Fotó: Mediafax
2010. augusztus 17., 08:192010. augusztus 17., 08:19
Csökkent az eladás a szotyori Zoemia pékségnél az elmúlt hónapokban. A Sepsiszentgyörgyhöz tartozó faluban működő pékség saját üzleteiben is árulja a termékeit, és Kovászna megye egész területén forgalmazza a kenyeret és péksüteményt, illetve különlegességeit, mint a pityókás házikenyeret. Varza Emese társtulajdonos a Krónikának elmondta, csökkent az eladásuk, a saját üzleteikben az elárusítók beszámolói alapján próbálják megkeresni a visszaesés okait. Egyebek mellett azt tapasztalták, hogy akik eddig két kilogrammos kenyeret vettek, egy idő után már megelégszenek az egy kilogrammossal, pedig a család összetétele nem változott.
„Sokkal jobban spórolnak az emberek a kenyérrel, már nem dobják el, ha megszárad, hanem a háromnapos kenyeret is megpirítják, vagy bundás kenyeret készítenek belőle” – részletezte Varza Emese. Hozzátette: a Zoemia pékség próbált alkalmazkodni a megváltozott fogyasztói szokásokhoz, így például az egy kilogrammos pityókás házikenyeret is felszeletelik, és két kisebb csomagot készítenek belőle, ugyanakkor 600 grammos kenyeret is sütnek. Korábban Háromszéken csak 2-3 kilogrammos házikenyeret sütöttek.
Nem az országos átlagnak megfelelő tíz százalékkal ugyan, de az Udvarhelyszéken működő Gordon Prod tejfeldolgozó kft.-nél is észlelték az általuk forgalmazott termékek utáni kereslet csökkenését – fejtette ki a Krónikának Magyari Árpád, a vállalat igazgatója. Mint részletezte, az elmúlt évhez képest 3-4 százalékos visszaesést regisztráltak, ezért folyamatosan azon dolgoznak, hogy erősítsék eladásukat, új forgalmazópontokat alakítva ki. Magyari szerint ugyanakkor némileg fellendítené az élelmiszergyártó cégeket, ha a kormány arra kötelezné az áruházakat, hogy az általuk forgalmazott termékek 60–70 százalékát helyi termelőktől szerezzék be.
A gyergyóremetei End-Ibo házicsokoládé-gyár vezetője, Laczkó Endre is a termelés minimális visszaeséséről számolt be. Ez viszont szerinte nem olyan mértékű, hogy bárkit is el kellett volna bocsátani a cégétől. „Hátrányunk, kárunk a kintlévőségekből adódott csupán” – magyarázta Laczkó. Hozzátette: annak érdekében, hogy ne essen vissza a termelés, inkább új piacot, új viszonteladókat próbál keresni termékeinek. Azonban arra is kitért, hogy a viszonteladóknál lévő kintlévőségeinek behajtására pert nyert, és érvényes bírósági végzése van, de sokra nem megy vele, mert az érintetteknek egyszerűen nincs miből kifizetniük a felhalmozott adósságokat.
A válság ellenére sem tapasztalt nagymértékű visszaesést eközben a tésztaféleségeket gyártó szatmárnémeti Hutton vállalat. Hutton Richárd cégigazgató lapunk kérdésére elmondta, tavaly 15, idén 14 százalékos többletet könyvelhetnek el. „Meg vagyok győződve arról, amennyiben nem lenne válság, 30 százalék feletti nyereségről beszélhetnénk, hiszen 2008-ban 60 százalékos profitot termeltünk” – részletezte. Hutton elmondta, termékeik Erdély és a Partium teljes területén kaphatóak, nyereségük pedig a megfelelő marketingnek köszönhető. „Marosvásárhely és Nagyszeben környékén még gyengébben teljesítünk, arrafelé egyelőre nem igazán ismernek minket” – tette hozzá az igazgató, aki szerint az utóbbi időben senkit sem kellett elbocsátaniuk, sőt 4 új munkást alkalmaztak. A szatmári Hutton-termékek az utóbbi 3-4 évben erősödtek meg a piacon, a cégvezető szerint amiatt, hogy a vásárlók megismerték és megszerették a tésztaféléket, másrészt pedig a cég agresszívebb reklámstratégiába kezdett.
„Nincs visszaesés, sőt egy keveset nőtt a termelés az elmúlt évhez viszonyítva” – számolt be Benedek Árpád, a gyergyószentmiklósi Arterimpex Kft. vezetője is. Mint hangsúlyozta, továbbra is töretlen sikernek örvendenek a Benedek címkével ellátott hentesáruk és húskészítmények. Sajnálja viszont, hogy számos ügyfelének üzlete bebukott, bezárt, illetve viszonteladók tűntek el nyomtalanul, azonban, mint fogalmazott: „nincs megállás, az eltűnt üzletek, viszonteladók helyére újakat kell keresni, és megy tovább az élet.” A kintlévőségeket pedig megpróbálja törvényes úton behajtani. Egyébként sikerült szerződést kötnie a Kaufland üzlethálózattal, ezen a héten küldi az áruházlánc boltjaiba az első szállítmányt, illetve újabb ügyfeleket szerzett Bákó, Szeben és Brassó megyében. Mindez többletmunkát jelent, és éppen emiatt a napokban alkalmazott újabb hét személyt, akik a Benedek-termékek kiszállításával foglalkoznak.
Hasonlóan pozitív a mérlege a Székelyudvarhelyen bejegyzett s további két Hargita megyei városban, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson szupermarketet működtető Merkúr áruházláncnak. Gönczi Dezső marketingmenedzser a Krónikának elmondta, az elmúlt egy év leforgása alatt nemhogy csökkent volna, egyenes bővült a forgalmuk, a tavalyi év hasonló időszakához képest 18 százalékos növekedést regisztráltak. Mint részletezte, sikerüket egyrészt annak tudják be, hogy idén az első negyedévben nagyobb promóciókat kínáltak a vásárlóknak, ugyanakkor saját kereskedelmi márkájuk, a Góbé-termékek bevezetése is igen nagy népszerűségnek örvend, s az akciókat az üzletlánc reklámújságában is folyamatosan hirdetik. A menedzser ugyanakkor arra is kitért, hogy bár országos viszonylatban a sörgyártók is bajban vannak, náluk a sör iránti kereslet terén is emelkedés észlelhető. Mint arról beszámoltunk, a legfrissebb statisztikai adatok szerint az elmúlt egy év alatt 12 százalékkal zsugorodott a romániai sörpiac.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.