2009. november 26., 10:532009. november 26., 10:53
Dominique Strauss-Kahn a Le Figaro című párizsi lapnak elmondta: sikerült megfékezni a gazdasági válságot, és elkerülni az 1929-eshez hasonló összeomlást. A tűzoltás megakadályozta a világégést, \"most azonban mindent víz borít\".
Az IMF vezetője szerint sokáig eltart még, mire a sok víz felszívódik, vagyis mire az államok leépítik a válság nyomán felhalmozódott adósságállományt. További probléma, hogy nem szűnnek a gondok a pénzügyi rendszerben, a bankok még nem tárták fel az összes veszteséget.
\"Európában jóval nagyobb a mérlegekben elrejtett veszteség aránya, mint az Egyesült Államokban\" – mondta. Az IMF vezérigazgatója szerint Európában ez az arány elérheti az 50 százalékot, a bankok azonban már nem számíthatnak állami segítségre. \"A pénzügyi rendszer nem kap még egyszer több százmilliárd dolláros tőkeinjekciót\" – hangsúlyozta a szakember, aki szerint elsősorban a pénzintézetek spekulációra való hajlamát szükséges kezelni. A biztonságosabb jövőt \"csak a prémiumok korlátozásával és a pénzvilág erkölcsi tartásának megerősítésével lehet előkészíteni\", mondta az IMF vezetője.
Szerinte a spekulánsok csillagászati prémiumai nemcsak erkölcsi, hanem gazdasági problémát is jelentenek, mert hatalmas kockázatot okoznak. Politikai természetű feszültséget is keltenek, hiszen egy újabb válság esetén \"a közvélemény és a parlamentek nem tűrnék el, ha másodszor is közpénzből kellene fizetni a számlát\", véli.
Az állami gazdaságélénkítő programokkal kapcsolatban az IMF vezetője kifejtette: ezek a programok hasznosak, minden egyes euró a kilábalást szolgálja. Az élénkítéssel továbbra sem szabad felhagyni, de \"amint tartóssá válik a növekedés, váltani kell és a költségvetési egyensúly megteremetésére kell törekedni\" – fogalmazott Dominique Strauss-Kahn.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.