Eugen Teodorovici pénzügyminiszter
Van intézményközi együttműködés a kormány és a Román Nemzeti Bank (BNR) között, nincs szükség arra, hogy Klaus Johannis államfő közvetítsen közöttük – véli Eugen Teodorovici pénzügyminiszter.
2018. április 24., 14:132018. április 24., 14:13
2018. április 24., 14:152018. április 24., 14:15
„Azt hiszem, nincs szükség mediálásra. Van egy kormányunk, amely intézményi kapcsolatban áll a Román Nemzeti Bankkal. Máskor is említettem, hogy pénzügyminiszterként többször is egyeztettem a jegybank kormányzójával, úgyhogy nem hiszem, hogy közvetítésre lenne szükség más állami intézmény részéről” – hangoztatta kedden a tárcavezető. Teodorovici rámutatott, Klaus Johannis államfő vélhetően meghívást intéz majd Viorica Dăncilă miniszterelnökhöz, aki eldönti, hogy eleget tesz-e ennek vagy sem.
Klaus Johannis államfő hétfő este, kerékpározás közben újságíróknak úgy nyilatkozott, megpróbál közvetíteni a kormány és a Román Nemzeti Bank között, és a következő napokban tárgyalásra hívja a Cotroceni-palotába mind a kabinet, mind a jegybank képviselőit, abban a reményben, hogy sikerülni fog közös nevezőre jutniuk. Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök korábbi kijelentéseire reagálva Johannis kifejtette: lehetséges, hogy az elnöki hivatal és a BNR azonos álláspontot képvisel bizonyos témák kapcsán, „azon egyszerű oknál fogva, hogy olyan emberek vagyunk, akik értik a gazdaság törvényeit, és látjuk, mi történik a román gazdaságban”.
Klaus Johannis államfő szerint az egymást követő szociáldemokrata kormányok „vitatható” gazdaságpolitikája okolható a piaci nyugtalanságért, a váratlanul gyorsan emelkedő inflációért, nem pedig a Román Nemzeti Bank, ahogy azt a kormánytöbbség el akarja hitetni.
„Teljesen elhibázott a BNR-t okolni az infláció vagy a kamatok emelkedése miatt, ugyanakkor ezzel nem oldódik meg semmi. Teljesen elhibázott a külföldi befektetőket, a külföldi cégeket hibáztatni. Nem. A PSD-kormányok vitatott bérezési, gazdaság- és adópolitikái vezettek ehhez a piaci nyugtalansághoz és közvetett módon az infláció, valamint a kamatok emelkedéséhez. A probléma megoldható, de ehhez felelős hozzáállásra, fenntartható kormánypolitikákra van szükség” – fogalmazott az elnök.
Az államfő rámutatott, ő már a kezdetekkor felhívta a figyelmet, hogy a bérezési és adópolitika nyugtalanságot fog szülni, mivel nem előzték meg „komoly tanulmányok”, a társadalmi partnerekkel való egyeztetések, és „erővel vitték át a parlamenten”. „Miután bizonyos alkalmazotti kategóriáknak nőtt a fizetésük, jött ez az infláció, amely gyakorlatilag hatástalanította a bérnövekedést, a kamatok tovább nőttek. (...) A helyzeten még lehet javítani, de ezt nem a BNR-nek, nem a befektetőknek, nem a cégeknek kell megtenniük, hanem a kormánynak. Ha sokáig várunk még, hosszú távon kiható egyensúlyzavarok keletkezhetnek” – figyelmeztetett Johannis.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!