Utána kell számolni. Nem jár árkompenzáció azoknak, akik már kihasználták a 200 ezer eurós de minimis segélykeretet
Fotó: Pixabay
Kérvényt kell benyújtaniuk az energiaszolgáltatókhoz azoknak a gazdasági tevékenységet végző entitásoknak, amelyek jogosultak az árkompenzációra, ellenkező esetben nem kapnak állami támogatást. Vannak viszont olyan cégek is, amelyek nem jogosultak a rezsitámogatásra.
2021. december 09., 07:372021. december 09., 07:37
A háztartási fogyasztókkal ellentétben a vállalkozások csak akkor részesülnek az állami energiaár-kompenzációban, ha kérvényezik ezt, és így sem jogosult minden cég a kisebb értékű villany- és gázszámlára – irányította rá a figyelmet Debreczeni László adószakértő. Rámutatott: az energiadrágulás kompenzálásáról szóló törvény módszertana értelmében a gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezettek, vagyis a kis- és közepes vállalkozások, a magánorvosi rendelők, a szabadfoglalkozásúak, a mikrovállalkozások, az egyéni és családi vállalkozások, a vállalkozói engedéllyel rendelkező természetes személyek (PFA) csak abban az esetben kapnak kompenzált számlát, ha kérik a támogatást.
A kéréseket közvetlenül a villamosenergia- és gázszolgáltatónak kell elküldeni.
Ez utóbbi igen fontos eleme a kompenzálás igénylésének – húzta alá az adótanácsadó. Az energiaárak támogatása ugyanis de minimis jellegű állami segélynek minősül, így azok a vállalkozások, amelyek kihasználták a de minimis segélykeretüket, már nem kérhetik. A támogatásokat szabályozó jogszabály értelmében ugyanis egy vállalkozás három év alatt legtöbb 200 ezer eurós segélyben részesülhet.
Debreczeni László példaként említette a sepsiszentgyörgyi önkormányzat sport- és szabadidős központjait működtető Sepsi Rekreatív céget, amely az elmúlt három évben kihasználta a 200 ezer eurós de minimis segélykeretet, így most már nem részesül az energiaár-kompenzációban, holott nagy a fogyasztása, például fűteni és világítani kell a Sepsi Arénában.
Az elmúlt hónapokban foganatosított jelentős emelések után sorra értesítik a romániai energiaszolgáltatók a további, sok esetben 200 százalékos drágításról a fogyasztókat.
„Minden állami, önkormányzati támogatásnak van egy jogi alapja, a törvénykezésben pontosítják, hogy milyen jellegű a finanszírozás, ha de minimis, akkor beszámít a 200 ezer eurós keretbe” – fejtette ki Debreczeni László. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kompenzálás 2021. november elseje és 2022. március 31. között érvényes, november kivételével mindig a fogyasztási hónapban kell elküldeni a kérést a szolgáltatóhoz. Ez azt jelenti, hogy decemberben két kérést kell benyújtani, egyet a novemberi és egyet a decemberi fogyasztás kompenzálására. A jogszabály szerint a gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezetteket úgy támogatják, hogy csak az elektromos energia és a földgáz tényleges árát kell kifizetniük, a számlákon szerepelő összes többi díjat és adót az állam téríti meg.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!