Román gázt szállít az OMV Németországnak

OMV

Megállapodtak. AZ OMV a fekete-tengeri kitermelésből származó földgázt szállít Németországnak

Fotó: OMV Petrom

Az osztrák OMV megállapodást kötött arról, hogy 2027-től gázt szállít a német Unipernek a fekete-tengeri projektjéből – közölte a Reutersszel három, az ügyet ismerő személy, miközben Európa új utakat keres az energiabiztonság növelésére, miután megszakította kapcsolatait Oroszországgal.

Krónika

2025. január 08., 15:252025. január 08., 15:25

2025. január 08., 16:192025. január 08., 16:19

A Neptun Deep projektből származó, 15 terawattóra földgázra vonatkozó ötéves megállapodás – amelyet korábban nem hozott nyilvánosságra az OMV– azt követően jött létre, hogy Oroszország január elsejétől leállította az Ukrajnán keresztül történő gázszállítást, és az Európai Unió eleve csökkentette az orosz gáz beszerzését az ukrajnai invázió miatt.

A teljes szerződéses mennyiség Németország 2024-es gázimportjának mintegy 1,5 százalékát teszi ki,

és ez lenne az első olyan megállapodás, amely megerősíti a régóta várt mélytengeri projektet, több mint egy évtizeddel azután, hogy a Fekete-tenger romániai szakaszán először találtak gázt. A Neptun Deep, amely várhatóan 2027-ben kezdi meg a kitermelést, becslések szerint 100 milliárd köbméter (bcm) kitermelhető gázt rejt, ami az EU egyik legjelentősebb földgázlelőhelyévé teszi.

Amint a létesítmény működésbe lép, Románia az EU legnagyobb gáztermelőjévé, és első ízben nettó gázexportőrré válik.

Az OMV Petrom – amely az OMV többségi tulajdonában van, míg a román állam 20,7 százalékos részesedéssel bír benne – először 2012-ben jelentette be, hogy 42-84 milliárd köbméternyi gázt fedezett fel a Fekete-tengeren.

Az Uniper nem kívánt nyilatkozni a gázügyletről. Az OMV és az OMV Petrom sem válaszolt a megkeresésre.

A bukaresti energiaügyi tárca viszont szerdán megerősítette a tranzakció tényét.

A tárca szerint „az OMV Petrom által a Neptun Deep mezőből származó földgázmennyiség 2027 utáni, egy nagy német vállalatnak történő jövőbeli exportjáról szóló információ természetes lépés egy, az országunk és Európa számára stratégiai jelentőségű projektben”.

Idézet
A teljes tisztázás és a félelmek eloszlatása érdekében szeretnénk hangsúlyozni, hogy a Németországba exportált mennyiség a nyilvánosan elérhető adatok szerint a Neptun Deep lelőhely teljes becsült termelésének kevesebb mint 1 százalékát teszi ki. Ez elenyésző arány, mivel a Neptun Deep több mint 100 milliárd köbméterre becsült tartalékokkal rendelkezik.

Ráadásul ezek a becslések a fúrási műveletek előrehaladtával jelentősen növekedhetnek. Biztosítjuk, hogy ezt az erőforrást felelősségteljesen, Románia és polgáraink javára hasznosítjuk. A projektben részt vevő mindkét partner, mind a Romgaz, mind az OMV Petrom felelős a saját döntéseiért a kitermelt gáz jövőbeni kereskedelmi hasznosításával kapcsolatban, a törvényes feltételek mellett és Románia energiabiztonságának védelmével” – áll a minisztérium közleményében.

Az export a Neptun Deep projekt üzleti tervének része, és tükrözi Románia elkötelezettségét, hogy hozzájáruljon az európai energiabiztonsághoz – közölte a minisztérium.

Idézet
Az európai szolidaritás és az egységes piac szellemében érdekünk, hogy Európa megszabaduljon az energiaforrások feletti orosz befolyástól. Ez a lépés újra megerősíti Románia pozícióját az Európai Unió energiabiztonságának regionális pilléreként.

Románia már most is a legnagyobb földgáztermelő az uniós tagállamok között, a Romgaz termelésének 2024-től történő növelésének és a nagyszabású kitermelés újraindításának eredményeként, többek között a Caragele lelőhelyen. A jelenlegi 8-10 milliárd Nm³ körüli termelésével Románia teljes mértékben fedezi fogyasztását anélkül, hogy importra szorulna. 2027-től Románia éves termelése megduplázódik, és 18-20 milliárd Nm³-re emelkedik.

A működés első évében tehát legalább kétszer annyi gázt fogunk termelni, mint Románia jelenlegi hazai fogyasztása.

Ebben az összefüggésben határozottan kijelenthetjük, hogy

Idézet
nem áll fenn annak a veszélye, hogy a románok kifogynak a földgázból, és országunk kiváltságos helyzetben van a regionális energiabiztonság szavatolásában, beleértve a Moldovai Köztársaságét is.

Ráadásul az európaiaknak exportált gáz után fizetett bányajáradékot és adókat Romániában fizetik ki, és ezek a román állami költségvetés bevételeivé válnak” – mutatott rá a tárca.

Az OMV Petrom és az állami tulajdonú Romgaz, amelyek 50:50 arányban birtokolják a Neptun Deep gázmezőt, 2023-ban hagyták jóvá a projektet.

A termelés mintegy 10 éven keresztül évi 8 milliárd köbméter lesz, ami közel megduplázza Románia gáztermelését.

A cégek azt tervezik, hogy a gázt külön-külön értékesítik, de egy román törvény értelmében a kormánynak elővásárlási joga lesz a projektből származó gázra. A cégek szerint hatalmas lehetőségek rejlenek további felfedezésekben a Fekete-tenger romániai szakaszán, ahol az ország becslések szerint 200 milliárd köbméternyi tartalékkal rendelkezik, ami hozzájárulhat a régió ellátásának diverzifikálásához.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 10., csütörtök

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román

2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

A legkisebb minimálbérek között a magyar és a román
2025. április 10., csütörtök

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.

Von der Leyen örül, hogy Trump elhalasztotta a vámok bevezetését
2025. április 09., szerda

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede

Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.

Üresen áll a romániai lakások mintegy negyede
2025. április 09., szerda

Repülőgép-alkatrészeket fog gyártani Romániában egy német cég

Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.

Repülőgép-alkatrészeket fog gyártani Romániában egy német cég
2025. április 09., szerda

Máris 100 milliárd lejhez közelít a kormány által idén felvett hitelek összege

A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.

Máris 100 milliárd lejhez közelít a kormány által idén felvett hitelek összege
2025. április 09., szerda

Romániában gyorsabban nőttek az albérleti díjak, mint a lakásárak

A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.

Romániában gyorsabban nőttek az albérleti díjak, mint a lakásárak
2025. április 09., szerda

Idén is lesz számítógép-vásárlási program

Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.

Idén is lesz számítógép-vásárlási program
2025. április 09., szerda

Bolojan: Románia gazdasága meglehetősen bonyolult helyzetben van

A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.

Bolojan: Románia gazdasága meglehetősen bonyolult helyzetben van
2025. április 09., szerda

A külkereskedelmi mérleg hiánya bő 35 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet

Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.

A külkereskedelmi mérleg hiánya bő 35 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet
2025. április 09., szerda

Ciolacu: terv szerint halad az OECD-csatlakozás folyamata

Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.

Ciolacu: terv szerint halad az OECD-csatlakozás folyamata