Nem maradnak támasz nélkül a rászorulók: csiszolgatják az ingyenes földgáz- és villanyáram-csatlakoztatás szabályzatát

Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is •  Fotó: Gábos Albin

Felgyorsítanák a folyamatot. A lakossági fogyasztók esetében ma már ingyenes a villanyáram bekötése is

Fotó: Gábos Albin

Miközben javában zajlik a fogyasztók szabadpiaci szerződéskötése, a hatóságok a földgáz és a villanyáram ingyenes bekötését lehetővé tevő jogszabály korrigálásán dolgoznak. Egyébként – piaci árliberalizáció ide vagy oda – az Európai Bizottság is elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak a romániai hatóságok támogatást nyújtsanak. Már el is készült a vonatkozó törvénytervezet.

Bíró Blanka

2021. március 02., 11:562021. március 02., 11:56

2021. szeptember 10., 12:302021. szeptember 10., 12:30

A földgáz- és villanyáram-elosztók is kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakossági fogyasztókat a hatályos jogszabályok értelmében. A folyamat felgyorsítása érdekében viszont szükség van arra, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) tovább „csiszolgassa” a vonatkozó szabályzatot. Nagy-Bege Zoltán, a hatóság alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a jelenleg érvényben levő szabályzatban – mint ahogy a közvitán levő módosításban is – az szerepel, hogy akik a törvény megjelenése után nyújtották be a csatlakozási kérelmüket, és valamilyen okból mégis fizettek a bekötésért, vissza kell kapniuk a pénzüket.

Közvitán a módosítások

A földgáz esetében már tavaly júliusban érvénybe lépett a jogszabály, miszerint az elosztóknak ingyen kell csatlakoztatniuk a lakossági fogyasztókat, decemberben a törvény kiterjesztette az ingyenes bekötést a villamos energiára is.

A földgázra tavaly ősszel jóváhagyta a hatóság az új csatlakozási szabályzatot, figyelembe véve a kötelezettséget, hogy a háztartási fogyasztók számára ingyenes a bekötés.

Decemberben a törvényt módosították, ezért most újra közvitán van a villamosenergia- és a földgáz-csatlakoztatás újabb szabályzata. „A földgáz esetében a jelenleg érvényben levő szabályzat is kötelezi az elosztókat a lakossági fogyasztók ingyenes csatlakoztatására, a közvitán levő tervezet ezen nem változtat, apró részleteken csiszolgatunk” – mondta megkeresésünkre az ANRE alelnöke.

Ugyanakkor a jelenleg érvényben levő és a közvitára bocsátott tervezet is tartalmazza az előírást, hogy azoknak, akik a törvény életbelépése, vagyis tavaly július után leadott kéréseiket úgy bírálták el,  hogy mégis fizetettek bekötési díjat, vagy előleget, ezeket az összegeket vissza kell kapják. Az új szabályzatokat jövő szerdán tárgyalja a hatóság szabályozó tanácsa, jó esetben már márciusban megjelenik a Hivatalos Közlönyben, és akkor a különböző értelmezéseket is tisztázza.

Ha sürgős, meg lehet előlegezni, és megtérítik

Nagy-Bege Zoltán kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a jelenlegi szabályzat értelmében a fogyasztónak nincs joga, hogy a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, hiszen az ingyenes csatlakoztatás a szolgáltató kötelezettsége. Viszont

amióta az ingyenesség életbe lépett, látványosan megnőtt a kérések száma, a kisebb szolgáltatók már nem tudják időben finanszírozni ezeket.

Ezért lehetőséget teremtenek arra, hogy a fogyasztó finanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét. A szolgáltató által kibocsátott csatlakozási engedélyben szerepelnie kell a bekötés költségének, és a törvényes határidőnek is, ám ha a fogyasztó úgy ítéli meg, hogy túl távoli az időpont, hamarabb van szüksége földgázra, akkor lehetősége nyílik arra, hogy leszerződjön egy engedélyezett céget, kifizesse a bekötést, majd utólag visszakapja a pénzét.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A lapunknak nyilatkozó szakember ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy csak az engedélyben szereplő költséget térítik meg, ha a munkálatot annál drágábban végzi az alvállalkozó, a különbözetet a kedvezményezettnek kell állnia. Erre a megkötésre – mint hangsúlyozta – azért volt szükség, hogy ne történjenek visszaélések, hiszen ha a fogyasztó közvetlenül köt szerződést az alvállalkozóval, a szolgáltatónak nincs kontrollja a költségek felett.

