Fotó: Barabás Ákos
Noha a jelzáloghitelek törlesztőrészleteinek kiszámításakor használt irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) ugrásszerűen megnőtt a tavalyhoz képest, egyelőre a trend nem befolyásolja az erdélyi és partiumi ingatlanpiacot.
2018. július 14., 08:372018. július 14., 08:37
2018. július 14., 08:412018. július 14., 08:41
Úgy tűnik, hogy egyelőre nem hat ki az erdélyi és a partiumi ingatlanpiacra a lejben igényelt hitelek törlesztőrészleteinek kiszámításakor használt irányadó bankközi kamatláb (ROBOR) alakulása. A Krónika által megkérdezett ingatlanpiaci szakértők egybehangzóan azt mondják, nem érezhető sem a kereslet, sem pedig az árak alakulásában, hogy a tavalyhoz képest lényegesen megnőttek a törlesztőrészletek. Például egy, az Első otthon program keretében vásárolt, 60 ezer eurós lakás havi törlesztőrészlete jelen pillanatban 300 lejjel magasabb, mint egy éve.
A kolozsvári ingatlanpiac nem érzi a ROBOR alakulását, sőt az árak felfele ívelnek – összegezte tapasztalatait lapunk megkeresésére Bónis Endre, a Reform ingatlanügynökség vezetője. A szakértő azt mondja, érezhető egy kis megtorpanás, de azt semmiképp sem kamatok alakulásának rovására írná, hanem inkább azon elemzői nyilatkozatokéra, amelyek szerint lehet, hogy csúcsra hág a piac, és a 2007–2008-ashoz hasonló válság jöhet. Bónis azonban
És egyelőre nem úgy tűnik, hogy elapadna a fizetőképes vásárlóközönség. Évek óta tartó trend, hogy nemcsak a kolozsváriak veszik az újonnan épülő vagy eladásra kínált régi lakásokat, hanem létezik egy „mágneseffektus”, vagyis a környező megyékből nagyon sokan kincses városi ingatlanokba fektetik a pénzüket, a tulajdon bérbeadásából pedig legtöbbször tekintélyes hozammal megtérül a befektetett összeg.
Ez a folyamat viszont Bónis szerint nem okoz feltétlenül logikus változásokat a piacon, a máshonnan érkezők ugyanis nem tesznek különbséget a jobb és rosszabb környékek között, mindenütt megadják a kért összeget, ez pedig bizony „viszi az árakat”. A lakások ára nagyban múlik azon, hogy a város melyik részén találhatók, a központ és a központhoz közeli a nyerő, így ott az árak is nagyobbak, de ha átlagot kellene számolni, akkor a szakértő szerint egy garzon nagyjából 40 ezer euró, a 3 szobás lakás ára pedig 80–90 ezer euró körül alakul.
A ROBOR-ra visszatérve Bónis elmondta, a jelenlegi ütemű növekedés nem fog hirtelen változást okozni, meglátása szerint ugyanakkor jó befolyással is lehet a piacra, az emberek ugyanis érzékelhetik, hogy ingoványos talajra lépnek a jelzáloghitellel, s ha nemrég még az albérletnek megfelelő összegből törleszteni tudtak, ma már nem biztos. De a szakértő szerint egy 20 százalékos emelkedés sem okoz nagy drámát, mivel a fizetések is jó ütemben nőnek, így egyensúly van.
Nem érezte meg a ROBOR szárnyalását a nagyváradi ingatlanpiac sem, az emberek továbbra is vásárolnak maguknak hitelből lakást – szögezte le a Krónika érdeklődésére Giuffrida Antonino Mirko, a Gaminvest ingatlanügynökség menedzsere. Meglátása szerint ebben a tekintetben nem is várható változás, ugyanis akik nagyon szeretnének saját lakásban élni, ám erre csak jelzáloghitel igénylésével nyílik lehetőségük, azok ezután is meg fogják ezt tenni.
Kérdésünkre a szakember beszélt arról is, hogy
Kereslet pedig házak, társasházi lakások, telkek iránt egyaránt van, természetesen továbbra is a kétszobás lakás a legkelendőbb, a központ és a központ környéki területek iránt van a legnagyobb érdeklődés, de mindenki a lehetőségei szerint választ. Amikor arról faggattuk, hogy mégis mi az, ami nehezen eladható, Giuffrida Antonino Mirko a 200 ezer eurósnál drágább ingatlanokat jelölte meg.
