Gurulásra készen. A hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány
Fotó: Facebook/Easyrider.ro
Erdélyben is megszenvedik a kerékpározás szerelmesei és a biciklikereskedők a piacra világszerte jellemző alkatrészhiányt, amely a kínálat beszűkülését, megnövekedett várakozási időt és drágulást eredményezett. A Krónika által megkérdezett szakbolttulajdonosok szerint a járványhelyzettel járó bezártság nálunk is növelte a keresletet a kerékpárok iránt, ám a romániai piac még mindig nem akkora, hogy jelentős kiesést, nagy felháborodást okozzon a kedvezőtlen nemzetközi helyzet.
2021. május 24., 12:542021. május 24., 12:54
2021. május 24., 13:162021. május 24., 13:16
A kerékpárpiacot is „felborította” a járványhelyzet: az elmúlt bő egy év tapasztalatairól, a kereslet és kínálat jelenlegi viszonyáról kolozsvári, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és szatmárnémeti szakbolttulajdonosokat kérdeztünk.
Tóbiás Magda, a kolozsvári Byke Service cég egyik vezetője a Krónikának felidézte, hogy tavaly, amikor feloldották a szükségállapotot, illetve a kijárási tilalmat, érzékelték, hogy az emberekben megnőtt a kedv, a hajlandóság arra, hogy biciklizzenek. A vállalkozó szerint sokan ebben látták a „megoldást” arra, hogy kimozduljanak, hogy pótolják az utazásokat, a kirándulásokat, az edzőtermi sportolást, vagy egyszerűen csak azért, hogy lazítsanak, kizökkenjenek a járványos mindennapok egyhangúságából.
Tóbiás Magda elmondása szerint idén kezdték érezni, hogy az ipar nem tudja előállítani, nem tudják időben szállítani azt a mennyiséget, amely kielégítené a megnőtt igényt. A Byke Service új és használt biciklik eladásával, illetve szervizeléssel is foglalkozik, ám idén már az utóbbi területen is adódtak nehézségeik.
Fotó: Facebook/BikeKuckó
– fogalmazott a kerékpárkereskedő. Elmondása szerint a megrendelés legalább biztosíték arra, hogy „egyszer csak meglesz” a kerékpárunk, ám így is nagyon sokat kell várni mind a járgányok, mind az alkatrészek esetében, így a szervizelés is tovább tarthat, mint azt régen megszoktuk.
Gergely Béla, a kolozsvári Bella Bike tulajdonosa lapunk megkeresésére megerősítette, hogy az elmúlt időszakban alaposan megnőtt a kerékpárok és különböző tartozékok iránti kereslet. Ezen tendenciának véleménye szerint két kiváltó oka van.
Másrészt a koronavírus, a folyamatos bezártság miatt megnőtt a testmozgás iránti vágy is. Gergely Béla is arról számolt be, hogy a nagyobb kereslettel párhuzamosan a kínálatban számottevő csökkenés észlelhető. Nagy gondok vannak ugyanis a beszerzéssel. A fő probléma, hogy Ázsiából nehezen érkezik az áru.
– panaszolta Gergely Béla. Ennek pedig súlyos következményei vannak, ugyanis ezáltal áruhiány lép fel a piacon, amely a termékek drágulásához vezet.
Fotó: Facebook/Fernando Outdoor Sports
Az idei hiány kapcsán Kelemen Sándor, a marosvásárhelyi Easyrider biciklibolt társtulajdonosa megkeresésünkre elmondta, hogy a nyugati piac hamarabb felismerte és kezelte a járványt. Az emberek hirtelen áttértek a biciklizésre, így a kereslet is megnövekedett. Olyannyira, hogy – elmondása szerint – Nyugaton májusra már minden készleten levő terméket eladtak.
A hiányzó alkatrészek miatt a bicikligyártó cégek sem tudták összeszerelni termékeiket, és amint újra beindult a gyártás, a gyárak „kapkodták a fejüket”, mert nem tudtak eleget tenni a keresletnek. A tavalyi megnövekedett igényt egy ideig nem tudták utolérni.
– érzékeltette Kelemen Sándor. Hozzátette, tulajdonképpen az alkatrészhiánynak tudható be a leállás. A nagy cégek idővel kapcsoltak, és rendelni kezdtek, az alkatrészgyártók azonban nem tudják lefedni a nagy mennyiségű rendelést.