Idézet
A bekötési költségeket a hatóságnak el kell ismernie, majd utólag beszámolja az elosztói díjakba. A lakossági fogyasztó kap egy csatlakozási engedélyt, abban szerepel egy összeg és egy határidő. Ha úgy dönt, nem várja ki az időpontot, szerződhet egy engedélyezett céget a bekötésre, kifizeti a munkálatot, és visszakapja legtöbb azt az összeget, ami az engedélyben szerepel”

– foglalta össze a folyamatot Nagy- Bege Zoltán.

Terelgetik a szabadpiacra
a fogyasztókat

Közben a földgáz és a villanyáram piacán is zajlik a fogyasztók átállása a szabadpiacra, miután megtörtént az árliberalizáció. Kérdésünkre Nagy-Bege azt mondta, az ANRE követi a folyamatot, kérik a szolgáltatóktól a kimutatást, hogy milyen ütemben sikerült átállítani a fogyasztókat. A földgáz esetében biztosították a lehetőséget, hogy egy évvel meghosszabbítsák a meg nem újított szerződéseket, ez a határidő júniusig van érvényben. Van ugyan lehetőség újabb egy éves meghosszabbításra, ha továbbra is több millió fogyasztó marad a régi szerződéssel, ám az lenne a kívánatos, ha a nyárig minél többen élnének a jogukkal, és megkötnék az új megállapodást, mutatott rá Nagy-Bege Zoltán.

A villamos energia esetében is folyamatban van az átállás, az új szerződések megkötése, vannak ugyan visszajelzések, de a panaszok száma nem növekedett kiugróan január óta, tudtuk meg.

Az ANRE különben újabb nagyszabású tájékoztatási kampányt készít elő, már jövő héten megjelenik a honlapjukon egy útmutató a földgáz és a villamos energia ár-összehasonlítók használatáról, tájékoztató kisfilm a liberalizációról, egy újabb tájékoztató csomag, amit a szolgáltatóknak kötelezően ki kell küldeniük a fogyasztóknak. „Minden rendelkezésünkre álló eszközzel arra próbáljuk terelni a fogyasztókat, hogy megkössék a szabadpiaci szerződéseket, hiszen ez az ő érdekük” – szögezte le az alelnök.  

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Védeni kell a veszélyeztetett fogyasztókat

Kíváncsiak voltunk ugyanakkor arra is, hogyan kommentálja, hogy az Európai Bizottság (EB) vizsgálódik a romániai elektromos energialiberalizálás ügyében. Nagy-Bege közölte, több egyeztetés is volt, de

valójában csak az érdekli a brüsszeli hatóságokat, hogy száz százalékban valósuljon meg az átállás a szabadpiacra, ne térjenek vissza a szabályozott árakhoz, az államnak semmilyen intézményen keresztül ne legyen beleszólása a díjszabás alakulásába.

Elmondása szerint viszont a brüsszeli testület elfogadhatónak tartja, hogy a veszélyeztetett fogyasztóknak támogatást nyújtsanak. A kormány erre vonatkozóan már jóváhagyott egy tervezetet, ami a parlamentben van, ott kell napirendre tűzzék, és minél hamarabb elfogadják, részletezte az alelnök.

A javaslat szerint első lépésben be kell azonosítani, kiknek van szükségük támogatásra – ennek a feltételei szerepelnek a dokumentumban, olyan tényezőkről van szó, mint a bevételek határértéke, életkörülmények, energiafogyasztás. A következő lépésben a költségvetésben meg kell találni a forrásokat a támogatások folyósítására, a szakember szerint ez az egyik nagy kihívás. Ez nem tartozik az ANRE vagy az energiaügyi minisztérium hatáskörébe, a folyamatot a munkaügyi minisztérium koordinálja, ám a szakértők részt vettek a tervezet kidolgozásában, a parlament munkáját is segítik kérésre, hogy energetikai szempontból korrekt előírások kerüljenek be, pontosított az alelnök. Ugyanakkor fontosnak tartja, hogyha a parlament jóváhagyja a tervezetet a benyújtott vagy módosított formában, azt már szeptember 1-től, vagyis a tél beállta előtt tudják alkalmazni.

