Afrikai sertéspestis. A kis- és nagyüzemi gazdaságokat ismét veszélyezteti a vírus terjedése
Fotó: Makkay József
Újra pusztít az afrikai sertéspestis az országban: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok mintegy 30 ezer fertőzött állatot altattak el a hazai disznófarmokon. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
2024. november 30., 10:322024. november 30., 10:32
2024. november 30., 10:422024. november 30., 10:42
Megkongatta a vészharangot a Romániai Hússertéstartók Egyesületének elnöke, Ioan Ladoși, aki arra figyelmeztet, hogy több állatfarmon észlelték az afrikai sertéspestist. Az Agro Tv-nek nyilatkozó mezőgazdasági szakember szerint
A szakmai egyesület vezetője szerint komoly gondok vannak a leölt sertések után járó kártérítések kifizetésével, miután idéntől ezt a román állami költségvetésből fedezik. Ioan Ladoși a bukaresti hatóságok szemére hányta, hogy a mezőgazdasági szaktárca nem járta ki az Európai Bizottságnál a kártérítési összegek folyósítását. Idéntől ugyanis nem az Európai Unió, hanem a román állami költségvetés fedezi az állattartó gazdák kártalanítását.
– mutatott rá a tarthatatlan helyzetre a sertéstartók egyesületének elnöke.
Románia 2024-re közel állt ahhoz, hogy hét évnyi tiltás után Brüsszel újra engedélyezze a disznóhús, illetve a húskészítmények exportját az Európai Unió tagországaiba. A 2017-ben észlelt sertéspestis nyomán az ország karanténba került, a masszív fertőzést csak 2023-ra sikerült minimálisra visszafogni. Az elmúlt hét esztendőben betiltották az állatvásárokat, és külön engedélyhez kötötték az élő állatok szállítását.
Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) 2024 elején sikerként könyvelte el az afrikai sertéspestis megfékezését, az újabb fertőzési gócok megjelenéséről egyelőre azonban nem tájékoztattak.
A mangalicatartó gazdák idén is igényelhetik a mezőgazdasági minisztérium támogatását. Falugazdásszal és sertéstartó vállalkozóval vettük száma a kisgazdák lehetőségeit korlátozó feltételrendszert, amely hátrányt jelent a háztáji sertéstartás számára.
Leszálló ágon van az afrikai sertéspestis terjedése Romániában, azonban a szigorú hatósági felügyelet ellenére mégis megjelennek új fertőzésgócok. Ahogyan pár napja történt a Temes megyei Vejtében, ahol ötvenezer sertés leölését kezdték el a szakemberek.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!