A drága üzemanyagok éve rekordprofitot hozott az OMV0Petromnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Romániai cég által valaha ért legnagyobb profitot regisztrált tavaly az OMV–Petrom – a Bukaresti Értéktőzsdén jegyzett legnagyobb vállalkozás jövedelme meghaladta a 10 milliárd lejt. 61 milliárdos üzleti forgalmat bonyolítottak, de kitartanak amellett, hogy nem kell szolidaritási adót fizetniük. Tény, hogy a profitjuk kétszeresét utalták az államkasszába.
2023. február 02., 10:332023. február 02., 10:33
2023. február 02., 14:332023. február 02., 14:33
Az olajipari vállalat által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorok szerint az üzemanyagok árának égbe szökése által fémjelzett 2022-es évben a profitjuk elérte a 10,3 milliárd lejt, ami 260 százalékos emelkedést jelent a nagyjából 2,9 milliárd lejes előző évi jövedelemhez képest.
„A 2022-es év előzmény nélküli volt az energetikai ágazat számára, ellátási nehézségek merültek fel, a nemzetközi piaci árak rekordot döntöttek, pénzügyi volatilitás alakult ki. Eredményeink ezt a piaci környezetet és a műveleti teljesítményt tükrözik: az energiaforrások diverzifikálása, az ellátás folytonossága, rekordot döntő villanyáram-termelés” – értékelte az eredményeket Christina Verchere, az OMV–Petrom vezérigazgatója.
Egyúttal arra is ráirányította a figyelmet, hogy a vállalat bevételei „szilárd alapot jelentenek a Románia gazdaságához és a román energetikai ágazathoz való hozzájárulás számára”.
– mutatott rá a vezérigazgató. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy 2023-ban arra készülnek, megduplázzák az előző évi befektetéseiket, és
„A Neptun Deep áll figyelmünk középpontjában, és arra fogunk összpontosítani, hogy a projektet közelebb hozzuk a végső döntéshez, amely a 2023-as év közepén várható” – fejtette ki Christina Verchere. Az OMV–Petrom és a Romgaz állami földgáztársaság által 50-50 százalékos arányban birtokolt fekete-tengeri lelőhelyről évi tízmilliárd köbméternyi földgázt remélnek kinyerni, a leghamarabb 2027-ben megkezdhető kitermelés beindításához azonban még 4 milliárd eurónyi beruházásra van szükség.
Közleményükben kiemelték: a vállalat az ágazatspecifikus adók révén nagyjából 7,3 milliárd lejt fizetett be a román államkasszába, olyan körülmények között, hogy „az ágazatspecifikus adók 2021-hez képest mintegy megnégyszereződtek”.
A bukaresti kormánypártok több vezető politikusa felháborodással kommentálta, hogy az ország legnagyobb, az energiaválságból nem remélt hasznot húzó olajvállalata nem hajlandó hozzájárulni a lakosság rezsiterheinek csökkentését célzó szolidaritási alaphoz. Ám a harcias nyilatkozatok elcsendesedtek, amikor kiderült, hogy a „75 százalékos kiskaput” nem a román kormány hagyta nyitva, hiszen a romániai extraprofitadót feltételrendszerét az Európai Unió Tanácsának egy tavaly októberi határozatából vették át.
A Nicolae Ciucă vezette kabinet egy tavaly év végén hozott sürgősségi rendelettel szolidaritási hozzájárulásra kötelezte a fosszilis tüzelőanyag-szektorban tevékenykedő vállalatokat: a 60 százalékos extraprofitadót az éves nyereség azon részére kell kifizetniük, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018-2021-es időszak éves átlagnyereségét.
Megérkezett a román kormány által a szolidaritási adó témájában várt brüsszeli válasz, a kiszivárgott információk szerint az Európai Bizottság szerint sem kell extraprofitadót fizetnie az OMV–Petromnak.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!