Fotó: Barabás Ákos
Olcsóbbá kellene válnia a villanyáramnak, miután a Versenytanács vizsgálata nyomán arra derült fény, hogy több energetikai vállalat is megállapodott egymással, amivel megkárosították a fogyasztókat.
2018. április 21., 18:492018. április 21., 18:49
Ezt Bogdan Chiriţoiu, a piaci versenyszabályok betartásáért felelős intézmény elnöke jelentette be csütörtökön. Mint rámutatott,
ugyanakkor mintegy premierként az Országos Energiaár-szabályozó Hatósággal (ANRE) vállvetve azt szeretnék elérni, ha a kartellező szolgáltatók az ügyfeleiket kárpótolnák. Chiriţoiu elmondása szerint azonban
„Hosszú évekről beszélünk, amíg eltúlzott árakat gyakoroltak. Itt a kulcsszerepe az ANRE-nek lesz, mivel ennek az intézménynek a feladata kiszámítani a korrekt árat. Támogatni fogjuk őket a nyomozás során” – fejtette ki a Versenytanács elnöke.
Közölte egyúttal, meglátása szerint az ügyfelek kárpótlására az lenne a legjobb megoldás, ha az elkövetkezőkben csökkenne a villanyáram ára, ő maga ezt a javaslatot fogja tenni az energia-rászabályozó hatóságnak is. Hasonlóképpen vélekedik különben az energetikai minisztérium tanácsadója, Niculae Havrileţ is, aki nemrég az ANRE elnöke volt.
Amint arról korábban írtunk, az év elején a Versenytanács bejelentette, hat vállalkozást, köztük az Electricát, összesen 73 millió lejre bírságolt versenyellenes megállapodások megkötése miatt a villanyórák és más hasonló mérőműszerek forgalmazása terén.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
szóljon hozzá!