A romániai revolutos fantomképe: 34 éves, nagyvárosokban él, és belföldön is fizet az „eszközzel”
Fotó: 123RF
Romániában is egyre többen veszik igénybe a bankolás új formáját biztosító fintech cégek szolgáltatásait, hiszen a digitális pénzügyek legújabb generációjával a banki szolgáltatások leegyszerűsödnek, felgyorsulnak, nem utolsósorban pedig olcsóbbak. A Revolut-felhasználók száma már elérte az egymilliót, amivel Európa élmezőnyébe lépett az ország. A fintechkel járó kockázatok felmérése viszont még zajlik.
2020. február 08., 12:112020. február 08., 12:11
2020. február 08., 12:192020. február 08., 12:19
Csaknem két évvel azután, hogy megjelent a romániai piacon a brit Revolut fintech cég a maga virtuális és fizikai formában is létező „bankkártyájával”, máris elérte az egymillió felhasználót, ezzel pedig a második legnagyobb piacnak minősül Nagy-Britannia után – adott hírt a fejleményről a vállalat.
Továbbá – mint a cég hangsúlyozza – nemcsak a fizetések válnak egyszerűbbé és olcsóbbá, hanem pénzküldésre is alkalmas, pár kattintással lehet utalni – nem csak revolutos – rokonoknak, ismerősöknek különböző összegeket.
A friss statisztika szerint mostanáig a román állampolgárok csaknem 4 milliárd euró értékben fizettek Revoluttal, a trend a 2019-es év második felében gyorsult fel, amikor bő 400 százalékos növekedést jelentettek. 2018 májusa óta összesen több mint 58 millió tranzakciót jelentettek. És bár nagyon sokan utazási kártyaként gondolnak a Revolutra, mivel többek között azzal reklámozta magát, hogy középárfolyamon fizethetünk ezzel az eszközzel bárhol a világon, nincs átváltási díj, banki illeték, ma már a mindennapok részévé vált, és a tranzakciók 62 százalékát belföldön bonyolítják a felhasználók. A leginkább kedvelt kereskedők a revolutosok körében az Uber, a Carrefour, a Lagardère Travel Retail, a McDonald’s, valamint az Auchan. Sok felhasználó él ugyanakkor a Vaults elnevezésű „persely” nyújtotta lehetőséggel, aminek köszönhetően különböző pénzösszegeket lehet félretenni például a soron következő külföldi kirándulásra.
A tavalyi óriási gyarapodás amúgy nagyban betudható egy „mézesmadzagnak”: a fintech cég újra bevetette időről időre alkalmazott tagtoborzó kampányát, 50 lejt kapott a kártyájára, aki meghívott egy új tagot, és az újonc számláján is megjelent egy kisebb összeg.
A Revolut még mindig nem nyereséges, startup cég, tehát finanszírozzák. De a startupokra általában az jellemző, hogy évekig esetleg veszteségesek, aztán tőzsdére mennek, és annyira felértékelődik a részvényük, hogy akár milliárdokat érő céggé válnak.
Ha előfizetéses csomagra vált az ügyfél, az ingyenes devizaváltási limitet eltörlik. Ezek a díjak nem nagyok, de sok felhasználó esetén, valamint további szolgáltatások értékesítésével a cégnek is meg fogja érni.
Sokan fogadták ugyanakkor kétkedve az új és korszerű fizetőeszközt; az esetleges kockázatokról Bálint Csabát, a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsi tagját kérdeztük. „A fintech megjelenésével nagyon erős, innovatív versenytársat kapott a hagyományos bankszektor” – szögezte le megkeresésünkre a szakember, jelezve, jelenleg a kockázatok felmérésének szakaszában vannak.„Én örülök a fintech megjelenésének, hiszen a verseny előrevisz, ha tisztességes. Az előretörésük ugyanis arra készteti a bankokat, hogy felvegyék a kesztyűt, előremutató, hatékony megoldásokat keressenek, fejlesszenek ki az ügyfeleik részére” – részletezte a jegybanki illetékes. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy
„Érzésem szerint a bankok először csodálkozva, érdeklődve, néhányan ijedten néztek, amikor az új versenytárs megjelent, ám összességében a fintech egy kihívás, ami a pénzügyi szolgáltatások minőségét javítja, gyorsítja” – mondta Bálint Csaba.
A pénzügyi szakértő fontosnak tartja, hogy ha valami újdonság megjelenik, oda kell figyelni arra is, hogy milyen kockázatokat hordoz. „A fintech szolgáltatások egyre inkább jelen vannak a mindennapjainkban, ezért a Román Nemzeti Bank szemszögéből is fontos, hogy megnézzük, milyen kockázatokat rejt, és vannak ilyenek, azokra találjunk megoldásokat” – szögezte le a BNR tisztségviselője.
Hozzátette: még nagyon az elején tartunk ennek a hullámnak, ám szabályozói szempontból is több figyelmet kell ezekre fordítani, ezt a Román Nemzeti Bank már elkezdte, és több más európai központi bank is egyre jobban odafigyel. Kiemelte: a fintech cégek sokfélék, nagyon színes paletta, amit lefednek, ezért nem lehet általánosítani, egyenként kell megvizsgálni, melyik országban vannak bejegyezve, milyen szabályok szerint működnek. Ha egy cég nem Romániában van bejegyezve, meg kell találni azokat az eszközöket, amelyekkel követni, ellenőrizni lehet. „Jelenleg a kockázatok felmérése zajlik, egyelőre nem merem megnyugtatni a felhasználókat, de arra törekszem, hogy a Román Nemzeti Bankon belül több figyelmet fordítsunk erre az ágazatra” – összegzett Bálint Csaba.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!