Csaknem 50 százalékkal drágább ugyanaz a fogyasztói kosár a legdrágább romániai városban, mint a legolcsóbbnak számító Bukarestben
Fotó: Jakab Mónika
Hatalmas különbségek vannak a Románia különböző vidékein gyakorolt élelmiszerárak között, ugyanaz a kosár 48 százalékkal kerül többe Zilahon, mint Bukarestben – derül ki az Economica.net által közzétett elemzésből.
2021. május 04., 09:582021. május 04., 09:58
A gazdasági portál az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a rendelkezésére bocsátott adatok alapján vetette össze, hogy mennyibe kerül egy élelmiszerkosár a megyeszékhelyeken. A kosárban burgonya, sárgarépa, hagyma, fokhagyma, tej, túró és tojás kapott helyet.
ami jelentős, 48 százalékos különbséget jelent olyan körülmények között, hogy a román fővárosban az átlagbér is jóval magasabb, mint Szilágy megye székhelyén.
Kolozsváron, Brassóban, Temesváron és Sepsiszentgyörgyön a legdrágább a megélhetés az erdélyi városok közül, miközben Kézdivásárhelyen, Székelyudvarhelyen és Nagybányán a legolcsóbb élni – derül ki az Erdélystat erdélyi statisztikai intézet által csütörtökön nyilvánosságra hozo
A különbségek abból adódnak, hogy ugyanaz az élelmiszer lényegesen drágább tud lenni az ország különböző vidékein.
Az elemzésből kiderül, hogy például egy kilogramm krumpli ára 1,13 és 2,75 lej között alakul,
Hasonló különbségeket láthatunk a tojás árában is, míg Aradon 90 bani darabja, addig például Bákóban az átlagár elmegy 1,5 lejig.
Európai uniós viszonylatban Romániában a legolcsóbb a kenyér, az EU-átlag csaknem feléért vásárolhatjuk mindennapi kenyerünket – derül ki az Eurostat által hétfőn nyilvánosságra hozott, a 2019-es évre vonatkozó adatsorokból.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!