Ludovic Orban miniszterelnök kétmilliárd eurót ígért a kis- és közepes vállalkozóknak
Fotó: Gov.ro
Ismertette hétfőn Ludovic Orban miniszterelnök a kormány gazdasági terveit a parlamentben, ahová az ellenzék hívta be, hogy adjon számot a koronavírus-járvány miatt kialakult válság kezelésére irányuló kormányzati elképzelésekről.
2020. május 18., 18:572020. május 18., 18:57
2020. május 18., 19:212020. május 18., 19:21
Egészséges gazdasági újraindítási programmal készülünk, amelyben a befektetések fognak prioritást élvezni – jelentette ki Ludovic Orban miniszterelnök a bukaresti törvényhozás ülésén. Az ellenzéki honatyák azért citálták a parlament elé a miniszterelnököt, hogy számot adjon a kormány terveiről a koronavírus-járvány miatti leállás okozta gazdasági válság kapcsán. A kormányfő felszólalásában emlékeztetett, a gazdasági korlátozásokat azért kellett foganatosítani, hogy védelmezzék a lakosság egészségét.
Ami pedig a vendéglátókat, szállásadókat illeti, Ludovic Orban jelezte, hogy a nap folyamán egyeztetett az ágazat képviselőivel, és megállapodtak a hogyan továbbról. A hiteltörlesztés felfüggesztését kérő több 100 ezer cég kapcsán anynyit mondott, hogy létezik egy törvény, ami lehetővé teszi számukra, hogy az év végéig ne törlesszenek a bankoknak. A kis- és közepes vállalkozásoknak kedvezményes kölcsönt biztosító IMM Invest program támadóinak pedig azt üzente, hogy tévesek a sajtóban megjelent információk, miszerint alig pár tucat cég kérését hagyták volna mostanáig jóvá, már több mint 5000 hitelt odaítéltek a programban részt vevő bankok.
Orban újfent hangsúlyozta egy „igazi befektetési alap” létrehozásának fontosságát, amelynek menedzselését azonban nem szabad politikai alapon kinevezett egyénekre bízni. Ugyanakkor felszólalásában hangsúlyozta a beruházások, az innováció, a versenyképesség növelésének fontosságát a gazdaság újraindításában. „Amit Románia képes legyártani, azt Romániában kell gyártani, és a kormánynak valamennyi befektető partnerének kell lennie” – szögezte le egyebek mellett. Beszélt a réz „intelligens hasznosításának” fontosságáról is. A konkrét cselekvési tervek közül megemlítette ugyanakkor, hogy hatalmas összegeket kívánnak fordítani a közúti, az energetikai és az egészségügyi infrastruktúra fejlesztésére, garantálni akarnak azon cégek hitelei után is, amelyek nem tudnak részt venni az IMM Invest programban, állami támogatást akarnak biztosítani a zöldmezős beruházások számára.
„Azonosítottunk erőforrásokat a kis- és közepes beruházások támogatására, 2 milliárd eurót” – jelentette be Orban. A miniszterelnök azt mondja, a kormány számításai szerint jelenleg nagyjából 800 ezerre rúg azoknak a száma, akik állást keresnek, mivel munkanélkülivé váltak. Nekik is nagyszabású foglalkoztatási programot ígért, és kilátásba helyezte azoknak a munkáltatóknak a megsegítését, akik újra alkalmaznak, vagy visszahívják a kényszerszabadságra küldött alkalmazottaikat.
A kormányfőt amúgy az ülés során keményen támadta Marcel Ciolacu, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, valamint Victor Ponta, a Pro Románia Párt vezetője. Előbbi a kormány megbuktatására irányuló bizalmatlansági indítvány benyújtását is meglebegtette, amennyiben nem lesz meg bennük a „méltóság”, hogy lemondjanak.
Telefonon tárgyalt hétfőn Klaus Iohannis államfő Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a gazdaságélénkítő javaslatokról és a 2021–2027-es büdzsé felülvizsgálatáról – tájékoztatott a bukaresti államelnöki hivatal. A közlemény szerint Iohannis úgy véli, a gazdaság újraindítását egy „erős, tartalmas és rugalmas” költségvetés segítené, és a brüsszeli testület elnökének azt mondta, hogy több pénzt kell előirányozni a kohéziós és az agrárpolitikára. Az államfő a hivatalos tájékoztatás szerint kiállt egy erős európai egészségügyi infrastruktúra biztosítása mellett, és támogatta, hogy erre dedikált pénzkeretet különítsenek el.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!