Nem maradnak támasz nélkül a rászorulók: csiszolgatják az ingyenes földgáz- és villanyáram-csatlakoztatás szabályzatát

Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is •  Fotó: Gábos Albin

Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is

Fotó: Gábos Albin

Miközben javában zajlik a fogyasztók szabadpiaci szerződéskötése, a hatóságok a földgáz és a villanyáram ingyenes bekötését lehetővé tevő jogszabály korrigálásán dolgoznak. Egyébként – piaci árliberalizáció ide vagy oda – az Európai Bizottság is elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak a romániai hatóságok támogatást nyújtsanak. Már el is készült a vonatkozó törvénytervezet.

Bíró Blanka

2021. március 02., 11:562021. március 02., 11:56

2021. szeptember 10., 12:302021. szeptember 10., 12:30

A földgáz- és villanyáram-elosztók is kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakossági fogyasztókat a hatályos jogszabályok értelmében. A folyamat felgyorsítása érdekében viszont szükség van arra, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) tovább „csiszolgassa” a vonatkozó szabályzatot. Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenleg érvényben levő szabályzatban – mint ahogy a közvitán levő módosításban is – az szerepel, hogy akik a törvény megjelenése után nyújtották be a csatlakozási kérelmüket, és valamilyen okból mégis fizettek a bekötésért, vissza kell kapniuk a pénzüket.

Közvitán a módosítások

A földgáz esetében már tavaly júliusban érvénybe lépett a jogszabály, miszerint az elosztóknak ingyen kell csatlakoztatniuk a lakossági fogyasztókat, decemberben a törvény kiterjesztette az ingyenes bekötést a villamos energiára is.

A földgázra tavaly ősszel jóváhagyta a hatóság az új csatlakozási szabályzatot, figyelembe véve a kötelezettséget, hogy a háztartási fogyasztók számára ingyenes a bekötés.

Decemberben a törvényt módosították, ezért most újra közvitán van a villamosenergia- és a földgáz-csatlakoztatás újabb szabályzata. „A földgáz esetében a jelenleg érvényben levő szabályzat is kötelezi az elosztókat a lakossági fogyasztók ingyenes csatlakoztatására, a közvitán levő tervezet ezen nem változtat, apró részleteken csiszolgatunk” – mondta megkeresésünkre az ANRE alelnöke.

Ugyanakkor a jelenleg érvényben levő és a közvitára bocsátott tervezet is tartalmazza az előírást, hogy azoknak, akik a törvény életbelépése, vagyis tavaly július után leadott kéréseiket úgy bírálták el,  hogy mégis fizetettek bekötési díjat, vagy előleget, ezeket az összegeket vissza kell kapják. Az új szabályzatokat jövő szerdán tárgyalja a hatóság szabályozó tanácsa, jó esetben már márciusban megjelenik a Hivatalos Közlönyben, és akkor a különböző értelmezéseket is tisztázza.

Ha sürgős, meg lehet előlegezni, és megtérítik

Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a jelenlegi szabályzat értelmében a fogyasztónak nincs joga, hogy a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, hiszen az ingyenes csatlakoztatás a szolgáltató kötelezettsége. Viszont

amióta az ingyenesség életbe lépett, látványosan megnőtt a kérések száma, a kisebb szolgáltatók már nem tudják időben finanszírozni ezeket.

Ezért lehetőséget teremtenek arra, hogy a fogyasztó finanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét. A szolgáltató által kibocsátott csatlakozási engedélyben szerepelnie kell a bekötés költségének, és a törvényes határidőnek is, ám ha a fogyasztó úgy ítéli meg, hogy túl távoli az időpont, hamarabb van szüksége földgázra, akkor lehetősége nyílik arra, hogy leszerződjön egy engedélyezett céget, kifizesse a bekötést, majd utólag visszakapja a pénzét.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A lapunknak nyilatkozó szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy csak az engedélyben szereplő költséget térítik meg, ha a munkálatot annál drágábban végzi az alvállalkozó, a különbözetet a kedvezményezettnek kell állnia. Erre a megkötésre – mint hangsúlyozta – azért volt szükség, hogy ne történjenek visszaélések, hiszen ha a fogyasztó közvetlenül köt szerződést az alvállalkozóval, a szolgáltatónak nincs kontrollja a költségek felett.

Idézet
A bekötési költségeket a hatóságnak el kell ismernie, majd utólag beszámolja az elosztói díjakba. A lakossági fogyasztó kap egy csatlakozási engedélyt, abban szerepel egy összeg és egy határidő. Ha úgy dönt, nem várja ki az időpontot, szerződhet egy engedélyezett céget a bekötésre, kifizeti a munkálatot, és visszakapja legtöbb azt az összeget, ami az engedélyben szerepel”

– foglalta össze a folyamatot Nagy- Bege Zoltán.

