Fotó: Haáz Vince
Tavaly a járvány előtti időszakhoz, vagyis 2019-hez képest romlottak a székelyföldi turizmus mutatói, de ettől függetlenül a szereplők bizakodóak, hiszen „egy romba dőlt ágazatot” nem lehet egy év alatt újjáépíteni.
2022. március 10., 21:282022. március 10., 21:28
Az elmúlt év teljesítményét vették górcső alá a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) Klaszter csütörtöki kibővített vezetőtanácsi ülésén, az Árkoson megtartott találkozón a három megye – Maros, Hargita és Kovászna – turisztikai egyesületeinek és megyei tanácsainak képviselői ismertették a statisztikai adatokat és a terveket.
László Endre, a klaszter elnöke felidézte,
Az első kilenc hónap nagy reményekre adott okot, ám az utolsó negyedévben romlottak a mutatók, így a három megye a turistaérkezések számát illetően csak a 2019-es szám 65 százalékát tudta teljesíteni: míg 2019-ben közel egymillió vendég érkezett a térségbe, 2021-ben 635 ezer.
A vendégéjszakák és az átlagos tartózkodás hosszát is növelni szerették volna, ám míg 2019-ben 2,3 millió vendégéjszakát töltöttek a három megyében, addig 2021-ben 1,5 milliót, ami 66 százalékkal, és 4 százalékponttal elmarad az országos átlagtól. Egy turista pedig átlag 2,2 napot töltött Székelyföldön.
– fejtette ki a találkozón Márton Júlia, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás turisztikai referense.
Biró Barna Botond, a Hargita megyei közgyűlés alelnöke arról beszélt, hogy keresik az együttműködési lehetőségeket, hogy a három megye kínálatát egyben tudják népszerűsíteni, a kormány által kiírt támogatásokat partnerségben pályázzák meg.
– fogalmazta meg Kovács Mihály Levente, a Maros megyei önkormányzat alelnöke.
Godra Árpád, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület elnöke eközben arról értekezett, hogy a megye turizmusa már 2019-ben a belföldi piacra támaszkodott, ez a következő két évben tovább erősödött, ám kockázatos, ha az ágazat „egy lábon áll”. Rámutatott,
Jakab Barna István, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke jelezte, paradigmaváltás zajlik a turizmusban, Háromszéken három pillérre építenek: az épített örökség, a borvizek-mofetták jelentette egészségturizmus és a kalandturizmus.
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
szóljon hozzá!