Fotó: Barabás Ákos
A Székelyföldön a ROBOR ingadozása nem befolyásolja mérhetően az ingatlanárakat – szögezte le hasonlóképpen megkeresésünkre Nemes Zoltán. A csíkszeredai Terniopontos ingatlanközvetítő munkatársa leszögezte,
Az ingatlanközvetítő rámutatott, a székelyföldi városokban még mindig sokkal nagyobb a kereslet a lakások iránt, mint a kínálat, és egyértelműen ez határozza meg az árakat. Jelenleg sokkal többen vásárolnának városi társasházban lakást, mint magánházat, vagy telket, ez pedig „aberrált árakhoz” vezetett. „Nem normális, hogy jelenleg 60–70 ezer eurót kérnek egy három-négy szobás panellakásért, vagy hogy a kétszobás ingatlan 40 ezer euróért cserél gazdát.
– szögezte le Nemes Zoltán. Úgy véli, ez most is meg fog változni, ám nem számít látványos összeomlásra, legfeljebb annyi történik, hogy a tulajdonos 50 ezer eurót kér egy lakásért, de már nem kapja meg.
A valós piaci értéknél jelenleg 25–30 százalékkal nagyobbak az ingatlanárak Háromszéken – értett egyet kollégájával Kész János, a sepsiszentgyörgyi SIC-Imobprest ingatlanközvetítő ügyvezetője. Érdeklődésünkre elmondta, ez hosszú távon nem tartható, ő is arra számít, hogy előbb-utóbb visszaesnek az árak. Bárhogy alakul a ROBOR, további drágítást már nem bír el a piac, egyszerűen elérték már azt a legmagasabb értéket, amit a helyi vásárlóerő elbír. Kész János is úgy véli, ugyanazok az előjelek, mint a 2007–2008-as válság előtt. Meglátása szerint
Ha bankhitelből vásárolnak ingatlant, az szigorúan szabályozott, míg ha készpénzzel fizetnek, nagyobb a vevő mozgástere. Kész János elmondta, Sepsiszentgyörgyön jelenleg 26 ezer euróba kerül egy kétszobás kislakás, de a jobb minőségű, nagyobb felületű szintén kétszobásért akár 40 ezer eurót is elkérnek.
Eltérőan alakult viszont a marosvásárhelyi ingatlanpiac. Berszán Vilmos, az egyik helyi ingatlanügynökség vezetője érdeklődésünkre csütörtökön arról beszélt, hogy
Mint részletezte, az eladók még akkor is próbálják tartani a tavalyi árakat, ha a kereslet lényegesen megcsappant. „A tavalyi év szinte hasonló volt a 2006-os, 2007-es ingatlanbumhoz, Marosvásárhelyen szinte nem maradt eladatlan panellakás a piacon. Olyan eset is előfordult, hogy az orvosi egyetemmel átellenben fekvő társasházban egy lakásra két jelentkezőnk is akadt, ötszáz eurós léptékben licitáltak!” – próbálja érzékeltetni a 2017-es helyzetet Berszán. A szakember azonban nemcsak a ROBOR látványos megemelkedésével magyarázza a visszaesést.
Az ingatlanügynökség vezetője úgy érzi, míg 2017 elején a lakosság hitt a PSD-s fizetésnövelési ígéreteknek, és különböző bankhitelek felvételére szánta el magát, 2018-ra rádöbbent, hogy nettó jövedelme szinte semmi nem változott. Szerencsés kivételt képeznek az orvosok, pedagógusok és politikusok. „Senki nem akar kockáztatni, ennek ellenére a lakásárak nem csökkentek” – állítja Berszán Vilmos. Az egyetem közelsége miatt Marosvásárhely legkeresettebb lakóövezete továbbra is a Párkány (Kornisa) sétány és a November 7. A valamikor külvárosinak számító új Tudor is kezd drágább lenni, mint például a belvárosi Budai Nagy Antal lakótelep.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!