„Ez egy fontos kérdés, hiszen a liberalizálás előtt több millió fogyasztó a szabályozott árak révén részesült védelembe, ez viszont most megszűnt. Mielőtt a téli magasabb villany- és földgázszámlák megérkeznek, el kell fogadni és alkalmazni kell a támogatásra vonatkozó törvényt” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán, aki valószínűnek tartja, hogy a támogatásra jogosultak beazonosításába, majd a kifizetésekbe is be kell vonni a helyi önkormányzatok szociális igazgatóságait.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 25., szerda

Ciolacu optimista Románia OECD-csatlakozása kapcsán

Románia előrelépést tett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás folyamatában, és a jelenlegi ütemet tartani fogja – jelentette ki szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Ciolacu optimista Románia OECD-csatlakozása kapcsán
2024. szeptember 25., szerda

Halál helyett édes élet az erdélyi cukorgyárban

A nemrég szinte bezárt marosludasi cukorgyár a tulajdonosváltást követően immár napi 24 órában üzemel, hogy feldolgozza a félezer erdélyi gazdától érkező nyersanyagot. A cukorgyár 8800 hektár cukorrépaföldre kötött szerződést.

Halál helyett édes élet az erdélyi cukorgyárban
2024. szeptember 25., szerda

Növeli a fuvarozók költségeit a németországi határellenőrzés

A Németország által ideiglenesen bevezetett közúti határellenőrzés veszteségeket okoz a fuvarozóknak, az így keletkezett megnövekedett költségeket pedig a végső fogasztó, a vásárló fizeti majd meg.

Növeli a fuvarozók költségeit a németországi határellenőrzés
2024. szeptember 25., szerda

A vártnál kevésbé pörgött fel a román gazdaság

A román GDP éves növekedése 2024-ben 1,8 százalékra mérséklődik, ami az első félévben tapasztalt pozitív tendenciák ellenére jóval elmarad a korábban becsült 3 százaléktól – állapították meg friss elemzésükben a kolozsvári BBTE munkatársai.

A vártnál kevésbé pörgött fel a román gazdaság
2024. szeptember 25., szerda

Bő 600 lejjel magasabb volt tavaly az átlagbér, mint 2022-ben

Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Bő 600 lejjel magasabb volt tavaly az átlagbér, mint 2022-ben
2024. szeptember 25., szerda

Közel 900 millióval egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány

Csaknem 900 millió lejjel egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány a szerdai ülésen.

Közel 900 millióval egészíti ki a mezőgazdasági minisztérium költségvetését a kormány
2024. szeptember 25., szerda

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: egy ideig még biztosan nem nőnek a díjak

Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb, RCA) díjának korlátozása.

Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: egy ideig még biztosan nem nőnek a díjak
2024. szeptember 24., kedd

Puszta ígéret maradhat az aszálykárt szenvedett gazdák hektáronkénti 200 eurós kárpótlása

Az Európai Bizottság a romániai aszálykár után járó kártérítés töredékét fizeti ki az országnak, a bukaresti mezőgazdasági minisztérium által beígért 200 eurós kárpótlás a jövő ködébe vész.

Puszta ígéret maradhat az aszálykárt szenvedett gazdák hektáronkénti 200 eurós kárpótlása
2024. szeptember 24., kedd

Bankkártyás vonatjegyvásárlás erdélyi járatokon is

Bevezeti a bankkártyás vonatjegyvásárlás lehetőségét a járatokon az ország legnagyobb magánvasút-társasága. Az erdélyi alapítású vállalat szerelvényein felszállás után, a kalauznál is vonatjegyet lehet váltani elektronikus fizetéssel.

Bankkártyás vonatjegyvásárlás erdélyi járatokon is
2024. szeptember 24., kedd

Atomerőmű-fejlesztés: Kanada csak akkor ad hitelt, ha Románia Ukrajnának is szállít áramot

Kanada azt a feltételt szabta egy, a cernavodai atomerőmű új blokkjainak megépítéséhez szükséges hitel folyósításához, hogy Románia Ukrajnába és Moldovába is exportáljon az ott megtermelt áramból – derült ki kedden.

Atomerőmű-fejlesztés: Kanada csak akkor ad hitelt, ha Románia Ukrajnának is szállít áramot