Csaknem 50 százalékkal drágább ugyanaz a fogyasztói kosár a legdrágább romániai városban, mint a legolcsóbbnak számító Bukarestben
Fotó: Jakab Mónika
Hatalmas különbségek vannak a Románia különböző vidékein gyakorolt élelmiszerárak között, ugyanaz a kosár 48 százalékkal kerül többe Zilahon, mint Bukarestben – derül ki az Economica.net által közzétett elemzésből.
2021. május 04., 09:582021. május 04., 09:58
A gazdasági portál az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a rendelkezésére bocsátott adatok alapján vetette össze, hogy mennyibe kerül egy élelmiszerkosár a megyeszékhelyeken. A kosárban burgonya, sárgarépa, hagyma, fokhagyma, tej, túró és tojás kapott helyet.
ami jelentős, 48 százalékos különbséget jelent olyan körülmények között, hogy a román fővárosban az átlagbér is jóval magasabb, mint Szilágy megye székhelyén.
Kolozsváron, Brassóban, Temesváron és Sepsiszentgyörgyön a legdrágább a megélhetés az erdélyi városok közül, miközben Kézdivásárhelyen, Székelyudvarhelyen és Nagybányán a legolcsóbb élni – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai intézet által csütörtökön nyilvánosságra hozo
A különbségek abból adódnak, hogy ugyanaz az élelmiszer lényegesen drágább tud lenni az ország különböző vidékein.
Az elemzésből kiderül, hogy például egy kilogramm krumpli ára 1,13 és 2,75 lej között alakul,
Hasonló különbségeket láthatunk a tojás árában is, míg Aradon 90 bani darabja, addig például Bákóban az átlagár elmegy 1,5 lejig.
Európai uniós viszonylatban Romániában a legolcsóbb a kenyér, az EU-átlag csaknem feléért vásárolhatjuk mindennapi kenyerünket – derül ki az Eurostat által hétfőn nyilvánosságra hozott, a 2019-es évre vonatkozó adatsorokból.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!