2012. április 02., 08:512012. április 02., 08:51
Az RMDSZ Bihar megyei szervezetének Szacsvay Akadémiája közgazdasági előadássorozatának részeként csütörtökön este a debreceni professzor a nemzetközi munkaerőpiac problémáiról, elsősorban a munkaerő mobilitásáról értekezett. Láng Eszter elmondta, míg néhány évtizeddel ezelőtt elég volt, ha maga az áru mobilis, manapság a munkaerőnek is annak kell lennie, hiszen a tőke is mozog, így a munkavállalónak is késznek kell lennie a költözésre, akár nemzetközileg, akár országon belül.
A nemzetközi és országon belüli munkaerő-áramlás elsősorban a fejletlen területek felől a fejlettek felé irányul, és a legkönnyebben mindig a fiatal generáció mozdul, hiszen nekik van a legtöbb motivációjuk. Azonban míg a tőke korlátlanul mobilis, a munkaerőről ez nem mondható el: ugyanis bár a kivándorlás alapvető jog, a bevándorlást a legtöbb országban korlátozzák. A korlátozások persze leginkább válságos helyzetben szigorúak, hiszen minél kevesebb a forrás, annál inkább törekszenek az országok azok megtartására.
A szegényebb országokból főképp a szakképzetlen munkaerő vándorol ki tömegesen – derült ki az előadásból. Korábban például Németországra volt jellemző, hogy azokat a munkákat, amelyekhez a németországi lakosok jó része már túlképzett volt, nagyrészt török bevándorlók végezték el. A szakképzett munkaerő is a jobb lehetőségeket keresi: magasabb fizetésért vagy megfelelőbb munkakörülményekért egy orvos vagy egy kutató is elvándorol.
Érdekes statisztika, hogy a külföldön tanuló ösztöndíjasok esetében négyből egy abban az országban telepszik le, ahol ösztöndíjasként tanult. Fejlett országokból más okokból vándorolnak fejletlenebbekbe a dolgozók: általában akkor, amikor a multinacionális cégek terjeszkedéskor magukkal viszik dolgozóikat, esetleg csak azért, hogy az ottani alkalmazottakat betanítsák. Más, magasan képzett munkavállalók például oktatói vagy tanácsadói munkakörben kapnak állást fejletlen országokban.
Láng Eszter megjegyezte: a külföldi munkavállalók által hazautalt pénzösszegek is lehetnek jelentősek, ez elsősorban a latin-amerikai országokra jellemző. A bevándorlás esetében ugyanakkor fontos kérdés, hogy a más kultúrkörből érkezett munkavállaló mennyire tud beilleszkedni a befogadó közösségbe: ezek az ellentétek is válságban éleződnek ki leginkább, hiszen amikor az erőforrások elapadnak, a befogadó ország állampolgárainak még az is szemet szúr, ha a bevándorló turbánban jár dolgozni.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.