A drága üzemanyagok éve rekordprofitot hozott az OMV0Petromnak
Fotó: Rostás Szabolcs
Romániai cég által valaha ért legnagyobb profitot regisztrált tavaly az OMV–Petrom – a Bukaresti Értéktőzsdén jegyzett legnagyobb vállalkozás jövedelme meghaladta a 10 milliárd lejt. 61 milliárdos üzleti forgalmat bonyolítottak, de kitartanak amellett, hogy nem kell szolidaritási adót fizetniük. Tény, hogy a profitjuk kétszeresét utalták az államkasszába.
2023. február 02., 10:332023. február 02., 10:33
2023. február 02., 14:332023. február 02., 14:33
Az olajipari vállalat által csütörtökön nyilvánosságra hozott adatsorok szerint az üzemanyagok árának égbe szökése által fémjelzett 2022-es évben a profitjuk elérte a 10,3 milliárd lejt, ami 260 százalékos emelkedést jelent a nagyjából 2,9 milliárd lejes előző évi jövedelemhez képest.
„A 2022-es év előzmény nélküli volt az energetikai ágazat számára, ellátási nehézségek merültek fel, a nemzetközi piaci árak rekordot döntöttek, pénzügyi volatilitás alakult ki. Eredményeink ezt a piaci környezetet és a műveleti teljesítményt tükrözik: az energiaforrások diverzifikálása, az ellátás folytonossága, rekordot döntő villanyáram-termelés” – értékelte az eredményeket Christina Verchere, az OMV–Petrom vezérigazgatója.
Egyúttal arra is ráirányította a figyelmet, hogy a vállalat bevételei „szilárd alapot jelentenek a Románia gazdaságához és a román energetikai ágazathoz való hozzájárulás számára”.
– mutatott rá a vezérigazgató. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy 2023-ban arra készülnek, megduplázzák az előző évi befektetéseiket, és
„A Neptun Deep áll figyelmünk középpontjában, és arra fogunk összpontosítani, hogy a projektet közelebb hozzuk a végső döntéshez, amely a 2023-as év közepén várható” – fejtette ki Christina Verchere. Az OMV–Petrom és a Romgaz állami földgáztársaság által 50-50 százalékos arányban birtokolt fekete-tengeri lelőhelyről évi tízmilliárd köbméternyi földgázt remélnek kinyerni, a leghamarabb 2027-ben megkezdhető kitermelés beindításához azonban még 4 milliárd eurónyi beruházásra van szükség.
Közleményükben kiemelték: a vállalat az ágazatspecifikus adók révén nagyjából 7,3 milliárd lejt fizetett be a román államkasszába, olyan körülmények között, hogy „az ágazatspecifikus adók 2021-hez képest mintegy megnégyszereződtek”.
A bukaresti kormánypártok több vezető politikusa felháborodással kommentálta, hogy az ország legnagyobb, az energiaválságból nem remélt hasznot húzó olajvállalata nem hajlandó hozzájárulni a lakosság rezsiterheinek csökkentését célzó szolidaritási alaphoz. Ám a harcias nyilatkozatok elcsendesedtek, amikor kiderült, hogy a „75 százalékos kiskaput” nem a román kormány hagyta nyitva, hiszen a romániai extraprofitadót feltételrendszerét az Európai Unió Tanácsának egy tavaly októberi határozatából vették át.
A Nicolae Ciucă vezette kabinet egy tavaly év végén hozott sürgősségi rendelettel szolidaritási hozzájárulásra kötelezte a fosszilis tüzelőanyag-szektorban tevékenykedő vállalatokat: a 60 százalékos extraprofitadót az éves nyereség azon részére kell kifizetniük, amely több mint 20 százalékkal meghaladja a 2018-2021-es időszak éves átlagnyereségét.
Megérkezett a román kormány által a szolidaritási adó témájában várt brüsszeli válasz, a kiszivárgott információk szerint az Európai Bizottság szerint sem kell extraprofitadót fizetnie az OMV–Petromnak.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!