Az egyensúlyvesztés kiküszöböléséhez újabb gyárakat kéne építeni, egyelőre viszont a gyártók időrendi sorrendben szolgálják ki a rendelőket – emiatt egyes modellekre a megszokottnál több ideig kell várni. A biciklibolt társtulajdonosa szerint a hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány.
A marosvásárhelyi Easyrider tulajdonosai sem panaszkodnak, ők ugyanis több forgalmazóval dolgoznak. „Természetesen nincs a legnagyobb választék, de ki tudjuk szolgálni a klienseket. A ritkább modellekre viszont idén már nem számíthatnak a vásárlók” – vázolta a helyzetet Kelemen Sándor, aki szerint a biciklikészlet kiegyensúlyozása akár három évig is eltarthat.
Fotó: Facebook/Byke Service
Kádár Lehel, a sepsiszentgyörgyi Bike Kuckó tulajdonosa a Krónikának hangsúlyozta, hogy a bicikliipart is teljesen átszabta a világjárvány, így feltűnően érzékelhető az átalakulás miatti hiány. Tavaly a koronavírus miatti lezárások a kisvárosban is „derékba törték” a kerékpárszezont. A kerékpárbolt tulajdonosa elmondta, a bezárás éppen a viszonylag rövid szezonra esett, ezért bizonytalanná vált az előrendelt biciklik szükségessége.
– idézte fel a vállalkozó. Emlékeztetett, hogy a szükségállapot ideje alatt a kisvállalkozók kérelmezhettek egy segélyt, amelyet célszerű volt igényelni. Bár a főszezonban feleződött a forgalom, a kereslet jelentősen megugrott, az európai biciklipiac a szezon közepére pedig kiürült.
A nyersanyaghiány globálisan tervátgondolásokat vont maga után. Véleménye szerint a jelenség kifejezetten jót tett a kerékpáriparnak: sepregetést és újratervezést eredményezett, egyúttal pedig a nagyvárosokban jellemző alkudozás is megszűnt.
– mondta a vállalkozó.
A sepsiszentgyörgyi boltban évről évre megmarad az előző évi készletből, így a tulajdonos a karanténidőszak alatt a megszokott rendelés töredékét adta le. A tapasztalat ugyanis azt mutatta, hogy a kisváros lakossága nem tudta volna felvásárolni a megmaradt készletből és az új rendelésekből álló kínálatot – így is máshonnan érkezők „ürítették ki“. „Idén is hasonló várható: már virágoznak a nyírfák, de a városlakók nem vásárolnak” – tette hozzá a vállalkozó.
Fotó: Facebook/Bella Bike
Eközben a szatmárnémeti lakosok a megszokottnál több biciklit vásároltak. Puskás Róbert, a helyi Fernando Outdoor Sports tulajdonosának véleménye szerint ennek a bezártságból való szabadulás az oka, illetve biciklizéskor nem volt kötelező a maszkviselés sem. Sokkal többen éltek a lehetőséggel, hogy ki tudnak mozdulni, ez amolyan kiskapuként is szolgált. Ugyanakkor ez az időszak nagyon megnehezítette az áru beszerzését, ami jelenleg is tart, valamint a közeljövőben még nehezebb időket jósolnak, mivel sok helyen a gyárak leálltak, vagy korlátozottan működnek.
– mondta Puskás Róbert. Mivel nagyon nehéz és sokba kerül beszerezni a szükséges termékeket, ezért a boltokban is húsz-harminc százalékkal drágábban vásárolhatnak a szatmári lakosok.
Egyébként a Fernando Outdoor Sports nemcsak eladással, hanem javítással is foglalkozik. „Fele-fele arányban vásárolnak és javíttatnak bicikliket. Akadnak olyan vásárlók, akiknek M-es méretre lenne szüksége, és meg kell magyarázzuk nekik, hogy milyen hátrányokkal jár, ha L-es méretű vázat választ, viszont vannak olyanok, akik ha nem találnak számukra megfelelő méretet, inkább megjavíttatják a régi sajátjukat” – tette hozzá a biciklibolt tulajdonosa.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
szóljon hozzá!