2011. szeptember 09., 10:442011. szeptember 09., 10:44
A Ki fizeti vissza adósságunkat? című beszélgetésen a szakember úgy fogalmazott: „ha megnézzük a kapitalizmus történetét, akkor az látszik, hogy rendkívül nagy gyakorisággal alakulnak ki válságok, ezek bele vannak építve a rendszerbe”. A kérdés nem az, hogy miként lehetne ezeket elkerülni, hanem az, hogy hogyan lehet olyan mechanizmusokat kidolgozni, amelyek csökkentik a krízisek méretét, vagy amelyekkel jobban lehet őket előre jelezni – tette hozzá. Allen bevezető beszédében elmondta, hogy a válság alapvetően az eladósodottság növekedése és az eszközök értékének felfúvódása miatt alakult ki. „Most az a kérdés, hogy miként alakítjuk át ezeket a papírokat valódi termékekké és szolgáltatásokká” – mondta a közgazdász, hangsúlyozva, hogy a probléma az adósokat és a hitelezőket egyaránt érinti.
Az IMF képviselője idézte Kenneth Rogoff és Carmen Reinhart nagyhatású elemzését a modern kori válságokról, amelyben megállapítják, hogy a pénzpiaci válságok után átlagosan 86 százalékkal nőtt az államadósság. Ez nem a kormányzatok túlköltekezése miatt van, hanem leginkább a kieső bevételek miatt, illetve a mentőintézkedések miatt – emelte ki Allen. A közgazdász szerint alapvetően két módja van az adósságproblémák megoldására: a visszafizetés vagy az államcsőd, és a tényleges politikai döntések ezen két lehetőség összetételén alapulnak. A csőd pszichológiai értelemben rengeteg kárral jár, a viszszafizetés pedig mind költségvetési szempontból, mind pszichológiailag, mind politikailag kihívásokat jelent. A szakember szerint azoknak az államoknak, amelyek alacsony hitelfeltételekkel rendelkeznek a piacokon, rövid távon a növekedésre kell összpontosítaniuk, középtávon pedig reformokat kell végrehajtaniuk a gazdasági és költségvetési pálya fenntarthatóságának kialakítása érdekében. Azok az államok, amelyek nem képesek piaci feltételekkel forráshoz jutni, kénytelenek külső segítséget igénybe venni– vélekedett, és hozzátette, hogy határozott és markáns lépéseket kell tenniük a pénzügyi szektor helyreállítására. Allen elmondta, hogy várhatóan még további gondok lesznek a világgazdaságban és annál többen fognak finanszírozási nehézségekkel szembesülni, minél később indul be a növekedés. „Minél hamarabb hozzuk meg a fájdalmas döntéseket, annál gyorsabb lesz a kilábalás” – fogalmazott a szakember.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.