2012. február 29., 08:272012. február 29., 08:27
A felajánlott állások közel fele a készruhaiparban volt, mégis a több mint kétszáz álláskereső közül csak 25 érdeklődött a lehetőség iránt. A munkaadókat meglepte az érdektelenség, hiszen nemcsak varrónőket kerestek, hanem raktárosokat, rakodómunkásokat is. Kelemen Tibor, a munkaerő-elhelyező ügynökség Kovászna megyei igazgatója úgy véli, a háromszékieket elriasztja a németes munkamódszer, az, hogy a munkaadók nem fogadnak el selejtet, nem lehet hibázni, sokat kell túlórázni, s általában teljesítményalapon fizetnek – így a kézhez kapott pénzösszeg lehet nagyobb, de kisebb is, mint az alapbér.
„A készruhagyártás már rég nem tartozik a könnyűipar kategóriába” – szögezte le a szakember.
A nadrággyárakban egyébként a nemzetközi cégek megjelenése óta folyamatosan vannak üres állások, hiszen a kereslet jóval alacsonyabb az országos átlagbérnél – egy szakképzett munkás 850 lejt, egy szakképzetlen 700 lejt keres –, sokan ezért sem kívánnak itt elhelyezkedni. Az általunk megkérdezett munkanélküliek eközben úgy nyilatkoztak, bármilyen munkát elvállalnak, a készruhagyárak ajánlatát azért nem tudják elfogadni, mert nincs megfelelő képesítésük, nem tudnak varrni. Kelemen Tibor ettől eltekintve sikeresnek minősítette a börzét, hiszen 118 munkanélkülit visszahívtak állásinterjúra a munkaadók. Az eredmény még jobb lett volna, ha be tudták volna vonni az építőcégeket is, ám azok többsége márciusig leállította a tevékenységét, mondta el a szakember. A börzén ugyanakkor kiértékelték a brassói Brahms International céggel közösen lebonyolított, 16 hónapos európai uniós projektet, amely során több mint ezer tartósan munkanélkülit láttak el információkkal a munkaerőpiacról, 420 személynek szerveztek tanfolyamokat, amelyek során az Európai Unióban elismert szakképesítést szereztek.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.