A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el az EU által folyósított keretből
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Románia az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegének 3,2 százalékát használta fel szeptember végéig – közölte a beruházások és európai projektek minisztériuma az Economedia gazdasági portál megkeresésére.
2023. október 19., 19:232023. október 19., 19:23
2023. október 19., 21:452023. október 19., 21:45
A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el – derül ki a bukaresti beruházási tárca tájékoztatásából. A második legnagyobb összeget, 917,925 millió lejt, a beruházások és európai projektek minisztériuma hívta le, míg a pénzügyminisztérium harmadik a sorban 864,775 millió lejjel az MTI ismertetése szerint. A legkevesebb pénzt az egészségügyi, illetve a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium használta fel, 753 550 lejt, illetve 19 600 lejt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az Európai Bizottság eddig 6,35 milliárd eurót utalt át Romániának, amiből 3,79 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, míg 2,56 milliárd euró kedvezményes kamatú hitel. Szeptember végéig a kormányzati intézmények az átutalt összeg 14,7 százalékát, a PNRR keretösszegének pedig a 3,2 százalékát használták fel.
Mostanáig a leghatékonyabb kormányzati intézménynek a közbeszerzéseket felügyelő országos hatóság (ANAP) bizonyult, mely a számára elkülönített 27,08 millió lejből 5,222 millió lejt már elköltött. Ez 19,2 százalékos felhasználási arány. A legnagyobb, 37,77 milliárd lejes keretösszeggel gazdálkodó szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium szeptember végéig 2,208 milliárd lejt hívott le, ami 5,84 százalékos felhasználási aránynak felel meg.
A tárca részére 10,48 milliárd lej van elkülönítve a PNRR keretösszegéből, a szeptember végéig lehívott 753 550 lej ennek a 0,0071 százalékát teszi ki. A helyreállítási terv égisze alatt zajló valamennyi beruházás határideje 2026 augusztusa, az addig fel nem használt pénzt vissza kell fizetni az Európai Uniónak.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!