Talán most már tényleg megkönnyebbülten fellélegezhetnek mindazok, akik lejben igényelt hitelt törlesztenek, vagy éppen a román devizában terveznek a közeljövőben kölcsönhöz folyamodni, ugyanis a várakozásoknak megfelelően huszonöt bázisponttal tovább csökkentette hétfőn az alapkamatot a Román Nemzeti Bank (BNR), így annak október elsejétől érvényes 4,25 százalékos szintje történelmi mélypontnak minősül.
2013. szeptember 30., 17:222013. szeptember 30., 17:22
2013. szeptember 30., 17:232013. szeptember 30., 17:23
Amint arról beszámoltunk, a központi pénzintézet legutóbb augusztusban csökkentette az irányadó kamatot, akkor 5 százalékról 4,50 százalékra esett vissza a szint, előzőleg pedig júliusban 5,25 százalékról csökkent 5 százalékra az alapkamat. A pénzpiaci elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a kamatcsökkentés a tegnapi lépéssel sem fog még lezárulni, december végéig valószínűleg 4 százalékra csökkenti a BNR vezető testülete.
A jegybank egyébként a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) igényelt közel 2 milliárd eurós készenléti hitel biztosításához szükséges szándéknyilatkozatban vállalta, hogy csak abban az esetben csökkenti az alapkamatot, ha az infláció a célsávon belül marad, illetve nem idéz elő negatív piaci mozgásokat. A mostani kamatcsökkentésre olyan körülmények között került sor, hogy az éves szintű infláció augusztusban 3,67 százalékra lassult. A BNR közgazdászai az idei év végére 3,1 százalékos éves szintű pénzhígulásra számítanak.
Mugur Isărescu jegybankelnök egyébként már augusztus elején ígéretet tett, hogy a Román Nemzeti Bank mindent megtesz a rendelkezésére álló eszközökkel annak érdekében, hogy a lejalapú hitelek kamatja minél közelebb álljon a valutaalapúéhoz, hogy ezáltal vonzóbbá tegye a kölcsönért folyamodók számára a román devizát, így ugyanis az ügyfeleknek nem kell a kamat mellett még árfolyamkockázattal számolniuk. Azonban akkor Isărescu arra számított, hogy a kereskedelmi bankok már akár szeptembertől csökkentik az általuk alkalmazott kamatlábat, erre azonban alig néhány fogyasztási hitel esetében került sor, a jelzálogalapú ingatlanhitelek esetében információink szerint még egyáltalán nem történt kamatcsökkentés.
Nem csoda tehát, hogy Mugur Isărescu elégedetlen a kereskedelmi bankok hozzáállásával. Mint a kamatdöntési utáni hétfői sajtótájékoztatóján is leszögezte, miközben a kölcsönök olcsóbbá tétele hozzájárulna a román gazdaság bővüléséhez, a hitelintézetek alig reagálták le a jegybanki kamatcsökkentést. „Erre nincs semmiféle gazdasági magyarázatuk. Nincs okuk arra, hogy ne csökkentsék a hitelek után kért kamatokat” – hangsúlyozta hétfőn is a BNR elnöke, aki szerint a kereskedelmi bankok mostantól rá fognak kényszerülni a kamatcsökkentésre. Arra az újságírói kérdésre, hogy miért nem ötven bázisponttal csökkentették most az irányadó kamatot, Isărescu elmondta, nem szeretnék, ha a bankok az intézkedés után még tovább csökkentenék a letétek utáni kamatokat, mert szerinte most is akadnak olyan pénzintézetek, amelyek túlzottan alacsony szinten tartják az ügyfeleiknek nyújtott kamatot.
Tavaly 140 kilométerrel bővült a romániai autópálya-hálózat, a közúthálózat hossza pedig 86 847 kilométert tett ki – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
szóljon hozzá!