Nincs holtszezon. Többen tanulnak meg buszt, kamiont vezetni, de utána külföldön vállalnak munkát
Fotó: Gábos Albin
Romániában jelenleg legalább harmincezer hivatásos gépkocsivezetőre lenne szükség, az érintett vállalkozók szerint a helyzet ebben az évben tovább romlik. A Krónika által megszólaltatott vállalkozó szerint kiszámítható munkabeosztással, a biztonság szavatolásával lehet megtartani az alkalmazottakat. Ugyanakkor megtudtuk, a hivatásos gépkocsivezetői szakma iránt egyre nő a kereslet, ám a fiatalok közel fele azonnal külföldre szerződik, amint megszerzi a szakmai bizonylatot.
2022. február 11., 08:282022. február 11., 08:28
2022. február 11., 08:292022. február 11., 08:29
A koronavírus-világjárvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett lezárások feloldása után soha nem látott mértékben megnőtt a szállítandó árumennyiség, ami automatikusan a hivatásos gépkocsivezetők hiányát vonta maga után.
A romániai ágazati munkáltatók szerint az országban ma legalább 30 ezer hivatásos sofőrt alkalmaznának, ám nem találnak munkaerőt. Decebal Popescu, a Transport Academy alapítója a Profit.ro gazdasági portálnak nyilatkozva elmondta, hozzávetőleg 35 ezer szállítási cég működik Romániában, melyek közvetlenül mintegy 200 ezer személyt foglalkoztatnak, gépkocsivezetőket és az irodai alkalmazottakat.
A vállalkozó szerint annak ellenére, hogy jól megfizetik – egy hivatásos gépkocsivezető legalább nettó 2200 eurót keres havonta –, mégsem vonzó hivatás, mivel rengeteg személyes áldozatot kell meghozni. Ugyancsak gondot jelent, hogy a sofőrök körében alacsony az átoltottság, ezt az üzletember azzal magyarázza, hogy az emberek nem bíznak a hatóságokban.
A romániai szállítás számára további kihívást jelent, hogy a rendszer nem elég automatizált, a megrendelőknek sokkal nagyobb elvárásaik vannak, mint amit a logisztika nyújtani tud. Az érintettek szerint ugyanakkor a szállításban a díjszabások emelése elkerülhetetlen, Popescu szerint ezt fejlesztésnek kellene kísérnie, a cégeknek be kellene fektetniük számítógépes programokba, mérő és ellenőrző műszerekbe.
Romániában a nemzeti bruttó termék (GDP) 7 százaléka származik a szállításból.
Fotó: Korpos Attila
Folyamatos az érdeklődés, és mindig vannak jelentkezők a C+E vagy D kategóriás gépjármű-vezetői jogosítvány megszerzésére, ami tehergépkocsi, illetve autóbusz vezetésére jogosít fel – jelentette ki érdeklődésünkre Dobra Csaba, a sepsiszentgyörgyi Doma Drive gépjárművezetői iskola tulajdonosa. Kifejtette: 2013 és 2016 között az év eleje holtszezon volt ebből a szempontból, novemberben beiratkoztak a vidékiek, miután befejezték a mezőgazdaságban a betakarítást, aztán legközelebb csak tavasszal jelentkeztek tanulóvezetők a hivatásos kategóriákra.
– részletezte a vállalkozó. Elmondása szerint az átmenési arány is jó ezekben a kategóriákban, százból mindössze tízet „vágnak el” a vizsgán, hiszen ezek a tanulóvezetők már rendelkeznek B kategóriás jogosítvánnyal, nem idegen számukra a forgalom, a jelzőtábla, és tanulnak is.
Viszont a szakmai bizonylat megszerzése után a végzősök több mint fele külföldre szerződik, sokan közülük már külföldről jönnek haza, csak azért, hogy elvégezzék az iskolát, letegyék a vizsgát. Dobra Csaba azt tapasztalta, hogy a német, svéd és brit cégek folyamatosan toboroznak, tehergépkocsira, autóbuszra egyaránt keresik a sofőröket. Évekkel ezelőtt még különbséget tettek a saját honfitársaik és a vendégmunkások között, de most már mindenkinek ugyanannyit fizetnek.
„Külföldön nagy a kereslet a hivatásos gépkocsivezetők iránt, és csábítóak az ajánlatok” – összegezte Dobra Csaba. Meglátása szerint
Ők nem vállalják, hogy leszerződnek Svédországba, és hónapokon keresztül onnan járják az uniós tagországokat, majd két hétre hazajönnek pihenni.
Ez az életforma a fiatalokat nem riasztja, sőt vonzza, sokan a barátnőjükkel kelnek útra. „Ha évekkel ezelőtt egy szállítási vállalat vezetője a parkolóban feldobott egy kocsikulcsot, nyolcan ugrottak érte. Ma ha valaki felmutat egy hivatásos gépkocsivezetői szakmai bizonylatot, nyolc cég ugrik érte” – vázolta a helyzetet Dobra Csaba.
Emlékeztetett ugyanakkor, hogy
A sepsiszentgyörgyi iskolában hamarosan indítanak képzést C1+E kategóriára is, amelyre már 18 évesek is jelentkezhetnek, kisebb teherautókat vezethetnek, ez biztosíthat számukra kereseti lehetőséget.
Fotó: Haáz Vince
Azoknál a szállítási cégeknél, ahol megbecsülik a munkaerőt, nincsenek nagy fluktuációk, évek óta ugyanazokkal a munkatársakkal dolgoznak, akik már nem szívesen mennek el külföldre. Böjte Gábor, egy sepsiszentgyörgyi fuvarozó cég tulajdonosa kérdésünkre kifejtette, ő maga is évek óta ugyanazokkal a munkatársakkal dolgozik, évente egy alkalmazott cserélődik, általában az megy el, aki utolsónak szerződött.
„Hogy ezt szavatolni tudja, egy fuvarozó cég el kell jusson oda, hogy »kényelmes« megrendelései vannak, tehát egy-két hetente ugyanoda kell visszamenni. A sofőrök már ismerik az útvonalat, a körülményeket, így könnyebben boldogulnak, tudják, hogy vasárnap este elmennek, kedden már itthon vannak, és egész héten szabadok” – ecsetelte a kiszámítható munkavégzés előnyeit a vállalkozó.
A pályakezdőkkel viszont nincs túl jó tapasztalata, azt mondja, előfordul, hogy „úgy vezetnek, mint a videójátékban, ész nélkül nyomják a gázpedált, nem gondolnak a holnapra”. Szintén a fiatalabbaknál fordul elő, hogy váltogatják a munkahelyeket, abban bízva, hogy a következő jobb lesz. „Pedig minden alkalommal nulláról kell kezdeni, a betanulás időszakát nem lehet megspórolni, mert minden fuvarozó cégnek megvannak a sajátosságai” – szögezte le Böjte Gábor.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!