A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el az EU által folyósított keretből
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Románia az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegének 3,2 százalékát használta fel szeptember végéig – közölte a beruházások és európai projektek minisztériuma az Economedia gazdasági portál megkeresésére.
2023. október 19., 19:232023. október 19., 19:23
2023. október 19., 21:452023. október 19., 21:45
A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el – derül ki a bukaresti beruházási tárca tájékoztatásából. A második legnagyobb összeget, 917,925 millió lejt, a beruházások és európai projektek minisztériuma hívta le, míg a pénzügyminisztérium harmadik a sorban 864,775 millió lejjel az MTI ismertetése szerint. A legkevesebb pénzt az egészségügyi, illetve a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium használta fel, 753 550 lejt, illetve 19 600 lejt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az Európai Bizottság eddig 6,35 milliárd eurót utalt át Romániának, amiből 3,79 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, míg 2,56 milliárd euró kedvezményes kamatú hitel. Szeptember végéig a kormányzati intézmények az átutalt összeg 14,7 százalékát, a PNRR keretösszegének pedig a 3,2 százalékát használták fel.
Mostanáig a leghatékonyabb kormányzati intézménynek a közbeszerzéseket felügyelő országos hatóság (ANAP) bizonyult, mely a számára elkülönített 27,08 millió lejből 5,222 millió lejt már elköltött. Ez 19,2 százalékos felhasználási arány. A legnagyobb, 37,77 milliárd lejes keretösszeggel gazdálkodó szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium szeptember végéig 2,208 milliárd lejt hívott le, ami 5,84 százalékos felhasználási aránynak felel meg.
A tárca részére 10,48 milliárd lej van elkülönítve a PNRR keretösszegéből, a szeptember végéig lehívott 753 550 lej ennek a 0,0071 százalékát teszi ki. A helyreállítási terv égisze alatt zajló valamennyi beruházás határideje 2026 augusztusa, az addig fel nem használt pénzt vissza kell fizetni az Európai Uniónak.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!