A nők nyugdíja valamennyi uniós tagállamban alacsonyabb, mint a férfiaké.
Fotó: 123RF
Kisebb a különbség Romániában a férfiak és nők nyugdíja között, mint Németországban – ez tűnik ki az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) legfrissebb adatsoraiból.
2021. február 05., 11:502021. február 05., 11:50
Az Agerpres hírügynökség által idézett statisztikai adatok szerint az Unióban a nők átlagosan 29 százalékkal alacsonyabb nyugdíjat kapnak, mint a férfiak, de jó hír, hogy a különbség csökkent, ugyanis 2010-ban a férfiak nyugdíja még 34 százalékkal volt magasabb, mint a nőké.
Jelentős különbség van a két érték között Máltán és Hollandiában (mindkettő 40 százalék), Cipruson (39 százalék), Ausztriában (37 százalék) és Németországban (36 százalék) is. 2019-ben Romániában a nők és a férfiak nyugdíja közötti különbség 24 százalék volt, szemben a 2015-ben regisztrált 55,1 százalékos különbséggel. Ebben a mutatóban Románia olyan országokat előz meg, mint Németország, Spanyolország, Olaszország és Franciaország.
Eközben 2010-hez képest a nők és a férfiak nyugdíja közötti különbség az EU legtöbb tagállamában csökkent. A legjelentősebb visszaesés Görögországban volt (a 2010-es 37 százalékról a 2019-es 24 százalékra), Dániában és Szlovéniában (11–11 százalékpontos csökkenés) és Bulgáriában (10 ). Ezzel szemben 2010 óta a különbség nőtt hat EU-tagállamban: Máltán (18), Lettországban (6), Litvániában és Szlovákiában (3–3), Horvátországban és Olaszországban (2-2).
Az Eurostat adatai azt is mutatják, hogy 2019-ben az Európai Unióban a 65 évnél idősebb nyugdíjasok körülbelül 15,1 százalékát fenyegette a szegénység, ami enyhe növekedést jelent a 2018-as 14,5 százalékhoz képest.
Négy tagállamban ez a kockázat meghaladja a 30 százalékot: Lettországban (54 százalék), Észtországban (51 százalék), Bulgáriában (36 százalék) és Litvániában (35 százalék). További négyben több mint 20 százalék: Horvátországban (27,6 százalék), Cipruson (25,9 százalék), Máltán (24,1 százalék) és Romániában (23,5 százalék). Ez az adat Románia esetében 2018-ban még 21,3 százalék, 2017-ben pedig 18 százalék volt.
Ezzel szemben, 2019-ben, a szegénység kockázatának kitett 65 éven felüli nyugdíjasok aránya Luxemburgban (7 százalék) volt a legalacsonyabb, majd Szlovákia, Franciaország és Dánia (mindegyik 9 százalékkal), valamint Görögország (10 százalék) következett.
Úgy tűnik, hogy a nyaralás során kipipálandó dolgok véget nem érő listáját felváltja a lehetséges élmények listája, ahol semmi sem kötelező, és minden saját tempóban történik.
A bejelentett adóemelésekkel kapcsolatos aggodalmainak adott hangot kedden a Concordia munkáltatói szövetség.
A Partiumi Falugazdász Hálózat 19 falugazdász segítségével tartja a kapcsolatot a partiumi megyék magyar gazdáival. Kovács Szabolcs István vidékfejlesztési szakemberrel, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetőjével beszélgettünk.
Fizetések szempontjából nagy aránytalanságok tapasztalhatóak Romániában: egyes ágazatokban a munkavállalók átlag nettó keresete eléri a 11 ezer lejt, más területeken pedig alig haladja meg a 3300 lejt.
A romániai lakosság gyakrabban jár étterembe, ám összességében jóval kevesebb pénzt hagy a vendéglőkben, mint a szomszédos európai országokban élők.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
szóljon hozzá!