Orvost könnyebb lesz találni, mint építőmunkást: több százezer munkavállalóra lenne szükség a tervezett beruházásokhoz

Nem népszerű szakma. A fi atalok közül csak igen kevesen akarnak építőipari dolgozók lenni •  Fotó: Veres Nándor

Nem népszerű szakma. A fi atalok közül csak igen kevesen akarnak építőipari dolgozók lenni

Fotó: Veres Nándor

Két-három év múlva egyszerűbb lesz orvost találni Romániában, mint víz-gáz szerelőt – kongatták meg a vészharangot az építőipari munkáltatók, akik szerint az ágazatra jellemző munkaerőhiány az országos helyreállítási tervbe foglalt beruházások megvalósulását is veszélyezteti. Egyelőre úgy tűnik, hogy a fiatalok körében nem népszerűek az építőipari szakmák. Szakemberek szerint viszont a munkaerőimport nem jelent hosszú távú megoldást.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. szeptember 24., 17:282021. szeptember 24., 17:28

Az építőanyagok árának drasztikus megugrásán kívül a munkaerőhiány is egyre égetőbb gondot okoz a romániai építőipari munkáltatók számára, akik éppen emiatt azt mondják, az országnak sürgősen építőipari munkásokra kell „szert tennie”, ha azt akarja, hogy az Európai Unió által finanszírozott országos helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt beruházások ne dőljenek dugába. Azt mondják,

legalább 200 ezer új munkavállalóra lenne szükség az ágazatban,

mindez olyan körülmények között, hogy jelen pillanatban is hiányzik 100 ezer alkalmazott. Az előrejelzések szerint sok vállalatnál próbálják külföldi munkaerővel pótolni a hazait, jelenleg 10 ezerre becsülik az itt tevékenykedő ázsiai munkavállalók körét, számuk pedig várhatóan növekedni fog.

Idézet
Az építőanyagok válsága nagy válság, de időben korlátozott, rendeződni fog. Ám vissza fog térni a munkaerőválság. Sokkal súlyosabb tünetekkel fog visszatérni, és sokkal tartósabb lesz.

Ne feledjük el, ellentmondásos időket élünk: miközben építőmunkásokra van szükség, nincs. Nincsenek cégek, nincsenek hallgatók az egyetemeken. Piaci igény van, de az új generáció nem akarja ezt az ágazatot választani, és valamit tennünk kell, hogy bevonzzuk” – illusztrálta minap a helyzet súlyosságát a Digi 24 hírtelevízió egyik műsorában Cristian Erbașu, a romániai építőipari vállalatok munkáltatói szövetségének elnöke.

„Talán nem olyan elegáns, mint más szakterületek, de ha most sem fogjuk fel, hogy rendkívül nagy szükség van rá, akkor ne csodálkozzunk, amikor rájövünk, hogy nem pénzhiány miatt nem lehet megvalósítani a terveknek még a 25 vagy 50 százalékát sem, hanem a munkaerőhiány miatt” – kongatta meg a vészharangot a vállalkozó, az ország egyik legnagyobb építőipari cége, a Construcţii Erbaşu tulajdonosa. Emlékeztetett egyúttal, hogy immár tíz éve tér vissza rendszeresen a témára, de azóta sem látszik a fény az alagút végén, pedig egyre égetőbb a probléma.

„Sajnos most kellene, holnap, egy hónap vagy egy év múlva több százezer szakember, szakképzett munkás, még szakképzetlen is. És nem fognak előbukkanni, mivel nem két nap alatt vagy két év alatt tanulják ki a szakmát” – fogalmazta meg Cristian Erbașu.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Megoldást jelenthet a béremelés

Hatalmas a munkaerőhiány az építőiparban, ám ez a jelenség szinte minden ágazatban tetten érhető – erősítette meg a Krónika megkeresésére Békési Csaba, a Bihar Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség (AJOFM) igazgatója. Mint mondta, valóban nagy gondok mutatkoznak a munkaerőpiacon mind Nagyváradon és Bihar megyében, mind az egész országban.

Munkaerőhiánnyal küzdenek az építőiparban, a turizmusban, a vendéglátásban, az élelmiszeriparban, de az ipar szinte minden területén keresik a munkaerőt.

„Az Európai Unión kívülről behozott munkavállalók rövid távon jelentenek megoldást, de közép- és hosszú távon ez nem járható út, hiszen egy vállalat fejlődését nem lehet ideiglenes munkaerőre alapozni. Projektenként, kisebb munkákra, nem nagy szakképesítést igénylő munkákra áthidaló megoldást jelent a külföldről, az Unión kívülről alkalmazás, de ez csak átmenetileg orvosolja a problémát” – fogalmazta meg Békési Csaba.

A szakember találó összehasonlításnak tartja, hogy ha ez így folytatódik, orvost is könnyebb lesz találni, mint építőipari szakembert. Véleménye szerint ennek az a magyarázata, hogy míg egy orvos 15 ezer lejes bruttó bért kap, addig egy építőmunkásnak 3 ezer lejes ágazati bruttó minimálbért szavatolnak. „Ezen el kell gondolkodni, mert a jelenlegi körülmények között,

a folyamatos drágulások közepette a minimálbér és az annál csak egy kevéssel magasabb fizetések már nem vonzóak a munkavállalók számára, és sokan inkább a külföldi munkát választják.

