Európai országokba nem lehet bárányhúst exportálni Romániából a pestisriadó miatt, a tenyésztők veszteséggel számolnak
Fotó: Csató Andrea
A romániai juhtenyésztők felháborodtak amiatt, hogy a juhpestis-riadó következtében az év legfontosabb időszakában nem tudják majd értékesíteni húsvéti bárányaikat a jobban fizető európai piacon, miután az Európai Bizottság korlátozásokat vezetett be.
2025. március 23., 15:462025. március 23., 15:46
2025. március 23., 15:582025. március 23., 15:58
Bár a romániai bárányexport 75 százaléka arab országokba irányul, és oda zavartalan a kivitel, a juhpestis terjedése miatt Európába nem lehet bárányt exportálni.
A tilalom júniusig van érvényben, ami azt jelenti, hogy a tenyésztőknek hatalmas veszteségekkel kell számolniuk. A digi24.ro hírportálnak az egyik juhtenyésztő azt nyilatkozta, van körülbelül 250 báránya, készen álltak az exportra, és most hirtelen meghiúsultak a tervek. Marcel Roșu, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (DSVSA) Arad megyei igazgatója azt nyilatkozta, nincs lehetőség az állatok eladására vagy a gazdaságból való elszállítására, Arad és Bihar megyében biztosan nem lehet bárányokat eladni sehol, egyetlen piacon sem.
David Faur juhtenyésztő is nehezményezi, hogy júniusig nem lehet európai országokban eladni a bárányhúst, és sajnos nagy veszteséggel kell számolniuk. Ion Țurcănaru juhtenyésztő szerint az ágazat nehéz helyzetbe került, az arab országokban
A gazdák elégedetlenek a helyzettel, és tüntetésre készülnek Bukarestben. Ioan Sterp, a Romániai Juhtenyésztők Szakmai Szövetségének alelnöke azt mondta, hétfőn reggel a kormány elé vonulnak. „Nagyon sokan lesznek ott, több száz gazda hívott fel. Tiltakozunk, mert tönkremegy az ágazat” – jelentette ki.
A juhpestis vírusát március elején fedezték fel egy Bihar megye farmon, az exporttilalmak június 8-a után szűnnek meg.
Lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!