A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el az EU által folyósított keretből
Fotó: Bihar Megyei Tanács
Románia az országos helyreállítási terv (PNRR) keretösszegének 3,2 százalékát használta fel szeptember végéig – közölte a beruházások és európai projektek minisztériuma az Economedia gazdasági portál megkeresésére.
2023. október 19., 19:232023. október 19., 19:23
2023. október 19., 21:452023. október 19., 21:45
A legtöbb pénzt, 2,208 milliárd lejt a szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium költötte el – derül ki a bukaresti beruházási tárca tájékoztatásából. A második legnagyobb összeget, 917,925 millió lejt, a beruházások és európai projektek minisztériuma hívta le, míg a pénzügyminisztérium harmadik a sorban 864,775 millió lejjel az MTI ismertetése szerint. A legkevesebb pénzt az egészségügyi, illetve a vállalkozásügyi és turisztikai minisztérium használta fel, 753 550 lejt, illetve 19 600 lejt.
A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint az Európai Bizottság eddig 6,35 milliárd eurót utalt át Romániának, amiből 3,79 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, míg 2,56 milliárd euró kedvezményes kamatú hitel. Szeptember végéig a kormányzati intézmények az átutalt összeg 14,7 százalékát, a PNRR keretösszegének pedig a 3,2 százalékát használták fel.
Mostanáig a leghatékonyabb kormányzati intézménynek a közbeszerzéseket felügyelő országos hatóság (ANAP) bizonyult, mely a számára elkülönített 27,08 millió lejből 5,222 millió lejt már elköltött. Ez 19,2 százalékos felhasználási arány. A legnagyobb, 37,77 milliárd lejes keretösszeggel gazdálkodó szállítás- és infrastruktúraügyi minisztérium szeptember végéig 2,208 milliárd lejt hívott le, ami 5,84 százalékos felhasználási aránynak felel meg.
A tárca részére 10,48 milliárd lej van elkülönítve a PNRR keretösszegéből, a szeptember végéig lehívott 753 550 lej ennek a 0,0071 százalékát teszi ki. A helyreállítási terv égisze alatt zajló valamennyi beruházás határideje 2026 augusztusa, az addig fel nem használt pénzt vissza kell fizetni az Európai Uniónak.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!