2012. április 23., 08:182012. április 23., 08:18
A nyugdíjasok pénteken megrohamozták a bíróságot a csaknem másfél évig jogtalanul visszatartott egészségügyi járulék összegének visszaigénylése érdekében. Piteşti-en hosszú sor alakult ki, mivel több százan akarták iktatni a jogtalanul viszszatartott járulék összegének visszaigénylésére vonatkozó bírósági keresetet. A Mediafax hírügynökség szerint egy adott pillanatban dulakodás alakult ki a sorban állók között.
Amint arról beszámoltunk, a múlt héten tette közzé az alkotmánybíróság egy korábbi döntésének indoklását, amelyben kimondta, hogy a 740 lejes nyugdíjnál magasabb járandósággal rendelkező személyektől jogtalanul tartották vissza az 5,5 százalékos egészségügyi járulékot, hiszen azt a teljes nyugdíjra számolták ki ahelyett, hogy csak a nyugdíj értéke és a 740 lej közötti különbözetre állapították volna meg. E döntés következtében enyhén nőni fog az átlagon felüli nyugdíjjal rendelkező személyek járandósága.
Az alkotmánybírósági határozat egyébként több mint 2 millió nyugdíjast érint, és az egészségügyi biztosítás költségvetése mintegy 1 milliárd lejtől (228,83 millió euró) esik el a munkaügyi minisztérium adatai szerint.
Claudia Boghicevici munkaügyi miniszter elmondta, hogy a hatóságoknak 45 napos határidőn belül kell átállniuk az alkotmánybíróság által megjelölt nyugdíj-kiszámítási módszerre, így leghamarabb esetleg júniustól kap majd valamivel magasabb járandóságot az érintett mintegy 2 millió nyugdíjas.
A kormány álláspontja szerint az alkotmánybírósági döntést nem lehet alkalmazni visszamenőleges hatállyal, így az államnak nem kell kifizetnie a visszatartott járulék értékét az elmúlt másfél évre. A nyugdíjasok érdekszövetsége szerint azonban ezt a pénzt az államnak folyósítania kell az érintetteknek.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.