Terelgetik a szabadpiacra
a fogyasztókat

Közben a földgáz és a villanyáram piacán is zajlik a fogyasztók átállása a szabadpiacra, miután megtörtént az árliberalizáció. Kérdésünkre Nagy-Bege azt mondta, az ANRE követi a folyamatot, kérik a szolgáltatóktól a kimutatást, hogy milyen ütemben sikerült átállítani a fogyasztókat. A földgáz esetében biztosították a lehetőséget, hogy egy évvel meghosszabbítsák a meg nem újított szerződéseket, ez a határidő júniusig van érvényben. Van ugyan lehetőség újabb egy éves meghosszabbításra, ha továbbra is több millió fogyasztó marad a régi szerződéssel, ám az lenne a kívánatos, ha a nyárig minél többen élnének a jogukkal, és megkötnék az új megállapodást, mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

A villamos energia esetében is folyamatban van az átállás, az új szerződések megkötése, vannak ugyan visszajelzések, de a panaszok száma nem növekedett kiugróan január óta, tudtuk meg.

Az ANRE különben újabb nagyszabású tájékoztatási kampányt készít elő, már jövő héten megjelenik a honlapjukon egy útmutató a földgáz és a villamos energia ár-összehasonlítók használatáról, tájékoztató kisfilm a liberalizációról, egy újabb tájékoztató csomag, amit a szolgáltatóknak kötelezően ki kell küldeniük a fogyasztóknak. „Minden rendelkezésünkre álló eszközzel arra próbáljuk terelni a fogyasztókat, hogy megkössék a szabadpiaci szerződéseket, hiszen ez az ő érdekük” – szögezte le az alelnök.  

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Védeni kell a veszélyeztetett fogyasztókat

Kíváncsiak voltunk ugyanakkor arra is, hogyan kommentálja, hogy az Európai Bizottság (EB) vizsgálódik a romániai elektromos energialiberalizálás ügyében. Nagy-Bege közölte, több egyeztetés is volt, de

valójában csak az érdekli a brüsszeli hatóságokat, hogy száz százalékban valósuljon meg az átállás a szabadpiacra, ne térjenek vissza a szabályozott árakhoz, az államnak semmilyen intézményen keresztül ne legyen beleszólása a díjszabás alakulásába.

Elmondása szerint viszont a brüsszeli testület elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak támogatást nyújtsanak. A kormány erre vonatkozóan már jóváhagyott egy tervezetet, ami a parlamentben van, ott kell napirendre tűzzék, és minél hamarabb elfogadják, részletezte az alelnök.

A javaslat szerint első lépésben be kell azonosítani, kiknek van szükségük támogatásra – ennek a feltételei szerepelnek a dokumentumban, olyan tényezőkről van szó, mint a bevételek határértéke, életkörülmények, energiafogyasztás. A következő lépésben a költségvetésben meg kell találni a forrásokat a támogatások folyósítására, a szakember szerint ez az egyik nagy kihívás. Ez nem tartozik az ANRE vagy az energiaügyi minisztérium hatáskörébe, a folyamatot a munkaügyi minisztérium koordinálja, ám a szakértők részt vettek a tervezet kidolgozásában, a parlament munkáját is segítik kérésre, hogy energetikai szempontból korrekt előírások kerüljenek be, pontosított az alelnök. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogyha a parlament jóváhagyja a tervezetet a benyújtott vagy módosított formában, azt már szeptember 1-től, vagyis a tél beállta előtt tudják alkalmazni.

„Ez egy fontos kérdés, hiszen a liberalizálás előtt több millió fogyasztó a szabályozott árak révén részesült védelembe, ez viszont most megszűnt. Mielőtt a téli magasabb villany- és földgázszámlák megérkeznek, el kell fogadni és alkalmazni kell a támogatásra vonatkozó törvényt” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, aki valószínűnek tartja, hogy a támogatásra jogosultak beazonosításába, majd a kifizetésekbe is be kell vonni a helyi önkormányzatok szociális igazgatóságait.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 13., vasárnap

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek

Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban
2025. július 11., péntek

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben
2025. július 10., csütörtök

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett

A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.

Damoklész kardjaként lebeg a leminősítés kockázata Románia feje felett
2025. július 10., csütörtök

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban

Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.

Gazdasági miniszter: számos állami cég vezetőinek nőttek a juttatásai az elmúlt hónapokban
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok

A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
Nem túl biztatóak a román GDP-adatok
2025. július 10., csütörtök

Nem túl biztatóak a román GDP-adatok