2011. augusztus 04., 07:342011. augusztus 04., 07:34
A svájci jegybank által tegnap életbe léptetett, gyakorlatilag mennyiségi monetáris enyhítéssel felérő intézkedés a frank erősödésének megfékezésére éppen úgy nem fogja gyengíteni a svájci frank befektetési menedékként betöltött szereptét, mint ahogy egy jegybanki intervenció sem lesz képes megállítani árfolyamának emelkedését.
A Dow Jones szerint a világgazdasági növekedés lassulásával és az euróövezeti adósságszolgálati válság eszkalálódásával párhuzamosan a befektetési menedéket kereső tőke csak növekedhet, a svájci frank iránti kereslet csak emelkedhet. Az adósságplafonról született megállapodás csak az Egyesült Államok fizetésképtelenné válásának azonnali veszélyét hárította el, a szuverén besorolás rontásának kockázatát azonban csak mérsékelte, de nem szüntette meg.
Egy újabb amerikai mennyiségi monetáris enyhítő program életbe léptetésének növekvő valószínűsége miatt a globális gazdasági fellendülésbe vetett befektetői bizalom pedig rohamosan erodálódik. A svájci frank szempontjából legalább ekkora jelentőséggel bír egy újabb euróövezeti ország államcsődjének fokozódó kockázata is. A mindössze két hete összeállított második görög mentőcsomagot már most kezdik elégtelennek tekinteni egy nagyobb euróövezeti országra, Spanyolországra vagy Olaszországra átterjedő fertőzés megakadályozásához.
A két ország refinanszírozási terheinek növekedésével és az euróövezeti növekedési kilátások romlásával együtt fokozódik annak veszélye, hogy vagy egyikük, vagy mindkettő mentőcsomag igénybe vételére kényszerül még akkor is, ha a támogatás megadásához nincs meg sem a szükséges pénz, sem pedig a kellő politikai akarat.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!