Fotó: A szerző felvétele
2009. május 04., 09:392009. május 04., 09:39
Hat határ menti megyét érint az az uniós pályázatból finanszírozott kezdeményezés, amelyet a múlt hét végén mutattak be Nagykárolyban. A projekt célja olyan női menedzsereket képezni, akik helyt állnak a gazdasági versenyben. A szervezők szerint azért fontos a képzés, mivel ebben a régióban legtöbb női vállalkozónak nincsenek előzetes elméleti tanulmányai, csak gyakorlati tapasztalataira hagyatkozva tud dolgozni, ami nem feltétlenül elegendő.
A több mint félévesre tervezett tanfolyam alkalmával Arad, Bihar, Krassó-Szörény, Máramaros, Szatmár és Temes megyében több regionális oktatóközpontot hoznak majd létre. „Olyan elméleti hátteret szeretnénk biztosítani a jelentkező hölgyeknek, amellyel biztonságosan indíthatnának vállalkozást, vagy menedzselhetnék a már meglévőket” – nyilatkozta a nagykárolyi sajtótájékoztatón Adina Rada projektfelelős menedzser.
A Régióközi vállalkozóképző iskolamodell nőknek címet viselő képzés két lépcsőben valósul majd meg. Az elsődleges célcsoportba olyan 288 hölgy tartozik, akik már rendelkeznek menedzseri tapasztalatokkal, és szaktudásukat tovább szeretnék fejleszteni. A második szakaszban 1440 helyet biztosítanak olyan nőknek, akik eddig még nem foglalkoztak menedzsmenttel, ám ezután szeretnének vállalkozást alapítani.
Nekik ez a tanfolyam jelentős segítséget jelenthet. Miclăuş Ioan, a Szatmárnémeti Kereskedelmi Akadémia munkatársa hozzátette: több városi és vidéki oktatási központot fognak kialakítani, ahol egyetemi tanárok és neves szakemberek lesznek majd a jelentkező hölgyek segítségére.
A Romániában most még újdonságnak számító learning by action, azaz a tapasztalatalapú tanulási stratégiát alkalmazzák majd, ahol a tanulni vágyók a szakmai fogásokat konkrét esetek alapján sajátítják el. „A kurzus végén mindenkinek vizsgát kell tennie, ami egy reális eset bemutatásából áll majd. A megszerzett ismeretek alapján be kell mutatniuk egy általuk elképzelt és felépített vállalkozás teljes menedzseri tervét” – részletezte Rada.
A jelentkezők május 4. és 28. között adhatják le jelentkezéseiket a helyi polgármesteri hivatalokban. A Szatmár megyei képzés 2010 januárjában indul és nyárig tart majd. Az előzetes elképzelések szerint a román nyelvű felkészítő órákat hétvégenként, péntek délután és szombaton tartják majd. Az érdeklődők a jelentkezés részletes feltételeit, a projekt különböző szakaszait és a benyújtandó dokumentációt a www.antres.ro honlapon találhatják meg.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.