Népszerű célpont Görögország a romániai turisták körében, minden ott hagyott bani mélyíti a hiányt
Fotó: Rostás Szabolcs
Lényegesen több pénzt költenek a romániai turisták külföldön, mint a külföldiek Romániában a Romanian Economic Monitor friss elemzése szerint. Amely rávilágít, hogy egyre több romániai engedhet meg magának külföldi nyaralást, ám ezzel párhuzamosan az országban rejlő potenciálokat nem sikerült olyan szinten kiaknázni, hogy vonzó célpont lehessen a külföldi utazók számára. Csak júniusban kétszer annyi pénzt kültöttek el külföldön a romániaiak, mint amennyit itt hagytak a más országokból érkezők, így a turizmus csaknem 20 százalékkal járul hozzá az ország folyó fizetési mérlegének hiányához.
2024. augusztus 25., 10:162024. augusztus 25., 10:16
2024. augusztus 25., 10:252024. augusztus 25., 10:25
Számos adat, például a repülőtéri forgalom és az üdülővendégek száma azt mutatja, hogy az ágazat kezd kilábalni a világjárvány okozta válságból. „Augusztus általában a nyaralási szezon, így ez a legjobb időszak az idegenforgalmi ágazat számára. Bár a legfrissebb adatokat csak 2024 júniusáig bezárólag tették közzé,
– húzza alá a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kara kutatóinak elemzése, amelyet az Economedia.ro gazdasági portál ismertetett.
A Romanian Economic Monitor kutatási projekt keretében elkészített vizsgálatuk során ugyanakkor a közgazdászok arra a következtetésre jutottak, hogy ebben az időszakban a bérek és a nyugdíjak reálértéken számottevő növekedése tapasztalható, vagyis átlagosan az infláció felett teljesítettek.
Még ha ezek a jövedelemnövekedések nem is oszlanak meg egyenletesen a társadalomban, általánosságban arra a megállapításra jutottak, hogy a turisztikai szolgáltatások iránti kereslet már láthatóan emelkedő tendenciát mutat: 2024 júniusa a tavalyi év azonos időszakához képest bővülést hozott mind a turisták számát (+4,9%), mind a vendégéjszakák számát (+1,8%) tekintve.
Az európai uniós tagországok szálláshelyein eltöltött vendégéjszakák száma 7 százalékkal 452,6 millióra emelkedett 2024 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest – közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken.
Gondot csak az jelent, hogy sokan külföldön költik el az itthon megkeresett lejeiket, miközben Románia nem vonzó turisztikai célpont a más országokban élők számára. Ez pedig oda vezet, hogy – a Román Nemzeti Bank (BNR) statisztikái szerint – csak 2024 júniusában a turizmus folyó fizetési mérlege –435 millió euró volt, vagyis
Ugyanez a turisztikai egyenleg a 2024. január–június közötti időszakra, azaz a folyó év első felére –2,255 millió euró.
(Az elemzés készítői szerint viszont fontos hangsúlyozni, hogy ezek a statisztikák nem tartalmazzák a belföldön utazó romániaiak helyi turisztikai szolgáltatásokra fordított kiadásait, csak a nemzetközi turisztikai szolgáltatásokra fordított kiadásokat.)
Törökországban is sok Romániában megkeresett pénz marad minden évben
Fotó: Rostás Szabolcs
Ez a turisztikai deficit olyan körülmények között jött létre, amikor Románia teljes folyó fizetési mérlegének hiánya 2024 első félévében –12 177 millió euró volt. Az idegenforgalom tehát közel 20 százalékkal járult hozzá a folyó fizetési mérleg hiányához, ami jelentős arány, tekintve, hogy ez csak egy gazdasági ágazat, míg a többi szolgáltatási típus összességében pozitív hatással van a hiány csökkentésére.
Romániában 3 százalékkal nőtt a turisták száma az első félévben 2023 azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
– merül fel a kérdés. A történelmi adatokat górcső alá véve az elemzés megállapítja, hogy Románia európai uniós csatlakozása után a romániai turisták egyre többet költöttek külföldön, különösen a nyári hónapokban, valamint decemberben. Ezeknek az összegeknek növekedési üteme fokozatosan meghaladta a külföldi turisták által Romániában hagyott pénzeket.
„A turizmus folyó fizetési mérlegének hiánya azonban csak 2016 után kezdett el növekedni, és ez a tendencia 2020-ban, a járvány kitörésével megállt. A járvány utáni gazdasági fellendülés azonban soha nem látott mértékű folyó fizetési mérleghiányt hozott a turizmusban, a romániai turisták külföldi költekezése különösen 2022-ben, a világjárványhoz kapcsolódó összes hivatalos korlátozás feloldása után robbant be. Ezzel szemben a romániai turizmus vonzereje a külföldi látogatók számára viszonylag állandó maradt” – állapította meg Szász Levente, a gazdaságkutatási projekt koordinátora, a BBTE rektorhelyettese.
„Ahhoz, hogy ezt a problémát a költségvetési hiány problémájával együtt hosszú távon megoldjuk, a kormánynak minden bizonnyal további költségvetési intézkedéseket kell majd hoznia. Hosszú távon azonban a statisztikák azt mutatják, hogy a romániai turizmus vonzerejének jelentős növelése a külföldi látogatók számára kulcsfontosságú összetevője lehet az ország tartós folyó fizetési mérleghiányával kapcsolatos kihívások kezelésének.
amely mind a belföldi turistákat (például az üdülési csekkek rendszere egy fontos első lépés ebbe az irányba), mind a külföldről érkező turistákat vonzza” – állapították meg a Romanian Economic Monitor kutatói.
A Székelyföldön a kulturálisörökség-turizmusra kellene összpontosítani, nem a tömegturizmusra, de sok még a tennivaló, amíg nem szinte kizárólag a magyarországi vendégek érkeznek a térségbe – vallja Horváth Alpár turisztikai szakember.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!