Nehezebben „teker” az erdélyi kerékpárpiac: a megnövekedett kereslet mellett alkatrészhiánnyal szembesülnek a bicikliszakboltok

Nehezebben „teker” az erdélyi kerékpárpiac: a megnövekedett kereslet mellett alkatrészhiánnyal szembesülnek a bicikliszakboltok

Gurulásra készen. A hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány

Fotó: Facebook/Easyrider.ro

Erdélyben is megszenvedik a kerékpározás szerelmesei és a biciklikereskedők a piacra világszerte jellemző alkatrészhiányt, amely a kínálat beszűkülését, megnövekedett várakozási időt és drágulást eredményezett. A Krónika által megkérdezett szakbolttulajdonosok szerint a járványhelyzettel járó bezártság nálunk is növelte a keresletet a kerékpárok iránt, ám a romániai piac még mindig nem akkora, hogy jelentős kiesést, nagy felháborodást okozzon a kedvezőtlen nemzetközi helyzet.

Krónika

2021. május 24., 12:542021. május 24., 12:54

2021. május 24., 13:162021. május 24., 13:16

A kerékpárpiacot is „felborította” a járványhelyzet: az elmúlt bő egy év tapasztalatairól, a kereslet és kínálat jelenlegi viszonyáról kolozsvári, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és szatmárnémeti szakbolttulajdonosokat kérdeztünk.

Tóbiás Magda, a kolozsvári Byke Service cég egyik vezetője a Krónikának felidézte, hogy tavaly, amikor feloldották a szükségállapotot, illetve a kijárási tilalmat, érzékelték, hogy az emberekben megnőtt a kedv, a hajlandóság arra, hogy biciklizzenek. A vállalkozó szerint sokan ebben látták a „megoldást” arra, hogy kimozduljanak, hogy pótolják az utazásokat, a kirándulásokat, az edzőtermi sportolást, vagy egyszerűen csak azért, hogy lazítsanak, kizökkenjenek a járványos mindennapok egyhangúságából.

Tapasztalatai szerint sokan vásároltak ebben az időszakban kerékpárt – újat és használtat egyaránt, illetve nagyon sokan voltak olyanok is, akik a régóta porosodó, akár évek óta nem használt biciklit vették elő, feljavíttatták, rendbe szedették azt.

Tóbiás Magda elmondása szerint idén kezdték érezni, hogy az ipar nem tudja előállítani, nem tudják időben szállítani azt a mennyiséget, amely kielégítené a megnőtt igényt. A Byke Service új és használt biciklik eladásával, illetve szervizeléssel is foglalkozik, ám idén már az utóbbi területen is adódtak nehézségeik.

Galéria

Fotó: Facebook/BikeKuckó

Idézet
Tavaly a szezon kezdetekor még nem érzékeltük a hiányokat, de idén nagy problémákat okozott az alkatrészek hiánya. Emiatt a kerékpár is nehezen beszerezhető, főleg, ha nem volt előre megrendelve”

– fogalmazott a kerékpárkereskedő. Elmondása szerint a megrendelés legalább biztosíték arra, hogy „egyszer csak meglesz” a kerékpárunk, ám így is nagyon sokat kell várni mind a járgányok, mind az alkatrészek esetében, így a szervizelés is tovább tarthat, mint azt régen megszoktuk.

Nagy gondokat okoz a beszerzés

Gergely Béla, a kolozsvári Bella Bike tulajdonosa lapunk megkeresésére megerősítette, hogy az elmúlt időszakban alaposan megnőtt a kerékpárok és különböző tartozékok iránti kereslet. Ezen tendenciának véleménye szerint két kiváltó oka van.

Egyrészt akárcsak a világ számos más pontján, úgy Romániában is észlelhető, hogy változik a „kultúra”, amelyet egy tudatosabb, környezetkímélő életformára való igény váltott ki.

Másrészt a koronavírus, a folyamatos bezártság miatt megnőtt a testmozgás iránti vágy is. Gergely Béla is arról számolt be, hogy a nagyobb kereslettel párhuzamosan a kínálatban számottevő csökkenés észlelhető. Nagy gondok vannak ugyanis a beszerzéssel. A fő probléma, hogy Ázsiából nehezen érkezik az áru.

Idézet
Például ha leadunk egy rendelést egy termékre, egy alkatrészre a gyártónál, a gyártás ideje 12 hónap. Erre még rátevődik a kiszállítás ideje is”

– panaszolta Gergely Béla. Ennek pedig súlyos következményei vannak, ugyanis ezáltal áruhiány lép fel a piacon, amely a termékek drágulásához vezet.

Galéria

Fotó: Facebook/Fernando Outdoor Sports

Nálunk még „gyenge” a piac, kevésbé érzékelhető a hiány

Az idei hiány kapcsán Kelemen Sándor, a marosvásárhelyi Easyrider biciklibolt társtulajdonosa megkeresésünkre elmondta, hogy a nyugati piac hamarabb felismerte és kezelte a járványt. Az emberek hirtelen áttértek a biciklizésre, így a kereslet is megnövekedett. Olyannyira, hogy – elmondása szerint – Nyugaton májusra már minden készleten levő terméket eladtak.

A mostani helyzet kialakulásában ugyanakkor az is szerepet játszott, hogy Kínában – ahonnan a biciklialkatrészek nagy része származik – több hónapos, szigorú lezárások voltak.

A hiányzó alkatrészek miatt a bicikligyártó cégek sem tudták összeszerelni termékeiket, és amint újra beindult a gyártás, a gyárak „kapkodták a fejüket”, mert nem tudtak eleget tenni a keresletnek. A tavalyi megnövekedett igényt egy ideig nem tudták utolérni.

Idézet
Olyan ez, mint egy »blackout« (teljes kiesés – szerk. megj.), ami végigfut a rendszeren”

– érzékeltette Kelemen Sándor. Hozzátette, tulajdonképpen az alkatrészhiánynak tudható be a leállás. A nagy cégek idővel kapcsoltak, és rendelni kezdtek, az alkatrészgyártók azonban nem tudják lefedni a nagy mennyiségű rendelést.

Az egyensúlyvesztés kiküszöböléséhez újabb gyárakat kéne építeni, egyelőre viszont a gyártók időrendi sorrendben szolgálják ki a rendelőket – emiatt egyes modellekre a megszokottnál több ideig kell várni. A biciklibolt társtulajdonosa szerint a hazai piac „gyengesége” miatt Romániában kevésbé érzékelhető a biciklihiány.

Az itteni vállalkozók kisebb készlettel és előrendelés alapján dolgoznak: a tavaszi szezonra már ősszel leadják a rendeléseket.

A marosvásárhelyi Easyrider tulajdonosai sem panaszkodnak, ők ugyanis több forgalmazóval dolgoznak. „Természetesen nincs a legnagyobb választék, de ki tudjuk szolgálni a klienseket. A ritkább modellekre viszont idén már nem számíthatnak a vásárlók” – vázolta a helyzetet Kelemen Sándor, aki szerint a biciklikészlet kiegyensúlyozása akár három évig is eltarthat.

Galéria

Fotó: Facebook/Byke Service

Jót tett a sepregetés és újratervezés

Kádár Lehel, a sepsiszentgyörgyi Bike Kuckó tulajdonosa a Krónikának hangsúlyozta, hogy a bicikliipart is teljesen átszabta a világjárvány, így feltűnően érzékelhető az átalakulás miatti hiány. Tavaly a koronavírus miatti lezárások a kisvárosban is „derékba törték” a kerékpárszezont. A kerékpárbolt tulajdonosa elmondta, a bezárás éppen a viszonylag rövid szezonra esett, ezért bizonytalanná vált az előrendelt biciklik szükségessége.

Idézet
Nem tudtuk, hogy az előrendelt bicikliket megvásároljuk-e, vagy sem”

– idézte fel a vállalkozó. Emlékeztetett, hogy a szükségállapot ideje alatt a kisvállalkozók kérelmezhettek egy segélyt, amelyet célszerű volt igényelni. Bár a főszezonban feleződött a forgalom, a kereslet jelentősen megugrott, az európai biciklipiac a szezon közepére pedig kiürült.

A nyersanyaghiány globálisan tervátgondolásokat vont maga után. Véleménye szerint a jelenség kifejezetten jót tett a kerékpáriparnak: sepregetést és újratervezést eredményezett, egyúttal pedig a nagyvárosokban jellemző alkudozás is megszűnt.

Idézet
A szép remények okán idén akkora előrendeléseket adtunk le, amelyet a gyárak kapacitása nem tudott kielégíteni”

– mondta a vállalkozó.
A sepsiszentgyörgyi boltban évről évre megmarad az előző évi készletből, így a tulajdonos a karantén­időszak alatt a megszokott rendelés töredékét adta le. A tapasztalat ugyanis azt mutatta, hogy a kisváros lakossága nem tudta volna felvásárolni a megmaradt készletből és az új rendelésekből álló kínálatot – így is máshonnan érkezők „ürítették ki“. „Idén is hasonló várható: már virágoznak a nyírfák, de a városlakók nem vásárolnak” – tette hozzá a vállalkozó.

Elmondása szerint a bringák iránti kereslet valamelyest növekedett Sepsiszentgyörgyön is, a városiak azonban a használt termékeket részesítik előnyben, internetes portálokról vagy egymástól vásárolnak.

 

Galéria

Fotó: Facebook/Bella Bike

Húsz-harminc százalékos drágulás

Eközben a szatmárnémeti lakosok a megszokottnál több biciklit vásároltak. Puskás Róbert, a helyi Fernando Outdoor Sports tulajdonosának véleménye szerint ennek a bezártságból való szabadulás az oka, illetve biciklizéskor nem volt kötelező a maszkviselés sem. Sokkal többen éltek a lehetőséggel, hogy ki tudnak mozdulni, ez amolyan kiskapuként is szolgált. Ugyanakkor ez az időszak nagyon megnehezítette az áru beszerzését, ami jelenleg is tart, valamint a közeljövőben még nehezebb időket jósolnak, mivel sok helyen a gyárak leálltak, vagy korlátozottan működnek.

Idézet
Nemrég voltam Budapesten néhány alkatrészt beszerezni, és azt láttam, hogy a nagy üzletek is alkatrész- és biciklihiányban szenvednek”

– mondta Puskás Róbert. Mivel nagyon nehéz és sokba kerül beszerezni a szükséges termékeket, ezért a boltokban is húsz-harminc százalékkal drágábban vásárolhatnak a szatmári lakosok.

Egyébként a Fernando Outdoor Sports nemcsak eladással, hanem javítással is foglalkozik. „Fele-fele arányban vásárolnak és javíttatnak bicikliket. Akadnak olyan vásárlók, akiknek M-es méretre lenne szüksége, és meg kell magyarázzuk nekik, hogy milyen hátrányokkal jár, ha L-es méretű vázat választ, viszont vannak olyanok, akik ha nem találnak számukra megfelelő méretet, inkább megjavíttatják a régi sajátjukat” – tette hozzá a biciklibolt tulajdonosa.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között