Egyebek mellett a bankkártya hátlapján szereplő CVV2/CVC-kódot próbálják megkaparintani az adathalászok
Fotó: 123RF
A járványhelyzet miatti társadalmi-gazdasági helyzet, valamint a szolgáltatások széles skáláját érintő digitalizáció felgyorsulásának következtében az elmúlt évben nőtt a banki csalásokkal kapcsolatos kísérletek száma – hívja fel a figyelmet az OTP Bank Románia.
2021. szeptember 02., 08:592021. szeptember 02., 08:59
Mint közleményükben rámutatnak, az OTP Bank által 2020 júliusa és 2021 júliusa között helyi szinten elvégzett elemzés szerint a csalásban érintett bankkártyák száma, valamint a végrehajtott káresemények értéke alapján az emberi érzelmeinkre építő rosszindulatú tevékenységek növekvő tendenciát mutatnak.
Ezt a jelenséget pénzügyi és digitális képzéssel, a csalás kockázatának tudatosításával, valamint tájékoztatással lehet megfékezni. Ez a kulcsa annak, hogy az ügyfeleink megvédhessék bizalmas adataikat, valamint elkerüljék azt, hogy bűnözők áldozataivá váljanak” – idézte a közlemény Florin Orbant, az OTP Bank Románia bankbiztonsági és csalás elleni igazgatóságának vezetőjét.
vagy olyan cselekvésre késztessék az áldozatokat, amelynek eredményeként hozzájutnak a sértett személyes adataihoz, illetve a bejelentkezéshez szükséges információkhoz: családnév, keresztnév, cím, település, megye, bankkártya száma, bankkártya érvényességi ideje, CVV biztonsági kód, személyi szám vagy telefonszám.
Ebbe a kategóriába tartoznak az e-kereskedelmi platformokon keresztül végrehajtott csalások is.
A csalás elkerülése érdekében a szakemberek azt ajánlják a banki szolgáltatásokat használóknak, hogy
• ne válaszoljanak olyan üzenetre, amely személyes információk megadására kérik;
• ne kattintsanak üzenetekben küldött hivatkozásokra;
• ne adják meg soha bankkártyájuk adatait (pl. PIN-kód, a bankkártya hátlapján szereplő 3 számjegyből álló CVV2/CVC-kód).
Az OTP közleménye figyelmeztet:
„Megelőző intézkedésként vegye fel a kapcsolatot a bankkal minden gyanús helyzetben, különösen akkor, ha az üzenetek személytelenek, illetve tele vannak nyelvtani és helyesírási hibákkal” – ajánlja tovább a közlemény, jelezve egyúttal, hogy az OTP Bank Románia például soha nem kéri ügyfeleit, hogy személyes biztonsági adatait telefonon megerősítse vagy módosítsa egy e-mailben szereplő hivatkozásra kattintva.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
2 hozzászólás