Miután sokan úgy értelmezték, hogy már július elsejétől a jelenlegi kétszeresére nőnek a 4000 lejesnél alacsonyabb közalkalmazotti fizetések, hétfőn mind Călin Popescu Tăriceanu, a szenátus elnöke, mind Adrian Solomon, a képviselőház munkaügyi bizottságának szociáldemokrata (PSD) elnöke csitítani próbálta a kedélyeket, jelezve, nem egyszerre valósulnak meg a Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter által a hét végén bejelentett intézkedések.
2017. március 06., 18:152017. március 06., 18:15
2017. március 06., 20:532017. március 06., 20:53
Mint ismert, a tárcavezető egy szombat esti tévéműsorban arról beszélt, hogy a kormány az egységes bérezési törvény révén megkétszerezné a 4000 lej alatti közalkalmazotti fizetéseket, az annál nagyobbak esetében 45 százalékos lenne a béremelés üteme, 7000 lej felett pedig csak enyhe növelést terveznek.
Solomon ennek apropóján hétfőn „kommunikációs hibáról” beszélt. „Azt ajánlom önöknek, hogy olvassák el a kormányprogramot. Abban az áll, hogy négy év leforgása alatt a béremelés átlaga 46 százalék lesz\" – fogalmazta meg újságíró kérdésre az alsóház munkaügyi bizottságának elnöke, jelezve, nem tudja, honnan pattanhatott ki ez a megkétszerezés. Adrian Solomon közölte, a PSD frakciója jövő héten egyeztet az egységes bérezési törvényről a munkaügyi miniszterrel.
Călin Popescu-Tăriceanu is úgy nyilatkozott hétfőn, hogy a fizetések megkétszerezését emlegető miniszternek jeleznie kellene, hogy ez a béremelés nem egyszerre történik majd, hiszen a költségvetés nem bírná el. „Úgy gondolom, kell egy pontosítás a közvélemény számára – ezek a fizetésemelések, gyanítom, nem egyszerre, hanem több szakaszban történnek meg, hiszen nyilvánvaló, hogy nem bírja el a költségvetés\" – magyarázta a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) társelnöke.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!