2011. június 09., 09:402011. június 09., 09:40
A tapasztalat szerint általában 9-10 hónap munkanélküliség után kezdik komolyan, nagyobb erőbedobással keresni a lehetőségeket, hogy a segélyezési időszak lejártával újra munkába állhassanak. Viszont tényleg komolyan gondolják, hogy újra szeretnének dolgozni, erre az is bizonyíték, hogy például a közösségi portálokon is egyre többen kérnek segítséget, tanácsot. A tartósan munkanélküliek általában a 45 év felettiek közül kerülnek ki, körükben sokan azért nem vállalnak minimálbérért munkát, mert ha megteszik, megnő a családban az egy főre eső jövedelem, és elveszítik a szociális segélyt, ami sok gyerek esetén nagyobb lehet, mint egy kis fizetés. A 25 év alatti fiatalok között is sok a tartósan munkanélküli, ők a következő felvételire vagy a megígért munkahelyre várnak.
Kovászna megyében kevés az állásajánlat, kevés a nagy alkalmazó, a foglalkoztatók többsége kis- és közepes vállalkozó, akik legtöbb tíz személynek adnak munkát.
A legtöbb ajánlat az építkezésben és a készruhagyártásban van, és bár sokan ódzkodnak ezektől az állásoktól, mert túl megerőltetőnek tartják, Kelemen Tibor arra biztatja a munkanélkülieket, vállaljanak munkát ezekben az ágazatokban, mert sok embernek nyújtanak biztonságot. Megfelelően képzett szakemberben is hiány van, például a továbbképző központok oktatókat keresnek, és nincs elég számítógépes programozó sem. Kelemen Tibor úgy látja, ha a fekete- és a szürkemunkát sikerül kifehéríteni, kiderül, hogy nem is olyan súlyos a munkanélküliség, mint ahogy azt a jelenlegi statisztikai adatok mutatják. Kovászna megyében ugyanakkor havonta mindössze néhányan veszítik el a munkanélküli-segélyt azért, mert a felajánlott munkahelyet visszautasítják. A megalapozott kifogásokat elfogadják, ilyen lehet, ha a vidéken lakó munkanélküli nem tudja megoldani az ingázást, nincs semmilyen tapasztalata, sem végzettsége, amely a felkínált munka elvégzésére alkalmassá tenné, vagy éppen megromlott egészsége miatt nem tudja betölteni az adott munkakört. Kelemen Tibor elmondta, jóhiszeműen viszonyulnak a munkanélküliekhez, ha részt vesznek az állásbörzéken, tanfolyamokon, cégpecsétekkel bizonyítják, hogy aktívan munkát kerestek, nem gyanakodnak arra, hogy esetleg megpróbálják átverni a hatóságokat.
Eközben 2010-ben mintegy háromszáz munkanélkülitől vonta meg a segélyt a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és -Szakképző Ügynökség – tudtuk meg Pănescu Tibor igazgatótól. Mint mondta, tavaly is rengeteg munkahelyajánlat és megfelelő munkaerő is volt, azonban ha a megkeresett munkanélküli komoly ok hiányában visszautasította az ajánlatot, az ügynökség megvonta a támogatást. „Ugyancsak így jártunk el abban az esetben, ha ingyenes tanfolyamot ajánlottunk a munkanélkülieknek, és nem vettek részt rajta” – mutatott rá az ügynökség vezetője. Pănescu Tibor kihangsúlyozta, a Hargita megyében tapasztalt magas számnak nem az az oka, hogy az ott élők nem szeretnek dolgozni. „Mi komolyan vettük a dolgunkat, szigorúan alkalmaztuk a szabályt, ha szükség volt rá” – indokolta a támogatásmegvonás magas számát. Az idei évvel kapcsolatban az igazgató kijelentette, annak ellenére hogy csupán június van, jóval kevesebb a náluk regisztrált munkanélküli, és idén csupán 85 esetben folyamodott az ügynökség a támogatás megvonásához.
A Szatmár megyei munkaerő-elhelyező ügynökség helyettes vezetőjétől, Veronica Variutól megtudtuk, a partiumi megyében elmúlt hónapban például hét személynek függesztették fel ilyen okokból a járandóságát. Veronica Variu szerint Szatmár megyében sokkal inkább az jelent gondot, hogy nem sikerül kellő számú munkaerőt találniuk a varrodák számára (ebben az ágazatban 280 üres állást tartanak nyilván), illetve asztalosokat sem tudnak alkalmazni, holott az elmúlt időszakban több bútorgyár kérésére szerveztek állásbörzét faipari munkások számára.
Tunyaságra panaszkodik eközben Romeo Sârca, a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője. Szerinte a megyében regisztrált 6 ezer állástalannak nagyon kis százaléka akar mielőbb ismét munkába állni, ezért gyér a részvétel az állásbörzéken, illetve az át- és továbbképzőkön. Az intézményvezető azonban nem kegyelmez, mint mondja, megvonják mindazok támogatását, akik visszautasítják a munkakeresést.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!