Egy 1310-es és egy még Renault-ként forgalmazott 1300-as Dacia egy korábbi aradi veteránautó-kiállításon. Ma már old mobilnak számítanak
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Továbbra is kártalanítja a bukaresti Pénzügyminisztérium azokat a személyeket, akik 1990 előtt egy új Dacia személygépkocsi vásárlására szánt megtakarításaikat az akkori takarékpénztárnál (CEC) helyezték letétbe, de az 1989 decemberi rendszerváltás után kezdődő „új időkben” nem kapták meg az autót, és az összeget sem térítették vissza nekik. A közelmúltban egy volt Dacia-várólistás jogosultnak 4350 eurónak megfelelő összeget hagytak jóvá kárpótlás címén, ennek kapcsán kért tájékoztatást a Krónika a pénzügyi tárcától.
2025. május 22., 08:012025. május 22., 08:01
Harmincöt évvel a kommunista diktatúra megdöntése után szinte elképzelhetetlen, hogy az egypártrendszer idején milyen körülményes volt új személygépkocsit vásárolni, még akkor is, ha az autóra áhítozó család rendelkezett is a kellő összeggel. A román autóipar „zászlós” gépkocsija, a pitești-i üzemben Renault-licenc alapján készülő Dacia volt a legkelendőbb, de ahhoz, hogy új autót kapjon valaki, fel kellett iratkoznia a várólistára az állami értékesítési központban, ám arra is hatósági jóváhagyás kellett, hogy egyáltalán jogosult legyen az autóvásárlásra.
Az autó árát (akkori 70 ezer lejt) az Országos Takarék- és Letéti Pénztárnál (CEC) kellett letétbe helyezni, de a szerencsésebbek az 5000 lejes takarékbetétjükkel is „nyerhettek” (a várólistán előre kerülhettek) az időközönként megtartott sorshúzáson.
A rendszerváltás után beköszöntött a piacgazdaság, az állami autóértékesítésnek befellegzett, az 1989–1990-ben várólistán lévők már nem kapták meg a Daciákat, sőt a befizetett – és a száguldó infláció miatt devalválódó – pénzüket sem.
a vonatkozó szabályozások alapján a közelmúltban miniszteri rendelettel 4350 eurónak megfelelő 21 719 lejes kárpótlást hagytak jóvá, ami alapján a sajtó ismét felkapta a „Dacia-sztorit”.
December 21-étől valamennyi olyan személy fölveheti az őt megillető kárpótlást, aki 1992-ig személyautóra fizetett be a Takarék- és Letéti Pénztárba (CEC) – jelentette be tegnap Varujan Vosganian gazdasági és pénzügyminiszter. A kifizetendő kárpótlás összege fejenként mintegy 20 ezer lejre rúg, és a miniszter szerint a jogosultak adómentesen juthatnak majd hozzá. Az érintettek március 3-ától jelezhetik igényüket a CEC-nél. A tárcavezető elmondta, a...
A rendszerváltás után az egykori CEC-betétek kezelése átkerült a Román Fejlesztési Bankhoz (BRD), így a kártalanításra jogosultak a BRD-hez vagy a mai CEC Bankhoz fordulhatnak, és az összegeket is az ott vezetett számlákra kapják – állampapír formájában, ami pénzre váltható. Nyilván, ez az összeg ma már nem elegendő egy új autó vásárlására, de részösszegként felhasználható, vagy használt gépkocsit lehet venni belőle – különben is arra fordítja a kárpótolt személy, amire akarja.
A pénzügyminisztérium a Krónika kérésére elküldött tájékoztatásában az áll, hogy a kártalanításra az „összegkorlátos CEC-könyvek” tulajdonosai jogosultak, akik 1990 előtt betétet helyeztek el a CEC-nél Dacia gépkocsi vásárlása céljából, amelyet később áthelyeztek a BRD-hez (tehát nem a takarék- és kamatozó betétesek). A betétesek, a meghatalmazottak vagy a törvényes örökösök bármely BRD- vagy CEC Bank-fióknál egységnél bemutathatják az alábbi eredeti dokumentumokat:
A jogosultságot igazoló teljes kártalanítási összegeket a bank számítja ki az igénylők által benyújtott dokumentumok elemzése alapján. A kártalanítási összegeket a Pénzügyminisztérium biztosítja államkötvények kibocsátása révén, amelyeket a BRD vagy a CEC BANK nevére állítanak ki. Ezek a kötvények nem értékesíthetők és nem kamatoznak. Az egyes kötvények névértéke megegyezik az egyes betéteseknek járó kártalanítás összegével.
A lejárati időpontban a Pénzügyminisztérium visszaváltja az államkötvényeket, és a BRD vagy a CEC számára kifizeti a kibocsátott kötvények teljes névértékét egy kamatmentes és díjmentes kártalanítási számlán keresztül.
A Pénzügyminisztérium 2007-től napjainkig 35 rendeletet adott ki az államkötvény-kibocsátásokkal kapcsolatban, amelyek célja a Dacia gépkocsi vásárlására betétet elhelyező természetes személyek kártalanítása volt – olvasható a tárca tájékoztatásában.
Demeter Katalin sajtótanácsos szerint bár „kifutóban lévő programról van szó”, az érintetteknek megéri az utánajárás, hiszen mindaddig, amíg vannak jogosultak, az állam kifizeti a kártalanítást.
Egy összegben kapják meg a kárpótlást mindazok, akik 1992-ig Dacia személygépkocsira fizettek be a Takarék- és Letéti Pénztárban (CEC) – döntötte el a kormány tegnapi ülésén. Mint arról beszámoltunk, az érintettek – összesen 37 462 személy – már e hónap harmadikától jelezhetik igényüket a CEC-fiókokban, és december 21-étől vehetik föl a mintegy húszezer lejes kárpótlást.
A szélsőségesen nacionalista párt négy felsőházi törvényhozója kilépett, így a POT már nem teljesíti a parlamenti csoportosulás feltételeit.
Nem adott egyértelmű választ Ilie Bolojan ügyvivő államfő arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a miniszterelnöki jelölést, ha Nicușor Dan megválasztott elnök őt kéri fel kormányalakításra.
A máltai politikus informális találkozón vesz részt Nicușor Dan megválasztott államfővel, csütörtökön pedig Dominic Fritz polgármester meghívására Temesvárra látogat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea Tv egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Hat személyt, közöttük egy nőt is őrizetbe vettek a hatóságok a gyermeknevelési pótlékok és fizetett betegszabadságok jogtalan megszerzésével kapcsolatos ügyben – közölte a Vâlcea megyei rendőrség szerdán.
Nicușor Dan megválasztott államfő egy keddi nyilatkozatában üdvözölte, hogy a PSD nem zárkózik el a kormányban való részvételtől, és ismét leszögezte, hogy leginkább egy olyan kormánynak örülne, amelyben mind a négy Nyugat-barát párt képviselteti magát.
A Fiatal Emberek Pártjának (POT) egyszerre hat képviselője jelentette be szerdán, hogy kilép a szélsőjobboldali alakulatból.
Benyújtotta szerdán George Simion, a szélsőséges AUR elnöke az elnökválasztás eredménye elleni óvását az alkotmánybírósághoz.
A nevével visszaélő csalók által terjesztett álhírekre figyelmeztette a nyilvánosságot Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke kedd este bejelentette, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon az elnökválasztás második fordulójának eredményét.
szóljon hozzá!