2011. augusztus 10., 14:052011. augusztus 10., 14:05
A nyugdíjasoknak szánt „kosárba” liszt, cukor, olaj, puliszkaliszt, rizs tartozik illetve más, hosszabb szavatosságú élelmiszerek, amelyek listáját a megyei önkormányzatok határoznak meg, derül ki a program lebonyolítását szabályozó kormányhatározat tervezetből.
A jogszabály szerint a megyei és helyi önkormányzatok kereskedelmi társaságokat hozhatnak létre a program lebonyolítására, vagy kiterjeszthetik már létező vállalataik tevékenységét, hogy lehetővé tegyék az élelmiszerek forgalmazását a nyugdíjasok számára.
A dokumentum szerint a program lebonyolításához nem szükséges költségvetési támogatás, nem szubvencióról, vagy anyagi juttatásról van szó és nincs szó az áfabevételek csökkentéséről sem, a tervezet azonban arra nem tér ki, hogy honnan származnak majd az élelmiszerek beszerzéséhez szükséges összegek.
A közigazgatási és belügyminiszter az egészségügyi miniszterrel közösen rendeletben határozza meg, havonta milyen mennyiségű élelmiszert kaphatnak a nyugdíjasok a program keretében.
A megyei tanácsok szabályozzák az élelmiszerek eladásának módját, a jogosultak azonosításának formáját és a program életbeültetésébe bevonhatnak nyugdíjasokkal foglalkozó civil szervezeteket is, áll a dokumentumban.
A program célja, csökkenteni a gazdasági válság hatását a nyugdíjasokra, visszaszorítani a szegénységi arányt és „kiterjeszteni a támogatást olyan formára, ami jelen körülmények között nem lehetséges” - áll a dokumentumban.
A tervezetet a kormány július végén hagyta jóvá.
Traian Băsescu azonban azt nyilatkozta, hogy nem támogatja a nyugdíjas kosár kezdeményezését, populistának nevezte a kezdeményezést és kifejtette, „eljön majd az idő, amikor a politikusok nem csaphatják be az embereket”. Korábban, a szociáldemokrata kormány idején úgynevezett Economat üzleteken keresztül juttattak olcsóbb élelmiszert a nyugdíjasoknak. Traian Băsescu akkor is - Bukarest főpolgármestereként illetve a PDL elnökeként - bírálta az akciót.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!