Fotó: Haáz Vince
Tavaly a járvány előtti időszakhoz, vagyis 2019-hez képest romlottak a székelyföldi turizmus mutatói, de ettől függetlenül a szereplők bizakodóak, hiszen „egy romba dőlt ágazatot” nem lehet egy év alatt újjáépíteni.
2022. március 10., 21:282022. március 10., 21:28
Az elmúlt év teljesítményét vették górcső alá a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment (TDM) Klaszter csütörtöki kibővített vezetőtanácsi ülésén, az Árkoson megtartott találkozón a három megye – Maros, Hargita és Kovászna – turisztikai egyesületeinek és megyei tanácsainak képviselői ismertették a statisztikai adatokat és a terveket.
László Endre, a klaszter elnöke felidézte,
Az első kilenc hónap nagy reményekre adott okot, ám az utolsó negyedévben romlottak a mutatók, így a három megye a turistaérkezések számát illetően csak a 2019-es szám 65 százalékát tudta teljesíteni: míg 2019-ben közel egymillió vendég érkezett a térségbe, 2021-ben 635 ezer.
A vendégéjszakák és az átlagos tartózkodás hosszát is növelni szerették volna, ám míg 2019-ben 2,3 millió vendégéjszakát töltöttek a három megyében, addig 2021-ben 1,5 milliót, ami 66 százalékkal, és 4 százalékponttal elmarad az országos átlagtól. Egy turista pedig átlag 2,2 napot töltött Székelyföldön.
– fejtette ki a találkozón Márton Júlia, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás turisztikai referense.
Biró Barna Botond, a Hargita megyei közgyűlés alelnöke arról beszélt, hogy keresik az együttműködési lehetőségeket, hogy a három megye kínálatát egyben tudják népszerűsíteni, a kormány által kiírt támogatásokat partnerségben pályázzák meg.
– fogalmazta meg Kovács Mihály Levente, a Maros megyei önkormányzat alelnöke.
Godra Árpád, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület elnöke eközben arról értekezett, hogy a megye turizmusa már 2019-ben a belföldi piacra támaszkodott, ez a következő két évben tovább erősödött, ám kockázatos, ha az ágazat „egy lábon áll”. Rámutatott,
Jakab Barna István, a Kovászna Megyei Tanács alelnöke jelezte, paradigmaváltás zajlik a turizmusban, Háromszéken három pillérre építenek: az épített örökség, a borvizek-mofetták jelentette egészségturizmus és a kalandturizmus.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!