Mezőségi birkanyáj karámban. Az állategészségügyi hatóság szerint a tél beállta előtt minden korlátozó intézkedést megszüntetnek
Fotó: Makkay József
Hamarosan lecseng a kis kérődzők vírusos betegsége, a juh- és kecskepestis, jelenleg az utolsó gócpontok felszámolása zajlik az országban. Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság magyar alelnöke a Krónikának elmondta, hogy egy hónapon belül felszámolják az állatkereskedelemben hozott megszorító intézkedéseket, és helyreáll az élőállatexport is.
2024. október 15., 14:032024. október 15., 14:03
A vége felé tart a juh- és kecsketenyésztők körében nagy riadalmat keltő, állatról állatra terjedő vírusos betegség, a pestis felszámolása Romániában. Az állategészségügyi hatóság szigorú intézkedéseinek köszönhetően az idén augusztusban tomboló fertőzés terjedését három hónap alatt sikerült megállítani, miközben visszafogott ütemben ugyan, de a konstancai kikötőben fenntartották az élőállat-kivitelt.
Dr. Csutak Nagy László, az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság alelnöke a Krónikának elmondta, hogy jelenleg az utolsó fertőző gócpontok felszámolása történik az országban.
– fogalmazott a Krónikának a bukaresti hatóság alelnöke.
A hatósági állatorvos nem tart attól, hogy az állatszállításra vonatkozó korlátozások feloldásával a fertőzés újra felütné a fejét az országban. Ha nincs beteg állat, akkor nincs honnan terjedjen a fertőzés, így a láncolat véget ér – mutat rá a szakember.
Az elmúlt három hónapban az élőállat-kivitel részlegesen megszenvedte a vírus pusztításait az ország délkeleti megyéiben és a Bánságban. Magyarország, Horvátország és Szerbia elsőként állította le a romániai élőállat-behozatalt, az arab országok azonban teszteléshez kötötték a tőlünk érkező bárányok kereskedelmét. Az utóbbi hónapban az európai országok újra engedélyezték a romániai juhexportot, és lassan visszatér a normális kerékvágásba az arab országokkal is a korábban olajozottan működő kereskedelem.
A kis kérődzők pestisével legfertőzöttebb Tulcea megye utolsó 17 gócpontját is felszámolta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hivatal, országosan csak Temes megyében maradt néhány fertőzött juhállomány.
,,A bukaresti állategészségügyi hatóság képviselői a napokban tárgyalnak Marokkóban az élőállat-kivitel újraindításáról. Jordánia mellett Marokkó az egyik legfontosabb felvevőpiaca a romániai juhágazatnak.
– mutatott rá portálunknak a hatóság alelnöke.
Spanyolország után a romániai juhágazat ma a második legnagyobb Európában, a legelőn nevelkedett állatok húsa azonban a legjobb minőségű az Európai Unióban, így a romániai élőállat-export számos célország számára vált fontossá. A hazai bárányok iránti nemzetközi igény növekedését mutatja az árak folyamatos emelkedése az elmúlt öt esztendőben, ami sok gazda számára ismét vonzóvá teszi a juhászatot.
,,A tízmillió élő állatot számláló romániai juhágazat fő bevételi forrása az élőállat-kereskedelem, az exporttevékenység. A korábbi évtizedekben jó pénzt hozó gyapjúértékesítés gyakorlatilag felszámolódott, és egyre nagyobb gondot okoz a tej hasznosítása is. Az élelmiszer-feldolgozó iparnak változatlanul szüksége volna juhtejre, de egyre kevesebb a fejéshez értő és azt vállaló juhász, emiatt ma már kevés juhos gazda foglalkozik tejértékesítéssel, illetve tejfeldolgozással” – foglalta össze a juhászat bevételi forrásait, valamint nehézségeit az állatorvos.
Rákérdeztünk az élelmiszer-biztonsági szabályok betartásával kapcsolatos gondokra is, ami sok gazda számára nehéz ügy, amennyiben helyben szeretné hasznosítani a vágóállatot, illetve saját farmján dolgozná fel a juh-, vagy kecsketejet, és azt értékesítené.
Idén már könnyebben és gyorsabban engedélyezték a farmon belüli vágópontok kialakítását, ahol a gazda a minimális élelmiszer-biztonsági szabályok betartása mellett levághatja és értékesítheti a saját állományából származó bárányokat és gidákat, illetve a juhokat és kecskéket.
,,Az állategészségügyi hatóság a juhászatok helyi tejfeldolgozását is támogatja, a juhtejből készülő termékekre nagy a kereslet a hazai piacon. Könnyítettünk a szükséges engedélyeztetési eljárás folyamatán, a gazdák könnyebben boldogulnak a hatósággal fenntartott kapcsolatukban.
– mutatott rá portálunknak a bukaresti magyar szakember.
Dr. Csutak Nagy László szerint a vírusjárvány miatti intézkedések feszültséghez vezettek a juhtartó gazdák és a hatóságok között, de ezt mára sikerült feloldani Dobrudzsában és a Bánságban egyaránt. A szakember hozzátette, az állategészségügyi hatóság határozott és kemény fellépésének köszönhető a kór terjedésének gyors leállítása, amit a gazdák is megértettek és elfogadtak.
Az állategészségügyi hatóság fellépésének köszönhetően nem terjedt át újabb megyékre a juhpestis, ennek ellenére az exportlehetőségek beszűkültek. A védőoltás kötelezővé tételével Románia három évre le kellene mondjon az élőállatexportról.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
Az iskola névadójára emlékeztek pénteken az aradi magyar főgimnáziumban. Idén a Magyar Szórvány Napján szervezték meg a Csiky-napot, jelezve: az iskola a nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere.
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) pénteken, szobrot is avattak az emlékére.
A jelek szerint egy gyermek csontjai kerültek elő Temesváron a városközponthoz közel zajló építkezés során.
Raluca Turcan román művelődési miniszter szerint megvan az anyagi fedezet a gyulafehérvári Batthyáneum könyvtár és több jelentős romániai kulturális intézmény székhelyének felújításához.
Hetilappá alakul a Nagyváradon megjelenő Bihari Napló című napilap.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Két közlekedési baleset is történt csütörtökön késő este Arad megyében, nagyjából azonos időpontban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Portálunk kérdőíves felmérést indított a médiafogyasztási szokások megismerése érdekében. És ha már kutatunk, akkor a Krónikát is górcső alá vesszük.
szóljon hozzá!