Rossz minőségű földet használt a kivitelező a dél-erdélyi autópálya Lugos–Déva-szakasz 2-es jelzésű részének alapjához, ezért most minden bizonnyal több millió köbméter anyagot kell eltávolítani – számolt be a Digi 24 hírtelevízió a projekthez közel álló, névtelenséget kérő forrásokra hivatkozva.
2016. május 12., 19:302016. május 12., 19:30
2016. május 12., 21:102016. május 12., 21:10
A beszámoló szerint az Országos Közút- és Autópálya-kezelő Társaság (CNADNR) hiányos elemzések alapján engedélyezte a kivitelezőnek, az olasz Salini Impregilo vállalatnak, hogy egy bizonyos helyszínről származó földdel alapozza meg a sztrádaszakaszt, a rossz minőségű alap pedig földcsuszamláshoz vezetett.
Az előírások szerint a munkálatok megkezdése előtt az építőnek tanácsadóval kell konzultálnia a felhasználandó nyersanyagról, ugyanakkor számos elemzést is el kell készíteni. A Salini Impregilo azonban csak négy tanulmányt mutatott be az utakért és hidakért felelős temesvári regionális igazgatóságnak, két fontos elemzést pedig nem végzett el. A hírtelevíziónak a források úgy nyilatkoztak, hogy a két legfontosabb vizsgálat maradt el, az igazgatóság ennek ellenére engedélyezte az érintett földmennyiség felhasználását. A kivitelező 3,5–4 méteres töltést készített ebből.
Egy évvel a temesvári hatósággal való egyeztetés után a CNADNR újabb tanácsadót nevezett ki, a Consitrans cég pedig megállapította, hogy az autópálya-szakasz alapja nem felel meg az előírásoknak, így azt javasolta a társaságnak, hogy ne fizessen a munkálatokért, amíg a hibát nem orvosolják. Szakértők szerint azonban nem csak az okoz problémát, hogy a föld nem megfelelő minőségű, a kivitelező ugyanis állítólag a munkát is hanyagul végezte, például az alapot nem egyenletesen fektette le a szakasz nyomvonalán, illetve nem vizsgálta folyamatosan az alapanyag nedvességtartalmát. A Salini Impregilo jelenleg más szakaszokon dolgozik, a CNADNR pedig elrendelte a Luogs–Déva-szakasz 2-es jelzésű részének felülvizsgálatát.
Lapunk nemrég arról számolt be, hogy a Digi 24 birtokába jutott, az európai ügyekért felelős minisztérium által tavaly készített jelentés szerint a Salini Impregilo olyan szolgáltatásokat számolt el a CNADNR felé a Lugos–Déva-szakasz kapcsán, amelyeknek semmi közük az infrastrukturális beruházásokhoz. A benyújtott számlákon fogfehérítő eljárás, masszázs és protokollebéd szerepel, sőt az olaszok egy 37–52 ezer euróért kínált Range Rover Evoque gépkocsi törlesztőrészleteire is pénzt kértek.
Az olasz vállalat eközben az autópálya-kezelő társaság beperelésére készül, mert állításuk szerint több ízben írásban is felhívták a társaság figyelmét arra, hogy óriási kockázatot vállalnak a dél-erdélyi autópálya Nagyszeben és Szászváros közötti szakasza 3-as jelzésű részének idő előtti megnyitásával. A Victor Ponta vezette kormány ennek ellenére 2014 novemberében – az államelnöki választások előtt – felavatta a sztrádát, amit később le kellett bontani.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!