalások a különböző cégekkel.
Az idegenforgalmi iroda vezetője úgy látja, a turisták most kezdik felfedezni Maros megyét. Korábban csak átutazóvidéknek számított. „A rendszerváltás előtt – valószínűleg tudatosan – az idegenforgalommal foglalkozó minisztérium, az állami szervek csak a tengerpartot, a Kárpátokat népszerűsítették. Az utóbbi két évben azonban olyan tekintélyes, idegenforgalmi kiadványokat megjelentető kiadók, cégek keresték fel központunkat, mint a New York-i Lovely Planet, a németországi Reise Know-How, vagy a washingtoni National Geographic kiadó, és ezek a Romániáról szóló, legfrissebb útikalauzaikban nagy hangsúlyt fektetnek Erdélyre” – tudtuk meg Ujváritól.
Mint fogalmazott, a kiadók képviselői több környékbeli szálláshelyet, vendéglátó-ipari egységet felkerestek, és beszámolnak élményeikről. A marosvásárhelyi idegenforgalmi központnak ugyanakkor felvállalt szerepe a térség népszerűsítése. E célból több szórólappal, kötettel, állandóan frissített honlappal siet az érdeklődők segítségére. Nemzetközi és országos jellegű turisztikai vásárokon is részt vesznek.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.