Európai országokba nem lehet bárányhúst exportálni Romániából a pestisriadó miatt, a tenyésztők veszteséggel számolnak
Fotó: Csató Andrea
A romániai juhtenyésztők felháborodtak amiatt, hogy a juhpestis-riadó következtében az év legfontosabb időszakában nem tudják majd értékesíteni húsvéti bárányaikat a jobban fizető európai piacon, miután az Európai Bizottság korlátozásokat vezetett be.
2025. március 23., 15:462025. március 23., 15:46
2025. március 23., 15:582025. március 23., 15:58
Bár a romániai bárányexport 75 százaléka arab országokba irányul, és oda zavartalan a kivitel, a juhpestis terjedése miatt Európába nem lehet bárányt exportálni.
A tilalom júniusig van érvényben, ami azt jelenti, hogy a tenyésztőknek hatalmas veszteségekkel kell számolniuk. A digi24.ro hírportálnak az egyik juhtenyésztő azt nyilatkozta, van körülbelül 250 báránya, készen álltak az exportra, és most hirtelen meghiúsultak a tervek. Marcel Roșu, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (DSVSA) Arad megyei igazgatója azt nyilatkozta, nincs lehetőség az állatok eladására vagy a gazdaságból való elszállítására, Arad és Bihar megyében biztosan nem lehet bárányokat eladni sehol, egyetlen piacon sem.
David Faur juhtenyésztő is nehezményezi, hogy júniusig nem lehet európai országokban eladni a bárányhúst, és sajnos nagy veszteséggel kell számolniuk. Ion Țurcănaru juhtenyésztő szerint az ágazat nehéz helyzetbe került, az arab országokban
A gazdák elégedetlenek a helyzettel, és tüntetésre készülnek Bukarestben. Ioan Sterp, a Romániai Juhtenyésztők Szakmai Szövetségének alelnöke azt mondta, hétfőn reggel a kormány elé vonulnak. „Nagyon sokan lesznek ott, több száz gazda hívott fel. Tiltakozunk, mert tönkremegy az ágazat” – jelentette ki.
A juhpestis vírusát március elején fedezték fel egy Bihar megye farmon, az exporttilalmak június 8-a után szűnnek meg.
Lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!