Az országban már csak az a munkaerő marad, amely valamilyen okból kifolyólag nem tudja elhagyni az országot” – részletezte az igazgató.

Meglátása szerint a közép- és hosszú távú megoldást csak a béremelés jelenti, a jelenlegi szinten már nem lehet megtartani. Az építkezésben ugyan az országos átlagnál magasabb, bruttó háromezer lej a minimálbér, adókedvezményben is részesülnek a munkaadók, így a munkavállaló legkevesebb 2362 lej nettó összeget kap kézbe, ám Békési szerint ez nem elegendő a megélhetéshez a mostani árak mellett.

Idézet
Feltétlenül emelni kell a béreket, más lehetőség nincs arra, hogy az ország megtartsa a képzett munkaerőt. A béreket lassan az uniós szinthez kell közelíteni, még akkor is, ha négyzetméterenként drágábbak lesznek a lakások”

– mondta. Példaként említette, hogy Magyarországon, Lengyelországban 2500–3000 euróba kerül az építkezés négyzetmétere, ennyiért kínálják eladásra az új építésű ingatlanokat, a nyugati országokban az árszint ezt is meghaladja.

Eközben Romániában jelenleg nagyjából 1200–1600 euró ez az ár, tehát mintegy fele annak, amit a környező országokban alkalmaznak. „Közép- és hosszú távon képzett szakemberekre van szükség. Romániának vannak ugyan építkezésben jártas szakemberei, de vagy külföldön, vagy külföldi cégeknek dolgoznak, emiatt az ország ebben az ágazatban is munkaerő nélkül maradt” – összegezte a gondokat Békési Csaba.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Nem a kőműves szakma a gyerekek álma

„Elsősorban nem a szakoktatás fogja megoldani az építőiparban a munkaerőhiányt” – jelentette ki Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő, amikor arról kérdeztük, hogyan tud az oktatás segíteni a mélyülő problémán, illetve miért nem népszerűek a fiatalok körében az építőipari szakmák. Mint rámutatott, nemcsak Romániában jelent gondot, hogy nem találnak munkaerőt az építőipari vállalatok, az európai országokra egyformán jellemző, hogy ha éppen hatalmas beruházások zajlanak, vendégmunkásokra szorulnak.

Idézet
Romániában is tetten érhető, hogy annak függvényében módosul a munkaerőpiacon a kereslet, hogy éppen mennyi közberuházás zajlik, mennyi pénzt szánnak erre a célra.

Ha sok a fejlesztés, a befektetés, munkaerőhiány van az ágazatban, mert nagyon sok munkásra van szükség, de vannak olyan időszakok is, amikor a kereslet mélypontra zuhan, munka nélkül maradnak a korábban építkezésben dolgozók, vagy csak időszakosan foglalkoztatják őket” – ecsetelte az oktatási szakember.

Kérdésünkre ugyanakkor kifejtette, soha nem lehet annyi osztályt létrehozni az építkezéshez kapcsolódó – ács, kőműves, vasbetonszerelő, víz-gáz szerelő – szakiskolai osztályokban vagy más, az építkezéshez kapcsolódó szakmákban, ami lefedné az igényeket. „Ha ezen a téren növelnék a helyek számát, azt eredményezné, hogy semmilyen más szakmában nem képeznek utánpótlást, hiszen egyik napról a másikra nem kétszereződik meg a gyerekek száma” – emelte ki Kiss Imre.

Mint mondta, próbálják betartani a stratégiát, hogy 40–60 százalék legyen az elméleti és a szakképzés aránya, ezt általában 45–55 százalékos arányban sikerül megvalósítani. „Minden szakmát le kell fedni, figyelembe kell venni a régiók, a kistérségek jellegzetességeit, fejlettségi szintjét, a helyi sajátosságokat, amikor elkészítik a beiskolázási tervet” – részletezte.

Jelezte egyúttal, hogy ők például minden évben próbálkoznak, meghirdetik a helyeket az ács, kőműves, víz-gáz szerelő osztályokba, van amikor megalakul az osztály, előfordul, hogy csak egy fél osztályra való gyerek iratkozik be, vagy olyan év is volt, hogy nem tudták létrehozni az osztályt.
„Egyértelmű, hogy megcsappant az érdeklődés ezen szakmák iránt” – értékelt a főtanfelügyelő, hangsúlyozva, hogy

a romániai közoktatásban zajló szakképzés az építőiparban jelenleg mutatkozó munkaerőhiányt nem tudja lefedni.

„Hosszú távon nem mérvadó, hogy most éppen munkaerőhiány van, hiszen ennek a hátterében egyértelműen az áll, hogy sok pénz van közberuházásokra. Megtörténhet, hogy ha négy év múlva ez lecseng, más ágazatban lesz szükség több munkaerőre. A diákok többségének nem az álma, hogy a kőműves osztályba járjon, viszont arra is van példa, hogy elméleti középiskolát végeznek, majd külföldön elszerződnek építkezésbe, ott kitanulják a szakmát, hazatérve pedig azt a tapasztalatot kamatoztatják az ágazatban” – mutatott rá Kiss Imre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust

Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.

A belföldön utazók tartják életben a romániai turizmust
2025. április 04., péntek

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében

Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Meghaladja a 3000 lejt az átlagnyugdíj a teljes öregségi juttatásban részesülők körében
2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég