Nincs holtszezon. Többen tanulnak meg buszt, kamiont vezetni, de utána külföldön vállalnak munkát
Fotó: Gábos Albin
Romániában jelenleg legalább harmincezer hivatásos gépkocsivezetőre lenne szükség, az érintett vállalkozók szerint a helyzet ebben az évben tovább romlik. A Krónika által megszólaltatott vállalkozó szerint kiszámítható munkabeosztással, a biztonság szavatolásával lehet megtartani az alkalmazottakat. Ugyanakkor megtudtuk, a hivatásos gépkocsivezetői szakma iránt egyre nő a kereslet, ám a fiatalok közel fele azonnal külföldre szerződik, amint megszerzi a szakmai bizonylatot.
2022. február 11., 08:282022. február 11., 08:28
2022. február 11., 08:292022. február 11., 08:29
A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett lezárások feloldása után soha nem látott mértékben megnőtt a szállítandó árumennyiség, ami automatikusan a hivatásos gépkocsivezetők hiányát vonta maga után.
A romániai ágazati munkáltatók szerint az országban ma legalább 30 ezer hivatásos sofőrt alkalmaznának, ám nem találnak munkaerőt. Decebal Popescu, a Transport Academy alapítója a Profit.ro gazdasági portálnak nyilatkozva elmondta, hozzávetőleg 35 ezer szállítási cég működik Romániában, melyek közvetlenül mintegy 200 ezer személyt foglalkoztatnak, gépkocsivezetőket és az irodai alkalmazottakat.
A vállalkozó szerint annak ellenére, hogy jól megfizetik – egy hivatásos gépkocsivezető legalább nettó 2200 eurót keres havonta –, mégsem vonzó hivatás, mivel rengeteg személyes áldozatot kell meghozni. Ugyancsak gondot jelent, hogy a sofőrök körében alacsony az átoltottság, ezt az üzletember azzal magyarázza, hogy az emberek nem bíznak a hatóságokban.
A romániai szállítás számára további kihívást jelent, hogy a rendszer nem elég automatizált, a megrendelőknek sokkal nagyobb elvárásaik vannak, mint amit a logisztika nyújtani tud. Az érintettek szerint ugyanakkor a szállításban a díjszabások emelése elkerülhetetlen, Popescu szerint ezt fejlesztésnek kellene kísérnie, a cégeknek be kellene fektetniük számítógépes programokba, mérő és ellenőrző műszerekbe.
Romániában a nemzeti bruttó termék (GDP) 7 százaléka származik a szállításból.
Fotó: Korpos Attila
Folyamatos az érdeklődés, és mindig vannak jelentkezők a C+E vagy D kategóriás gépjármű-vezetői jogosítvány megszerzésére, ami tehergépkocsi, illetve autóbusz vezetésére jogosít fel – jelentette ki érdeklődésünkre Dobra Csaba, a sepsiszentgyörgyi Doma Drive gépjárművezetői iskola tulajdonosa. Kifejtette: 2013 és 2016 között az év eleje holtszezon volt ebből a szempontból, novemberben beiratkoztak a vidékiek, miután befejezték a mezőgazdaságban a betakarítást, aztán legközelebb csak tavasszal jelentkeztek tanulóvezetők a hivatásos kategóriákra.
– részletezte a vállalkozó. Elmondása szerint az átmenési arány is jó ezekben a kategóriákban, százból mindössze tízet „vágnak el” a vizsgán, hiszen ezek a tanulóvezetők már rendelkeznek B kategóriás jogosítvánnyal, nem idegen számukra a forgalom, a jelzőtábla, és tanulnak is.
Viszont a szakmai bizonylat megszerzése után a végzősök több mint fele külföldre szerződik, sokan közülük már külföldről jönnek haza, csak azért, hogy elvégezzék az iskolát, letegyék a vizsgát. Dobra Csaba azt tapasztalta, hogy a német, svéd és brit cégek folyamatosan toboroznak, tehergépkocsira, autóbuszra egyaránt keresik a sofőröket. Évekkel ezelőtt még különbséget tettek a saját honfitársaik és a vendégmunkások között, de most már mindenkinek ugyanannyit fizetnek.
„Külföldön nagy a kereslet a hivatásos gépkocsivezetők iránt, és csábítóak az ajánlatok” – összegezte Dobra Csaba. Meglátása szerint
Ők nem vállalják, hogy leszerződnek Svédországba, és hónapokon keresztül onnan járják az uniós tagországokat, majd két hétre hazajönnek pihenni.
Ez az életforma a fiatalokat nem riasztja, sőt vonzza, sokan a barátnőjükkel kelnek útra. „Ha évekkel ezelőtt egy szállítási vállalat vezetője a parkolóban feldobott egy kocsikulcsot, nyolcan ugrottak érte. Ma ha valaki felmutat egy hivatásos gépkocsivezetői szakmai bizonylatot, nyolc cég ugrik érte” – vázolta a helyzetet Dobra Csaba.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy
A sepsiszentgyörgyi iskolában hamarosan indítanak képzést C1+E kategóriára is, amelyre már 18 évesek is jelentkezhetnek, kisebb teherautókat vezethetnek, ez biztosíthat számukra kereseti lehetőséget.
Fotó: Haáz Vince
Azoknál a szállítási cégeknél, ahol megbecsülik a munkaerőt, nincsenek nagy fluktuációk, évek óta ugyanazokkal a munkatársakkal dolgoznak, akik már nem szívesen mennek el külföldre. Böjte Gábor, egy sepsiszentgyörgyi fuvarozó cég tulajdonosa kérdésünkre kifejtette, ő maga is évek óta ugyanazokkal a munkatársakkal dolgozik, évente egy alkalmazott cserélődik, általában az megy el, aki utolsónak szerződött.
„Hogy ezt szavatolni tudja, egy fuvarozó cég el kell jusson oda, hogy »kényelmes« megrendelései vannak, tehát egy-két hetente ugyanoda kell visszamenni. A sofőrök már ismerik az útvonalat, a körülményeket, így könnyebben boldogulnak, tudják, hogy vasárnap este elmennek, kedden már itthon vannak, és egész héten szabadok” – ecsetelte a kiszámítható munkavégzés előnyeit a vállalkozó.
A pályakezdőkkel viszont nincs túl jó tapasztalata, azt mondja, előfordul, hogy „úgy vezetnek, mint a videójátékban, ész nélkül nyomják a gázpedált, nem gondolnak a holnapra”. Szintén a fiatalabbaknál fordul elő, hogy váltogatják a munkahelyeket, abban bízva, hogy a következő jobb lesz. „Pedig minden alkalommal nulláról kell kezdeni, a betanulás időszakát nem lehet megspórolni, mert minden fuvarozó cégnek megvannak a sajátosságai” – szögezte le Böjte Gábor.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!